Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vojna na Ukrajine zvýšila ceny prenájmov vo väčších mestách

Vojna na Ukrajine zvýšila ceny prenájmov vo väčších mestách

Vývoj na trhu prenájmov nehnuteľností nabral za posledné 2 mesiace dynamický spád. Cítiť to hlavne v Bratislave, Košiciach a Trnave, kde ponuka poklesla o polovicu a ceny v niektorých segmentoch vzrástli takmer o štvrtinu. Potvrdzujú to aktuálne údaje z aplikácie Trhové reporty realitného portálu Nehnuteľnosti.sk.

Príchod utečencov z Ukrajiny zaznamenal realitný trh hlavne vo väčších slovenských mestách, kde bola ponuka prenájmov pred vypuknutím vojny širšia. Počet bytov na prenájom všetkých rozmerov dramaticky poklesol hlavne v Bratislave (41 – 47 %), Košiciach (54 – 63 %) a Trnave (37 – 67 %). Výrazný úbytok v niektorých segmentoch vidno aj v Nitre a Žiline. Čiastočne k zníženiu ponuky mohli prispieť aj zvyšujúce sa úrokové sadzby hypoték v slovenských bankách, ktoré niektorých záujemcov už odrádzajú od kúpy bytu a preto uprednostňujú prenájom. „Zvýšený záujem o nájmy vnímajú obyvatelia i realitné kancelárie. Pokles ponuky bytov na prenájom už však nasledujú aj ceny, ktoré výraznejšie rastú. V niektorých mestských častiach dokonca prekonali hodnoty spred koronakrízy,“ hovorí Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk.

Aktuálny celkový počet bytov na prenájom 2/2022 – 4/2022

Zdroj: Trhové reporty Nehnuteľnosti.sk

Najvyšší nárast cien prenájmov pri menších pri 1-izbových bytoch bol zaznamenaný v Bratislave IV (18 %) a pri 2-izbových bytoch v Košiciach I a II (17,27 %, 19,11 %). Významne však poskočili aj časti Bratislava III, V, Košice III a Trenčín. „Tento rast cien nájmov je výrazný aj sám o sebe. Výnimočný je však aj tým, že k nemu došlo za obdobie kratšie ako 2 mesiace. Je z neho zjavné, že ľudia prichádzajúci z Ukrajiny sa sústreďujú na rozvinuté lokality, kde ľahšie nájdu ubytovanie i zamestnanie,“ dodáva analytik.

Priemerné ceny prenájmov 1-izbových bytov 1-5/2022

Zdroj: Trhové reporty Nehnuteľnosti.sk

Priemerné ceny prenájmov 2-izbových bytov 1-5/2022

Zdroj: Trhové reporty Nehnuteľnosti.sk

Najväčšie nárasty vidno pri 3-izbových bytoch, ktoré sú pre rodiny utečencov viac vyhovujúce. V tomto segmente zvýšenie cien prenájmov dosiahlo až 34,69 % v Bratislave I a 22,73 % v Košiciach III. Citeľne však ceny nájmov za mesiac narástli aj v Prešove (15,37 %), Trnave (14,03 %) a Žiline (12,28 %). „Rastúce nájmy môžu zvýšiť motiváciu ľudí ku kúpe investičných nehnuteľností, nakoľko sa zlepšuje hranica návratnosti takejto investície. Navyše, na trhu sa od začiatku roka dokončuje a odovzdáva veľmi nízky počet bytov. Ak si pripočítame vysokú infláciu a rastúce ceny stavebných materiálov, môže to viesť k potenciálnej stimulácii rastu cien, samozrejme ak nedôjde ku korekciám z iných dôvodov,“ dodáva Michal Pružinský.

Priemerné ceny prenájmov 3-izbových bytov 1-5/2022

Zdroj: Trhové reporty Nehnuteľnosti.sk

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: Trhové reporty Nehnuteľnosti.sk

Diskusia

Podobné články

Kedy sa oplatí zafixovať si splátky úveru na dlhšie obdobie

Kedy sa oplatí zafixovať si splátky úveru na dlhšie obdobie

Éra „lacných“ peňazí sa stáva minulosťou. Banky začali vo veľkom zdražovať hypotéky. Ešte donedávna sme mali jedni z najlacnejších hypoték, no s tým je zrejme koniec. Prečo banky pristúpili k týmto krokom či sprísňujú sa aj podmienky pre získanie hypotéky a ako sa pohybujú aktuálne úrokové sadzby sme sa rozprávali v podcaste portálu Nehnutelnosti.sk s riaditeľom spoločnosti Syndicate Finance, ktorá spolupracuje so spoločnosťou Fingo.sk, Marekom ...
Proxenta obnovuje predaj bytov v projekte Kesselbauer, k dispozícii je iba časť ponuky

Proxenta obnovuje predaj bytov v projekte Kesselbauer, k dispozícii je iba časť ponuky

V úplnom centre hlavného mesta, na Námestí 1. mája, sa už naplno odhalila fasáda projektu Kesselbauer. Ten vyrástol na mieste bývalej pekárne veľkopodnikateľa Alexandra Kesselbauera. Odkaz na minulosť lokality nesie nielen v svojom názve, ale aj v obnove priečelia pôvodného domu. Tú vyžadoval od developera, ktorým je investičná skupina Proxenta, pamiatkový úrad.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon