Interiér v minimalistickom štýle

Interiér v minimalistickom štýle

„Menej je viac“ – toto heslo, prvýkrát použité slávnym architektom funkcionalizmu Ludwigom Mies van der Rohe (autorom vily Tugendhat) presne vystihuje podstatu minimalistického štýlu. Jeho základným princípom je dosiahnuť maximálneho efektu za použitia minimálnych prostriedkov, kedy funkčnosť dostáva prednosť pred dekoratívnosťou.

Minimalistický štýl diktuje minimum nevyhnutne nutného vybavenia. Bez nadbytočného nábytku a dekoračných kúskov interiér pôsobí vzdušnejšie a priestrannejšie. Všetko vybavenie je vyberané s dôrazom na jeho účelnosť. Nezabudnite tiež myslieť na dostatok úložného priestoru, kam ukryjete všetko, čo nemusíte mať denne na očiach.

Minimalistická materiálová a farebná schéma

Začnete pekne od podlahy, kde materiálom prvej voľby bude masívne drevo, prípadne jeho kvalitná napodobenina. Ideálne je jedným povrchom zjednotiť celú plochu bytu tak, aby jednotlivé miestnosti na seba plynule vizuálne nadväzovali. V minimalisticky zariadenom interiéri rozhodne počítajte i s kovom, sklom a kožou, samostatnou kapitolou sú potom plasty a luxusné syntetické materiály novej generácie, ako je napríklad corian. Aby interiér nepôsobil príliš chladným a strohým dojmom, je vhodné všetky zmienené materiály medzi sebou kombinovať a pracovať s ich rôznymi textúrami.

Minimalistická farebnosť

Asi nie je  veľkým prekvapením, že minimalistickou farbou prvej voľby je biela – navodzuje pocit čistoty, kľudu a podporí otvorenosť priestoru. V striktne minimalistických interiéroch by sme sa potom stretli len s kontrastnou čiernou, doplnenou o strieborné odlesky kovových prvkov. Minimalizmus však rozširuje svoju farebnú paletu a obracia sa tiež k jemným neutrálom, predovšetkým k odtieňom šedej a béžovej. Dajte si pozor tiež na vizuálny chaos a kombinujte v interiéri maximálne tri farby. Do minimalistického interiéru si kúpte skutočne len tú najnutnejšiu nábytkovú výbavu. Pri jej výbere rozhodne trvajte na kvalite a čistom dizajne. Čalúnený nábytok voľte kožený alebo jednofarebný textilný  poťah, vzory sú tu tabu. Ostáva ešte pripomenúť otázku ukladania. Ideálnou voľbou sú na mieru vybudované úložné priestory. Vstavaný nábytok voľte v takom dizajne, ktorý čo najviac splynie s okolitými stenami a tým pádom nenaruší čistotu štýlu.

Dekorácie a doplnky? Áno, ale s mierou

Pri rozhodovaní o tom, čo nechať na očiach a čo radšej schovať, sa opäť riaďte pravidlom účelovosti. Obmedzené množstvo jednoduchých textílii (vankúšov na pohovke, pléd pre zahriatie, koberec pri pohovke, prestieranie pri stolovaní), jedna či dve zaujímavé vázy a pár sviečok, ktoré doplnia večerné atmosférické osvetlenie, majú v interiéri svoje opodstatnenie. Jeden výrazný akcent, v podobe štýlového diela moderného umenia, veľkoformátové fotografie v jednoduchom ráme alebo zaujímavý umelecký solitér bohato stačí. Osviežujúcim doplnkom interiéru sú aj rastliny.

Volte nenápadné bodové svietidlá zabudované v stropných podhľadoch, stenách alebo vstavané v nábytkových moduloch. K rozdeleniu miestnosti na funkčné zóny, nástenné svietidla nasmerujte do miest a na predmety, ktoré chcete zdôrazniť, spodnú líniu nábytku olemujte LED páskou, ktorá ju opticky odľahčí. Okrem atmosférového osvetlenia budete potrebovať aj svietidlá rýdzo praktické, ako sú pracovné a lampy na čítanie.

Ako zariadiť kuchyňu a obývačku v minimalistickom štýle

Tieto dve miestnosti svojimi požiadavkami na praktické usporiadanie, ukladanie a jednoduchú údržbu priam nútia k tomu, aby sme sa pri ich riešení držali zásad minimalistického zariaďovania. V oboch prípadoch chceme hladké a bezšpárové plochy a povrchy a maximum úložného priestoru. V kuchyni sa sústreďte na vstavané spotrebiče. Pracovnú dosku môžete „potiahnuť“ aj na stenu a získať tak kompaktní, ľahko udržiavateľný povrch. V oboch prípadoch skúste odolať pokušeniu čokoľvek vystavovať.

V obývačke sa sústreďte na výber kvalitnej, dostatočne veľkej pohovky v jednoduchých hranatých tvaroch s neutrálnym jednofarebným poťahom. Inšpirovať sa môžete napríklad na najväčšom vyhľadávači nábytku FAVI.sk, kde môžete filtrovať aj podľa štýlu.

Zdroj: Favi online s.r.o.

Ďalej je samozrejme žiadúci konferenčný stolík. Plochu pred sedačkou môžete ale tiež nechať voľnú a použiť len niekoľko menších odkladacích stolíkov. Obývačku môžete doplniť ešte jedným alebo dvomi kresielkami. Ak tu chcete mať úložné priestory, zabudujte ich do stien alebo použite hranaté bezúchytkové moduly zavesené na stene. Na stenu umiestnite aj televízor. V obývačke je miesto aj pre jednu alebo dve akcentné dekorácie, prípadne jednoduchý koberec a pre oživenie aj pár rastlín.

Spálňa

Okrem postele a jednoduchých nočných stolíkov nič iné v minimalistickej spálni nie je treba. Ak máte  možnosť, vybudujte si blízko spálne samostatnú oddelenú šatňu, prípadne využite celú jednu stenu pre vstavanú šatníkovú skriňu.

A čo detská izba?

Stačí, ak pre začiatok kúpite deťom jednoduchý nábytok, vymaľujete izbu neutrálnymi farbami a dobre premyslíte úložné priestory. Vždy prítomné hračky a pestrofarebné knižky sa aj tak postarajú o rozveselenie detského interiéru. Nábytok aj dekorácie v tomto štýle nájdete na https://favi.sk/

Zdroj: Favi online s.r.o.

PR článok

Diskusia

Podobné články

Ako vybrať správny pozemok na stavbu rodinného domu? (rozhovor)

Ako vybrať správny pozemok na stavbu rodinného domu? (rozhovor)

Pred výberom pozemku zistite všetky detaily, ktoré môžu ovplyvniť stavbu a budúce užívanie. Ako sa vyhnúť rizikám a nečakaným prekážkam nám v rozhovore vysvetlí odborník na geofyziku RNDr. Maroš Nikolaj, PhD. zo spoločnosti Esprit z Banskej Štiavnice. Viac ako 30 rokov sa zaoberá problematikou životného prostredia v oblasti geológie, hydrogeológie, hydrológie, ekológie či modelovania prírodných procesov.

...
Kuchyňa s obývačkou má výhody, aj úskalia. Tu sú tipy od skúsenej expertky

Kuchyňa s obývačkou má výhody, aj úskalia. Tu sú tipy od skúsenej expertky

Spojenie kuchyne s obývačkou je veľmi častým riešením, ktorý v posledných rokoch získal veľkú popularitu. Tento koncept prináša so sebou množstvo výhod a možností, ale aj niekoľko úskalí, ktoré je potrebné zvážiť pri plánovaní a realizácii takéhoto priestoru. Prečítajte si inšpirácie a rady od skúsenej interiérovej dizajnérky Jasny Opavskej.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon