Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vojna na Ukrajine zvýšila ceny prenájmov vo väčších mestách

Vojna na Ukrajine zvýšila ceny prenájmov vo väčších mestách

Vývoj na trhu prenájmov nehnuteľností nabral za posledné 2 mesiace dynamický spád. Cítiť to hlavne v Bratislave, Košiciach a Trnave, kde ponuka poklesla o polovicu a ceny v niektorých segmentoch vzrástli takmer o štvrtinu. Potvrdzujú to aktuálne údaje z aplikácie Trhové reporty realitného portálu Nehnuteľnosti.sk.

Príchod utečencov z Ukrajiny zaznamenal realitný trh hlavne vo väčších slovenských mestách, kde bola ponuka prenájmov pred vypuknutím vojny širšia. Počet bytov na prenájom všetkých rozmerov dramaticky poklesol hlavne v Bratislave (41 – 47 %), Košiciach (54 – 63 %) a Trnave (37 – 67 %). Výrazný úbytok v niektorých segmentoch vidno aj v Nitre a Žiline. Čiastočne k zníženiu ponuky mohli prispieť aj zvyšujúce sa úrokové sadzby hypoték v slovenských bankách, ktoré niektorých záujemcov už odrádzajú od kúpy bytu a preto uprednostňujú prenájom. „Zvýšený záujem o nájmy vnímajú obyvatelia i realitné kancelárie. Pokles ponuky bytov na prenájom už však nasledujú aj ceny, ktoré výraznejšie rastú. V niektorých mestských častiach dokonca prekonali hodnoty spred koronakrízy,“ hovorí Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk.

Aktuálny celkový počet bytov na prenájom 2/2022 – 4/2022

Zdroj: Trhové reporty Nehnuteľnosti.sk

Najvyšší nárast cien prenájmov pri menších pri 1-izbových bytoch bol zaznamenaný v Bratislave IV (18 %) a pri 2-izbových bytoch v Košiciach I a II (17,27 %, 19,11 %). Významne však poskočili aj časti Bratislava III, V, Košice III a Trenčín. „Tento rast cien nájmov je výrazný aj sám o sebe. Výnimočný je však aj tým, že k nemu došlo za obdobie kratšie ako 2 mesiace. Je z neho zjavné, že ľudia prichádzajúci z Ukrajiny sa sústreďujú na rozvinuté lokality, kde ľahšie nájdu ubytovanie i zamestnanie,“ dodáva analytik.

Priemerné ceny prenájmov 1-izbových bytov 1-5/2022

Zdroj: Trhové reporty Nehnuteľnosti.sk

Priemerné ceny prenájmov 2-izbových bytov 1-5/2022

Zdroj: Trhové reporty Nehnuteľnosti.sk

Najväčšie nárasty vidno pri 3-izbových bytoch, ktoré sú pre rodiny utečencov viac vyhovujúce. V tomto segmente zvýšenie cien prenájmov dosiahlo až 34,69 % v Bratislave I a 22,73 % v Košiciach III. Citeľne však ceny nájmov za mesiac narástli aj v Prešove (15,37 %), Trnave (14,03 %) a Žiline (12,28 %). „Rastúce nájmy môžu zvýšiť motiváciu ľudí ku kúpe investičných nehnuteľností, nakoľko sa zlepšuje hranica návratnosti takejto investície. Navyše, na trhu sa od začiatku roka dokončuje a odovzdáva veľmi nízky počet bytov. Ak si pripočítame vysokú infláciu a rastúce ceny stavebných materiálov, môže to viesť k potenciálnej stimulácii rastu cien, samozrejme ak nedôjde ku korekciám z iných dôvodov,“ dodáva Michal Pružinský.

Priemerné ceny prenájmov 3-izbových bytov 1-5/2022

Zdroj: Trhové reporty Nehnuteľnosti.sk

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: Trhové reporty Nehnuteľnosti.sk

Diskusia

Podobné články

K príjemnej bytovke v Topoľčanoch patrí i party dom

K príjemnej bytovke v Topoľčanoch patrí i party dom

Celkom príjemná ponuka je prichystaná pre záujemcov o bývanie v Topoľčanoch, ktorý hľadajú bývanie v novostavbe v kľudnejšom okolí. V nedávno ukončenom projekte Rezidencia Lipová osadenom v pokojnej obytnej štvrti nájdu dvoj- a trojizbové byty a tiež bonus v podobe upravených vonkajších spoločných priestorov skrývajúcich i tzv. party dom.

...
Byty so službami luxusného hotela skryté pred očami verejnosti, Pekárenský dvůr

Byty so službami luxusného hotela skryté pred očami verejnosti, Pekárenský dvůr

V rámci developerskej výstavby v Brne zaujal Pekárenský dvůr spoločnosti Domoplan, ktorý prináša zmenu a prekvapivé momenty do areálu Dělnických pekáren v štvrti Zábrdovice. Pre autorov bola okrem funkčnosti dôležitá aj tvorba osobitej atmosféry. Život v rezidenčnom súbore bude spríjemnený nadštandardnými službami a vybavením a pred očami verejnosti zostane do veľkej miery skrytý. Stavenisko totiž disponuje špecifickou polohou, vnára sa do hustej...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon