Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Najväčšia bytovka zo staronového materiálu, experiment Radlický Dřevák

Najväčšia bytovka zo staronového materiálu, experiment Radlický Dřevák

Bytový dom postavený z dreva je v našich končinách rozhodne zaujímavým, zatiaľ neobvyklým počinom. Takúto „bytovku“, ktorá sa bude na neurčitý čas hrdiť aj titulom najväčšia, plánuje v Českej republike postaviť spoločnosť Skanska Residential. Novinka s názvom Radlický Dřevák bude navyše tak trochu experimentom.

Radlický_DřevákRadlický Dřevák; Zdroj: Skanska Residential

Experiment v brownfielde

Cieľom realizácie má byť overenie použitia tohto staronového materiálu v miestnych podmienkach, keďže je známy jeho potenciál urýchliť výstavbu a rovnako jeho, v súčasnosti často skloňovaná, nižšia uhlíková stopa. 

Oživovať sa bude tzv. brownfield na území Prahy 5 v časti Radlice pri Radlickej ulici, stavenisko susedí s ďalším novým developerským projektom Nová Waltrovka. Bytovka sa so svojím pomerne príjemným merítkom so štyrmi nadzemnými podlažiami priblíži k existujúcej stavebnej štruktúre v susedstve, okrem nej tu vzniknú aj dve budovy z aktuálne konvenčných materiálov. 

Drevo ako nosný i pohľadový materiál

Vo výsledku pribudne v oblasti 177 bytov, pričom 80 kusov z celkového počtu pokryje drevostavba. Jej návrh spracoval renomovaný český ateliér Jakub Cigler Architekti, ktorého zakladateľ Jakub Cigler, považuje použitie dreva za jeden z mnohých nástrojov pri hľadaní udržateľného riešenia. Nosnú konštrukciu budú tvoriť masívne CLT panely (cross laminated timber - krížom lepené dosky) dovoľujúce rýchlu a presnú výstavbu, z dreva uvidíme i priečky, objaví sa ako pohľadový materiál a prvky z neho v podobe lavičiek, altánku či preliezok pre deti doplnia priestory vnútroblokov.

Radlický_DřevákRadlický Dřevák; Zdroj: Skanska Residential

Radlický_DřevákRadlický Dřevák; Zdroj: Skanska Residential

 

Efektívna stavba

Projekt zohľadňuje prísne požiadavky environmentálnej certifikácie BREEAM a cieli na najvyššiu kategóriu PENB - A, mimoriadne nízku energetickú náročnosť. V porovnaní s referenčnou budovou tak prináša úsporu až 40 %.

Radlický Dřevák bude dôkladne zateplený, v obvodových konštrukciách sú naplánované transparentné časti s izolačnými trojsklami, nežiaducemu prehrievaniu v letných mesiacoch zamedzia exteriérové žalúzie osadené pred všetkými oknami schopné prirodzene znížiť teplotu v interiéri o 5 až 7 stupňov °C. Efektívnosť konceptu podporí tiež centrálna rekuperačná jednotka, čerstvo privádzaný vzduch sa ohrieva odchádzajúcim čím sa vykryje až 80 % tepelných strát pri obvyklom vetraní.

V rámci celého súboru sa uplatnia systémy na hospodárenie s vodou. Recyklovať sa bude tzv. šedá voda, vďaka čomu by sa spotreba pitnej vody mala znížiť o štvrtinu a teplo z nej sa ďalej uplatní pri ohreve TÚV. Tú pomôžu zohrievať aj fototermické panely, množstvo zemného plynu potrebného pre tento účel by malo následne klesnúť až o polovicu. Spoločné priestranstvá budú zalievané dažďovou vodou zachytávanou v akumulačných a retenčných nádržiach s celkovým objemom 135 tisíc litrov. Na zadržiavanie zrážok sú koncipované i strechy s vrchnou vegetačnou vrstvou.

Radlický_DřevákRadlický Dřevák; Zdroj: Skanska Residential

 

Zelený cyklus stavby

Dôležitou kvalitou drevostavby z CLT panelov je dlhá životnosť a následne nezanedbateľné zelenšie narábanie s demontovanými konštrukciami, ktoré môžu byť nakoniec recyklované. Výstavba Radlického Dřeváku by sa mohla rozbehnúť už v roku 2024, pričom drevo sa v Radliciach chystá developer využiť ďalej aj pri realizácií komerčnej budovy.

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

Diskusia

Podobné články

Do štíhlych bratislavských veží prinesú známi architekti luxusný dizajn

Do štíhlych bratislavských veží prinesú známi architekti luxusný dizajn

Medzi výškovými stavbami, ktoré sú v Bratislave sústredené predovšetkým na území nového centra alebo aj tzv. „downtownu“ začnú v dohľadnej dobe rásť dve ďalšie. Spoločnosti TK Estate a Top Estates pracujú na úvodných fázach výstavby projektu PORTUM Towers. Do pozornosti verejnosti sa zapísal vďaka propagácií vyzdvihujúcej proporcie obytných veží, a to ich pomerne výnimočnú stíhlosť.

...
Známe kúpeľné mesto láka vkusnými bytmi s investičným potenciálom

Známe kúpeľné mesto láka vkusnými bytmi s investičným potenciálom

Budova predstavená v dnešnom článku potvrdzuje, že realizácia developerských projektov s kultivovaným architektonickým prejavom nie je na našom území zďaleka obmedzená len na väčšie mestá. Vkusné dielo opäť raz pripravila spoločnosť ideálne bývanie, s.r.o. s ateliérom OFFICE110 architekti. Výsledok svojej spolupráce, Bytový dom Turčianske Teplice, vsádzajú do blízkosti centra populárneho kúpeľného mestečka Turčianske Teplice. Rekreačný charakter ...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon