Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Priehľadné drevo môže nahradiť okenné výplne zo skla

Priehľadné drevo môže nahradiť okenné výplne zo skla

Tradičné sklenené okenné výplne majú vážnu konkurenciu. Ich dominantné postavenie pri výrobe okien môže ohroziť drevo. Prírodný materiál už nemusí byť využiteľný len pri výrobe rámov. Americkí vedci našli vhodný spôsob, ako ho do okien zakomponovať v podobe výplní nahrádzajúcich sklo.

Priehľadná okenná výplň z dreva

O nahradenie sklenených výplní drevenými sa vedci snažia už pár rokov. Praktické nápady, ako to zrealizovať v praxi, priniesli viaceré inštitúty a vedecké tímy z vybraných svetových univerzít. Nedávno sa k nim zaradili výskumníci z Forest Products Laboratory a z univerzít v Colorade a Marylande. Ich úsilie viedlo k vývoju priehľadného dreveného materiálu, ktorý sa dá využiť ako okenná výplň. Tá je síce vyrobená z iného materiálu, no jej priehľadnosť sa od bežného skla líši minimálne. Voľným okom rozdiely vôbec nie sú viditeľné.Zdroj: fs.usda.gov

Premena dreva na okenné výplne:

- vedci považujú za najvhodnejší materiál drevo z balzy

- na výrobu výplní sa môžu použiť aj ďalšie druhy dreva

- drevo sa pri izbovej teplote ošetrí oxidačným kúpeľom

- oxidačný kúpeľ materiál vybieli a urobí ho priehľadným

- následne sa napustí polyvinylalkoholovým prostriedkom

- polyvinylalkohol (PVA) zabezpečí odľahčenie materiálu

- zároveň pomôže premeniť drevo na ešte viac priehľadné

- výplň nebude úplne priesvitná, povrch ostane trochu zahmlený

Bezpečná a ekologická alternatíva

Vynález z dielne Forest Products Laboratory ihneď vzbudil pozornosť mnohých výrobcov okien. Podľa amerických vedcov má ísť o revolučný vynález, ktorý ponúka niekoľko plusov. Drevené výplne majú byť v porovnaní s bežným sklom trvácnejšie a bezpečnejšie. Špeciálne upravené drevo sa pri nárazoch nerozbije, ale ohne, prípadne roztriešti na malé kusy, čo je pre ľudí pohybujúcich sa v blízkosti okna bezpečnejšie. Bezpečnejšie je aj pre životné prostredie. Pri výrobe výplní sa používa obnoviteľný materiál, ktorého spracovanie vedie v porovnaní so spracovaním skla k výrazne nižšej produkcii uhlíkových emisií.  Zdroj: phys.org

Okenným výplniam z dreva sa rysuje sľubná budúcnosť aj vďaka ich úspornosti. Ich tepelná účinnosť má byť až päťnásobne vyššia ako v prípade výplní zo skla. Rozdiel v nákladoch na energie by montážou takýchto okien pocítili najmä majitelia kancelárskych či iných veľkých komerčných objektov.

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj: Univesity of Maryland – umd.edu

Zdroj foto: intelligentliving.co, fs.usda.gov, phys.org

Autor: Róbert

Diskusia

Podobné články

Ako sa zvýšili úrokové sadzby hypoték a čo s tým môžete spraviť

Ako sa zvýšili úrokové sadzby hypoték a čo s tým môžete spraviť

Po rokoch nízkych úrokových sadzieb nastáva obdobie, kedy sa hypotéky stávajú pre mnohých luxusom. Cena hypoték totiž vo všetkých bankách rastie rýchlym tempom. Zlou správou je, že úrokové sadzby sa rozhodla zvýšiť aj Európska centrálna banka. Je preto predpoklad, že hypotéky v blízkej budúcnosti ešte viac zdražejú. V článku si povieme o dôvodoch, prečo sa tak deje, aktuálnych úrokových sadzbách a aj o tom, čo sa s tým dá robiť.

...
Podcast: Ako si zabezpečiť svoj dôchodok vďaka investovaniu

Podcast: Ako si zabezpečiť svoj dôchodok vďaka investovaniu

Banky nám často ponúkajú mnoho produktov – či už rôzne sporenia alebo životné poistenia. Ako sa v nich ale vyznať? A oplatí sa nám sporiť aj na dôchodok alebo sa stačí spoliehať v tejto oblasti na štát? A ako si môžeme lepšie zhodnotiť naše financie alebo sa čo najrýchlejšie zbaviť hypotéky. Na všetky tieto otázky dostanete odpovede v podcaste portálu Nehnuteľnosti.sk s generálnym riaditeľom spoločnosti Finax Jurajom Hrbatým.

...
7 častých chýb pri svojpomocnom maľovaní stien a ako im predísť

7 častých chýb pri svojpomocnom maľovaní stien a ako im predísť

Maľovanie stien v interiéri je vstupnou bránou do sveta domácich majstrov – zvládne ho každý, kto už niekedy držal v ruke štetec a poradí sa v predajni s farbami. No keďže sa to zdá také jednoduché, robíme pri maľovaní chyby, ktoré nám môžu vzhľad miestnosti zbytočne pokaziť. Pritom stačí pár profesionálnych rád a dosiahnete dokonalý výsledok.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon