Najväčšia bytovka zo staronového materiálu, experiment Radlický DřevákPrez_Radlický_Dřevák; Zdroj: Skanska Residential

Najväčšia bytovka zo staronového materiálu, experiment Radlický Dřevák

Bytový dom postavený z dreva je v našich končinách rozhodne zaujímavým, zatiaľ neobvyklým počinom. Takúto „bytovku“, ktorá sa bude na neurčitý čas hrdiť aj titulom najväčšia, plánuje v Českej republike postaviť spoločnosť Skanska Residential. Novinka s názvom Radlický Dřevák bude navyše tak trochu experimentom.

Radlický_DřevákRadlický Dřevák; Zdroj: Skanska Residential

Experiment v brownfielde

Cieľom realizácie má byť overenie použitia tohto staronového materiálu v miestnych podmienkach, keďže je známy jeho potenciál urýchliť výstavbu a rovnako jeho, v súčasnosti často skloňovaná, nižšia uhlíková stopa. 

Oživovať sa bude tzv. brownfield na území Prahy 5 v časti Radlice pri Radlickej ulici, stavenisko susedí s ďalším novým developerským projektom Nová Waltrovka. Bytovka sa so svojím pomerne príjemným merítkom so štyrmi nadzemnými podlažiami priblíži k existujúcej stavebnej štruktúre v susedstve, okrem nej tu vzniknú aj dve budovy z aktuálne konvenčných materiálov. 

Drevo ako nosný i pohľadový materiál

Vo výsledku pribudne v oblasti 177 bytov, pričom 80 kusov z celkového počtu pokryje drevostavba. Jej návrh spracoval renomovaný český ateliér Jakub Cigler Architekti, ktorého zakladateľ Jakub Cigler, považuje použitie dreva za jeden z mnohých nástrojov pri hľadaní udržateľného riešenia. Nosnú konštrukciu budú tvoriť masívne CLT panely (cross laminated timber - krížom lepené dosky) dovoľujúce rýchlu a presnú výstavbu, z dreva uvidíme i priečky, objaví sa ako pohľadový materiál a prvky z neho v podobe lavičiek, altánku či preliezok pre deti doplnia priestory vnútroblokov.

Radlický_DřevákRadlický Dřevák; Zdroj: Skanska Residential

Radlický_DřevákRadlický Dřevák; Zdroj: Skanska Residential

 

Efektívna stavba

Projekt zohľadňuje prísne požiadavky environmentálnej certifikácie BREEAM a cieli na najvyššiu kategóriu PENB - A, mimoriadne nízku energetickú náročnosť. V porovnaní s referenčnou budovou tak prináša úsporu až 40 %.

Radlický Dřevák bude dôkladne zateplený, v obvodových konštrukciách sú naplánované transparentné časti s izolačnými trojsklami, nežiaducemu prehrievaniu v letných mesiacoch zamedzia exteriérové žalúzie osadené pred všetkými oknami schopné prirodzene znížiť teplotu v interiéri o 5 až 7 stupňov °C. Efektívnosť konceptu podporí tiež centrálna rekuperačná jednotka, čerstvo privádzaný vzduch sa ohrieva odchádzajúcim čím sa vykryje až 80 % tepelných strát pri obvyklom vetraní.

V rámci celého súboru sa uplatnia systémy na hospodárenie s vodou. Recyklovať sa bude tzv. šedá voda, vďaka čomu by sa spotreba pitnej vody mala znížiť o štvrtinu a teplo z nej sa ďalej uplatní pri ohreve TÚV. Tú pomôžu zohrievať aj fototermické panely, množstvo zemného plynu potrebného pre tento účel by malo následne klesnúť až o polovicu. Spoločné priestranstvá budú zalievané dažďovou vodou zachytávanou v akumulačných a retenčných nádržiach s celkovým objemom 135 tisíc litrov. Na zadržiavanie zrážok sú koncipované i strechy s vrchnou vegetačnou vrstvou.

Radlický_DřevákRadlický Dřevák; Zdroj: Skanska Residential

 

Zelený cyklus stavby

Dôležitou kvalitou drevostavby z CLT panelov je dlhá životnosť a následne nezanedbateľné zelenšie narábanie s demontovanými konštrukciami, ktoré môžu byť nakoniec recyklované. Výstavba Radlického Dřeváku by sa mohla rozbehnúť už v roku 2024, pričom drevo sa v Radliciach chystá developer využiť ďalej aj pri realizácií komerčnej budovy.

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Autor
Natália Mokoš Hulmanová

Natália Mokoš Hulmanová je redaktorkou portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2018. V rámci magazínu sa zameriava na developerské projekty a snaží sa identifikovať a odprezentovať riešenia, ktoré by mohli poslúžiť ako pozitívne príklady pre ďalšiu výstavbu.

Diskusia

Podobné články

Byt v Čerešniach poňali štýlovo: Inšpirácia sa našla v Miláne

Byt v Čerešniach poňali štýlovo: Inšpirácia sa našla v Miláne

K zapamätateľným realizáciám patria bezpochyby Dúbravské Čerešne od ITB Development. Exteriér vyniká pestrosťou tvarov a farieb, no pomerne výživný zážitok ponúkajú aj vnútorné priestory. Napríklad v kompletne zariadenom vzorovom byte prezentujú dizajnérky z Arcada interior design s.r.o. najčerstvejšie trendy interiérového dizajnu. 

...
Moderné riešenia pre stavebníctvo od AVG Group

Moderné riešenia pre stavebníctvo od AVG Group

Stavebný sektor sa neustále vyvíja a prináša nové technológie či postupy. Dôvodom je predovšetkým zlepšenie efektivity a kvality stavebných projektov, ktoré musia nielen dobre vyzerať, ale tiež spĺňať rôzne náročné kritériá. Takéto inovatívne riešenia a špičkové služby vám poskytne aj spoločnosť AVG Group, o ktorej si teraz niečo povieme.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon