
Byty s atraktívnymi, neobvyklými dispozíciami v súčasných projektoch
Experimenty s dispozičným členením sa v rámci budov určených na bývanie neobmedzujú len na rodinné domy, pri ktorých je pochopiteľne možné uplatniť väčšiu dávku kreativity. Na nie celkom všedné priestory sa dá napriek obmedzeniam súvisiacim najmä s úsilím o ekonomickosť návrhu naraziť i pri hromadnejšom type výstavby. Nižšie si ukážeme zopár súčasných developerských projektov, pri ktorých autori v rôzličnej miere vybočili zo zaužívaných hraníc a prinášajú v tomto typologickom druhu určitý nadštandard.
Green Atrium
Mestský blok sceľujúci zástavbu pri Trnavskej ceste v Bratislave sa snaží ponúknuť komfortnejšie podmienky. Výmery miestností sa nezastavili na minimálnych normových hodnotách, prevaha dvojizbových bytov napríklad dosahuje cez 50 m², a nájdeme v nich tiež štedré úložné plochy.
Najvýraznejšiu špecialitu návrhu však predstavuje tzv. hlavná spálňa s vlastným zázemím, pričom tento koncept bol nezvyklo zakomponovaný do mnohých, už trojizbových bytov a mal by demonštrovať príklon projektu na rodiny s deťmi.
Rodičovská spálňa osloví prepojením s kúpeľňou, ktorá bude dokonca vetrateľná oknom a tzv. walk-in šatníkom umiestneným v osobitnom priestore. Navyše, dnes už zďaleka nie štandardná je ponuka s nemalým počtom tzv. preplávajúcich jednotiek, t. j. orientovaných aspoň na dve svetové strany.
Green Atrium; Zdroj: HABERL Real Estate
Rezidencia Pleta
Na bývanie sa prestavuje nedokončená výrobná budova Pleta situovaná v tak trochu rozprávkovom meste Banská Štiavnica na Pletiarskej ulici.
Inšpirácia sa prirodzene našla v stále extravagantných loftoch, pre ktoré ponúka masívna, nosná železobetónová mostová konštrukcia naozaj výborný základ. Ich charakteristickú kvalitu v podobe otvoreného priestoru s netypickými svetelnými podmienkami by mali zabezpečiť dvojúrovňové dispozície s pôsobivými galériami.
Výsledný efekt by mali podporiť celostenové presklenia privádzajúce svetlo do obývacej miestnosti so svetlou výškou 5, 5 metra a v podstate i do celej jednotky, so zámerom ladia tiež materiály vychádzajúce z industriálnej estetiky.
Rezidencia Pleta; Zdroj: ATM Interiér s.r.o.
Lofty Kominárska
Ďalší príklad pomerne výnimočného loftového bývania, ktorý cieli na klientov náročných aj na dizajnovú stránku projektu sa už dlhšie plánuje v hlavnom meste, v okolí aktívneho Račianskeho mýta. Konverzia sa týka budovy kníhtlačiarne Svornosť na rohu Račianskej a Kominárskej ulice.
Obdobne ako v Rezidencii Pleta bude využitý potenciál stavby, mohutné železobetónové konštrukcie a sklobetónové polia vytvárajú pre pripravený koncept ideálny rámec.
Vzdušné loftové jednotky v rôznych veľkostných kategóriách by tak mali poskytnúť typický otvorený a osobito presvetlený priestor. Požadovaná „viacúrovňovosť“ sa dosiahne vkladaním medzistropov a lávok, industriálny pôvod budovy budú dokladovať priznané pôvodné konštrukcie, napríklad rebierkové stropy.
Nido
V pozitívnom slova zmysle prekvapivý, dnes už polyfunkčný, súbor presvedčil o svojich kvalitách v roku 2019 i porotu Ceny CE ZA AR a vyslúžil si víťazstvo v kategórií bytové domy. Kreativita sa okrem originálneho vonkajšieho vzhľadu budov postavených na nároží Tomášikovej ulice a Trnavskej cesty v Bratislave prejavila tiež v interiéroch.
V rozohranej kompozícií hmôt vznikli viaceré jednotky s naozaj atraktívnou dennou zónou. Luxusný veľkomestský zážitok bol pripravený v priestranných obývacích miestnostiach s kuchyňou, navrhnuté boli veľké presklené steny umiestnené vcelku zriedkavo, na dvoch protiľahlých svetových stranách.
Vďaka členitosti stavieb disponuje väčšina apartmánov otvormi orientovanými do viacerých smerov, v ponuke nájdeme aj spálne vybavené vlastnou kúpeľňou či mezonety so strešnými terasami a „rodičovským“ podlažím so spálňou s hygienickým zázemím a šatníkom.
Rezidencia Kolečko
Koncept využíva dostupné kapacity a potenciál pozemku v žilinskom centre a do rôznorodej zástavby vkladá polyfunkčný komplex s členitým pôdorysom a kaskádovo ustupujúcimi hmotami.
Vďaka pomernej štíhlosti vyšších podlaží a modelovaniu obytných častí stavby spolu s členením na tri osobitné sekcie s komunikačnými jadrami bol vytvorený výrazný podiel preplávajúcich bytov. Pozornosť pritiahnu rozľahlými a rozhodne aj nezvyklo tvarovanými pôdorysmi a rovnako tak presvetlením/prevetraním z niekoľkých smerov, vďaka ktorým sa mnohé obytné priestory dostanú, takpovediac na vyššiu úroveň.
Zameranie na náročnejšiu klientelu rovnako dokladuje už spomínaný koncept „hlavnej spálne“ s hygienickou miestnosťou prítomný v mnohých jednotkách.
Victory Port
Územie po závode na výrobu prírodných lepidiel a perličkových glejov Glejona ležiace na brehu Váhu v Liptovskom Mikuláši sa pretvára na komorný obytný súbor s 10 menšími bytovými domami.
Vo vkusných päťpodlažných objektoch vynikajú najvrchnejšie umiestnené štvorizbové byty. Každému vždy patrí plocha celého poschodia a poskytuje zaujímavé panoramatické výhľady. Pôdorysné riešenie zahŕňa otvorenú spoločenskú zónu prepájajúcu obývačku, jedáleň a kuchyňu, umožňujúcu prístup na rozmernú terasu. Špecialitou dispozície je opäť rodičovská spálňa s luxusným nádychom, okrem šatníka v nej bola navrhnutá kúpeľňa so vstavaným sprchovým kútom zatraktívnená veľkorysým presklením.
Okná zo všetkých jednotiek sú aj vzhľadom na kompaktnosť pôdorysu orientované na minimálne dve stany.
Zdroj: Nehnuteľnosti.sk