
Švajčiarsko chystá najvyšší drevený mrakodrap na svete
Poradie na čele rebríčka najvyšších drevených výškových budov sa v posledných rokoch niekoľkokrát menilo. Ďalšia zmena mala nastať po realizácii projektu Wohnhochhaus. 98-metrový berlínsky objekt sa nakoniec nestane najvyšším dreveným mrakodrapom na svete.
Cenné prvenstvo pre Švajčiarsko
Berlínskemu projektu vyfúkne cenné prvenstvo v rebríčku najvyšších drevených výškových budov na svete projekt Rocket & Tigerli. Ten má vyrásť vo švajčiarskom meste Winterthur, ktoré je po Zürichu druhým najväčším mestom rovnomenného kantónu. Miestom realizácie bude štvrť Lokstadt, ktorá je známa útulnou a malebnou atmosférou. Architekti z dánskeho ateliéru Schmidt Hammer Lassen Architects tomu prispôsobili aj návrh budovy, jej vzhľad a konštrukčné prevedenie.
Drevostavba s výškou 100 metrov
Mrakodrap Rocket & Tigerli prerastie spomínaný berlínsky projekt len o 2 metre. Architekti ho navrhli ako 100-metrovú drevenú vežu, ktorábude dominantou polyfunkčného komplexu.V jeho vnútorných priestoroch budú zriadené nové byty, hotelové izby a obchodné prevádzky.Najväčšiu časť z celej úžitkovej plochy zaberú práve byty, ktoré budú aj v samotnej veži.Tá bude pomenovaná po lokomotívach, ktoré sa kedysi na mieste, kde majú budovu zrealizovať, vyrábali.
Celkom nová technika realizácie
Pripravovaný švajčiarsky mrakodrap si nepripíše na konto iba výškové prvenstvo. Prvý bude aj v historickom rebríčku drevených výškových budov zrealizovaných s pomocou lepených drevených trámov. Takáto technika doposiaľ pri realizácii drevených mrakodrapov použitá nebola. Pri výstavbe 100-metrového objektu Rocket & Tigerli si odbije premiéru. Využitie nového spôsobu realizácie bude zároveň významným míľnikom v oblasti výstavby výškových budov z dreva.
Zdroj: Nehnuteľnosti.sk
Zdroj foto: implenia.com