Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
V Severnom mori pribudnú nové parky s veternými turbínami

V Severnom mori pribudnú nové parky s veternými turbínami

Európski lídri v oblasti výroby elektriny z veternej energie pripravujú ďalšie projekty zamerané na výstavbu nových veterných elektrární. Chýbať medzi nimi nebudú nové parky s veternými turbínami v Severnom mori. Tie majú zvýšiť celkový výkon všetkých veterných elektrární v Európe o desiatky GW.

Morské veterné parky chystajú 4 členské štáty

Severné more patrí už niekoľko rokov medzi lokality s najväčšou koncentráciou veterných turbín inštalovaných v morských vodách. V prípade úspešnej realizácie nových plánovaných projektov si túto pozíciu ešte viac upevní. V jej vodách má v najbližších rokoch vyrásť hneď niekoľko rozsiahlych parkov s veternými turbínami. Realizáciu nových morských veterných fariem už avizovali 4 štáty EÚ. Nové turbíny majú vyrásť na pobreží Holandska, Belgicka, Nemecka a tradičnej „veternej veľmoci“ Dánska.Zdroj: windcrete.com

Výkon nových veterných parkov do 150 GW

Presné čísla objemu elektriny, ktorú nové veterné parky pri pobreží uvedených štátov vyrobia, zatiaľ známe nie sú. Celkový výkon všetkých morských veterných elektrární v EÚ má vzrásť o desiatky GW. Aktuálne sa hovorí až o 150 GW, no takýto výkon nebude dosiahnutý hneď po inštalácii turbín. Podľa predbežných plánov bude výkon jednotlivých turbín vo veterných farmách postupne zvyšovaný a úroveň 150 GW dosiahne až do roku 2050.

Kapacita veterných parkov sa 10-násobne zvýši

Morské veterné elektrárne v EÚ v súčasnosti vyrábajú približne 10-násobne menej elektriny ako tie pozemské. Po realizácii projektov, na ktorých sa bude podieľať štvorica štátov EÚ, sa tento priepastný rozdiel veľmi nezníži. Jednotlivé štáty totiž chystajú ďalšie veľké ambiciózne projekty veterných fariem na súši. Vďaka inštalácii nových turbín v holandských, belgických, nemeckých a dánskych vodách však výrazne vzrastie aj celková kapacita morských veterných elektrární. Očakávané zvýšenie kapacity má byť až 10-násobné.Zdroj: euractiv.com

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: windeurope.org, windcrete.com, euractiv.com

Autor: Róbert

Diskusia

Podobné články

Ako sa zvýšili úrokové sadzby hypoték a čo s tým môžete spraviť

Ako sa zvýšili úrokové sadzby hypoték a čo s tým môžete spraviť

Po rokoch nízkych úrokových sadzieb nastáva obdobie, kedy sa hypotéky stávajú pre mnohých luxusom. Cena hypoték totiž vo všetkých bankách rastie rýchlym tempom. Zlou správou je, že úrokové sadzby sa rozhodla zvýšiť aj Európska centrálna banka. Je preto predpoklad, že hypotéky v blízkej budúcnosti ešte viac zdražejú. V článku si povieme o dôvodoch, prečo sa tak deje, aktuálnych úrokových sadzbách a aj o tom, čo sa s tým dá robiť.

...
Podcast: Ako si zabezpečiť svoj dôchodok vďaka investovaniu

Podcast: Ako si zabezpečiť svoj dôchodok vďaka investovaniu

Banky nám často ponúkajú mnoho produktov – či už rôzne sporenia alebo životné poistenia. Ako sa v nich ale vyznať? A oplatí sa nám sporiť aj na dôchodok alebo sa stačí spoliehať v tejto oblasti na štát? A ako si môžeme lepšie zhodnotiť naše financie alebo sa čo najrýchlejšie zbaviť hypotéky. Na všetky tieto otázky dostanete odpovede v podcaste portálu Nehnuteľnosti.sk s generálnym riaditeľom spoločnosti Finax Jurajom Hrbatým.

...
7 častých chýb pri svojpomocnom maľovaní stien a ako im predísť

7 častých chýb pri svojpomocnom maľovaní stien a ako im predísť

Maľovanie stien v interiéri je vstupnou bránou do sveta domácich majstrov – zvládne ho každý, kto už niekedy držal v ruke štetec a poradí sa v predajni s farbami. No keďže sa to zdá také jednoduché, robíme pri maľovaní chyby, ktoré nám môžu vzhľad miestnosti zbytočne pokaziť. Pritom stačí pár profesionálnych rád a dosiahnete dokonalý výsledok.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon