Zo zrúcaniny v anglickom lese urobili moderný dom s historickými prvkami

Zo zrúcaniny v anglickom lese urobili moderný dom s historickými prvkami

Kúpa takmer rozpadnutej chalupy sa na prvý pohľad môže zdať ako riskantný krok. Majiteľom tejto schátranej nehnuteľnosti v Hennocku, v juhozápadnom Anglicku, však pomohli architekti, ktorí zhodnotili stav domu a objavili jeho potenciál. Výsledkom je inšpiratívna zmes starej a novej architektúry.

Zdroj: houzz.com.au, foto Kate Burt

Vizitka domu

Kto tu žije: Pár na dôchodku

Miesto: Národný park Dartmoor, Devon, Veľká Británia

Nehnuteľnosť: Chalupa zo začiatku 17. storočia s modernou zadnou prístavbou

Veľkosť: 5 spální a 3 kúpeľne

Architekt: Eilir Sheryn z ateliéru Van Ellen + Sheryn

Terénne úpravy: Alice Blount Garden Design

Zdroj: houzz.com.au, foto Richard Downer Photography

Čo zbúrať a čo nie

Výhodou tejto nehnuteľnosti bolo aj to, že hoci dom chátral, nachádza sa na jeden a pol hektári krásneho lesa, ku ktorému prislúcha pozemok. „Má naozaj úžasné okolie – prejdete bránou a idete cez les asi 90 metrov a potom uvidíte dom na konci cesty,“ hovorí architekt Eilir Sheryn z Van Ellen + Sheryn, „Bola to pre nás výzva. Prvá vec, ktorú sme urobili, bola analýza, ako uchopiť jeho prednosti a slabiny.“ Rozhodli sa zbúrať to, čo nefungovalo, s citom obnoviť lepšie prvky pôvodnej stavby a vylepšiť ju novou prístavbou v zadnej časti. Keďže dom nebol pamiatkovo chránený, plánovanie prebehlo bez problémov.

Tento záber pôvodnej kuchyne „predtým“, ktorú neskôr zbúrali, dáva dobrú predstavu, v akom žalostnom stave boli interiéry. Zdroj: houzz.com.au, foto Kate Burt

Zdroj: houzz.com.au, foto Kate Burt

Odhalili starý kameň

Elegantná georgiánska fasáda bola jedným z najlepších prvkov budovy, takže tím architektov sa rozhodol pre koncept rozšírenia okolo nej. Aby priečelie prístavby ladilo so starším náprotivkom, umiestnili zrkadlovo tri okná na prvom poschodí, na strechu použili zinkový plech bridlicovej farby a obložili ju drevom zo sibírskeho smrekovca.

Zdroj: houzz.com.au, foto Richard Downer Photography

Tím dlho uvažoval, či zachovať omietky alebo odhaliť staré kamenné fasády. Majiteľom sa však predstava kamenného vzhľadu páčila, a tak dom „vyzliekli“ a boli milo prekvapení tým, čo našli. Kamenné murivo bolo nielen vo výbornom stave, ale okolo všetkých okien bolo aj pekné ostenie z tehál. „Naozaj to zabralo," hovorí architekt, „Priznané kamenné steny pridávajú domu ďalšiu vrstvu detailov a zaujímavostí." Časť starého domu bola nakoniec zbúraná. „Staršia zadná časť domu bola naozaj v zlom stave,“ hovorí Sheryn, „Bolo tam vlhko, tma a výška od podlahy po strop bola príliš malá.“

Miestnosť a túto časť domu teraz nahradila moderná prístavba. Zdroj: houzz.com.au, foto Kate Burt

Brána v čase

Architekti navrhli siluetu novej prístavby tak, aby odrážala obrys staršej budovy, takže hoci je medzi týmito dvoma časťami ostrý kontrast, stále navodzuje pocit jednoty. Otvoriť vstupné dvere priamo do obývačky nie je ideálne, hlavne keď prídete po blatistej vidieckej prechádzke, takže tím premiestnil hlavný vchod. Presklené prepojenie medzi starým domom a novou prístavbou zvolili ako najpraktickejší vstupný bod, čiastočne preto, že je blízko miesta, kde parkujú autá, ale aj preto, že je vedľa práčovne. „Keďže sú v takom daždivom kraji, ako je Dartmoore, potrebujú ‚dekontaminačnú zónu‘, kde by mohli odhodiť všetky svoje „vychádzkové pomôcky",“ hovorí architekt.

Zdroj: houzz.com.au, foto Richard Downer Photography

Vo vnútri preskleného spoja, kde je stále vystavený surový kameň historickej časti domu, vytvoril Sheryn chodbu. „Je to multifunkčný priestor, ktorý má výhľad spredu aj zozadu,“ hovorí. „A páči sa mi, že to nerozmazáva prechod medzi starým a novým, ale vytvára veľmi zreteľné oddelenie. Myslím, že to vytvára trochu viac drámy pri prvom dojme."

Zdroj: houzz.com.au, foto Richard Downer Photography

Pôdorys prízemia, zdroj: Kate Burt

Zachránili všetko, čo sa dalo

Na prízemí, v staršej polovici budovy, je pohodlná obývacia izba. „Je to celkom tradične zariadená izba,“ hovorí Sheryn, „ale proporcie sú nádherné, takže to funguje dobre. Je to veľmi útulný priestor bez toho, aby bol príliš veľký." Ponechali v nej pôvodný krb, tak ako aj veľa pôvodných prvkov. Všetko, čo mohli zachrániť, ostalo na pôvodnom mieste.

Zdroj: houzz.com.au, foto Richard Downer Photography

Zdroj: houzz.com.au, foto Richard Downer Photography

Prístavba dodala priestor a funkčnosť

Efekt sa opakuje aj na poschodí, ktoré je priamo nad chodbou, kde vytvorili priestor s dvojnásobnou výškou. To znamená, že keď vstúpite do budovy, pozriete sa až na strop prvého poschodia. Pôdorys poschodia ukazuje, ako teraz dom ťaží z extra priestoru a funkčnosti pridaním novej prístavby. V novej prístavbe tím vytvoril priestrannú, modernú otvorenú jedáleň a kuchyňu z IKEA, ktorá má výhľad do záhrady v prednej časti domu. Posuvné dvere sa dajú otvoriť až na vonkajšiu terasu. „Ľudia majú radi staré chalupy pre ich historické kúzlo, ale existujú aj obmedzenia pri bývaní - zlé výšky stropov a nedostatok prirodzeného svetla,“ hovorí architekt, "Takže ak pridáte niečo ľahké a priehľadné, môžete mať zo všetkého trochu."

Zdroj: houzz.com.au, foto Richard Downer Photography

Pôdorys poschodia, zdroj Kate Burt

Zladenie starého s novým

Majitelia domu získavali nábytok z trhovísk a obchodov so starožitnosťami, aby vytvorili sviežu, ale charakteristickú škandinávsku atmosféru a nakupovali aj vo väčších obchodných reťazcoch. V kuchyni je trio zrkadiel z IKEA, zatiaľ čo keramické dlaždice sú od miestneho dodávateľa kameňa. Na poschodí v starej časti domu sú dve spálne s hlavnou kúpeľňou medzi nimi. Tímu sa podarilo obnoviť niektoré pôvodné drevené krovy, ktoré dodávajú miestnostiam charakter. Tam, kde potrebovali pridať nové drevené prvky, použili francúzsky dub. Spoločná kúpeľňa má veľkorysú voľne stojacu vaňu a krásny výhľad cez koruny stromov. V prístavbe na prvom poschodí mohli pridať tri priestranné nové spálne a  dve nové kúpeľne, takže majitelia majú teraz dostatok miesta pre priateľov a rodinu, aby mohli prísť na návštevu.

Zdroj: houzz.com.au, foto Richard Downer Photography

Zdroj: houzz.com.au, foto Richard Downer Photography

Zdroj: houzz.com.au, foto Richard Downer Photography

Táto budova je výnimočná aj tým, ako ladí s okolitým prírodným prostredím. Myslí si to architekt a majitelia to cítia rovnako. „Celkovo je ich obľúbeným prvkom pokoj,“ hovorí Sheryn, „Toto je naozaj veľmi špeciálne miesto.”

Zdroj: houzz.com.au, foto Richard Downer Photography

Zdroj: houzz.com.au

Zdroj foto: Richard Downer Photography, Kate Burt

 

 

Ingrid Kántorová
Autor
Ingrid Kántorová

Ingrid Kántorová je redaktorkou portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2018. Zameriava sa na dizajn nehnuteľností, energetickú efektívnosť stavieb, legislatívne témy a bývanie celebrít.

Diskusia

Podobné články

Čo je to zabudnutá záhrada a aký rozpočet je potrebný na záhradu?

Čo je to zabudnutá záhrada a aký rozpočet je potrebný na záhradu?

Zabudli ste aj vy na rozpočet na záhradu? Aj takýto môže byť scenár mladej rodiny, ktorá si zobrala hypotéku, postavila dom, následne sa im narodili deti a čas a financie na záhradu sú v nedohľadne. Ako sa dá predísť takejto situácii a existuje vôbec nízko-údržbová záhrada? A čo ak zistíme, že nie sme až taký záhradný typ. Ako si vieme spraviť pekné okolie okolo domu, aj keď nemáme toľko času na záhradu, pretože sme pracovne vyťažení?

...
Na akú strechu sa dá inštalovať fotovoltika?

Na akú strechu sa dá inštalovať fotovoltika?

Mnoho majiteľov domov si predstavuje, že pri montáži fotovoltiky hlavnou požiadavkou na strechu je jej orientácia na juh. Aby však dosiahli požadované úspory energie a zaistili bezpečnosť svojho domova, musia vyriešiť ešte niekoľko dôležitých otázok. Poradíme vám, na čo sa zamerať.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon