Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Praha dosiahla najrýchlejší rast cien nájmov logistických nehnuteľností v Európe

Praha dosiahla najrýchlejší rast cien nájmov logistických nehnuteľností v Európe

Rok 2022 bol na európskom trhu s logistickými nehnuteľnosťami jeden z najsilnejších. Potvrdzuje to výrazný medziročný nárast cien nájmov priemyselných hál a skladových priestorov, ktorý bol vlani zaznamenaný takmer v celej Európe. Spomedzi európskych metropol sa ceny nájmov najviac zvýšili v Prahe.

Ceny nájmov v Európe poskočili o 15 %

Najnovšie štatistiky monitorujúce medziročný vývoj cien nájmov logistických nehnuteľností zverejnila spoločnosť Prologis. Podľa jej údajov za rok 2022 sa ceny nájmov v Európe vlani zvýšili priemerne o 15 %. Pod zdražovanie, ktoré bolo jedno z najvyšších za posledné roky, sa podpísalo viacero faktorov. Analytici označujú za jeden z kľúčových dôvodov nedostatok voľných priestorov, ktorých ponuka nestíha uspokojiť dopyt, čo vedie k zrýchľovaniu tempa zdražovania.Zdroj: pixabay.com

Nájmy v Prahe zdraželi zhruba o tretinu

Pod celoeurópsky 15 % priemerný nárast sa najväčšou mierou podpísal rast cien logistických nehnuteľností v Prahe. Hlavné mesto ČR vlani dosiahlo najvyšší medziročný rast cien týchto nájmov spomedzi všetkých európskych metropol. V porovnaní s rokom 2021 vzrástli zhruba o tretinu. Priemerná výška nájomného za haly a skladové priestory v Prahe sa opäť priblížila k európskej úrovni. Pražské nájmy postupne dobiehajú nájmy v Madride, ktoré zaznamenali najnižší rast spomedzi európskych hlavných miest na úrovni „len“ 7%. O 2 % nižší rast má za sebou francúzske mesto Lille.

Nájmy v zámorí sa zvyšovali až o polovicu

Dvojciferný medziročný rast vlani nezaznamenali iba vybrané európske hlavné mestá na čele s Prahou. Ceny nájmov hál a skladových priestorov výrazne poskočili aj v zámorí. Logistický trh v niektorých kanadských a amerických metropolách zaznamenal až 50 % medziročný rast. Obe zámorské krajiny výrazne prispeli k zvýšeniu celkového globálneho medziročného rastu cien nájmov logistických priestorov o 30 %. Jedná sa o najvyšší medziročný nárast od roku 2007.

 

Zdroj: nehnutelnosti.sk

Zdroj foto: pixabay.com

Autor: Róbert

Diskusia

Podobné články

Najčastejšie chyby pri zatepľovaní domov (podcast)

Najčastejšie chyby pri zatepľovaní domov (podcast)

Zateplením domu vieme ušetriť až 65 percent nákladov. Platí to však iba vtedy, keď si dom zateplíme dobre. Aké najčastejšie chyby sa robia pri zatepľovaní domov a ako si vytvoriť aj vďaka zatepleniu zdravú klímu v domácnosti? V podcaste portálu Nehnutelnosti.sk sme sa o tom rozprávali s aplikačným manažérom spoločnosti Knauf Insulation Vladimírom Beňom.

...
Rodinné domy v okolí Senca sú, ale zmestiť sa do rozpočtu  225-tisíc je náročné

Rodinné domy v okolí Senca sú, ale zmestiť sa do rozpočtu 225-tisíc je náročné

V Novom bývaní sa v nedeľu podvečer na JOJke vyberieme do Senca a jeho okolia. Nehnuteľnosť budeme hľadať pre Vlada, ktorý odtiaľ pochádza a jeho rodičia v tomto mestečku žijú. So svojou partnerkou sa rozhodli, že by tam chceli bývať a založiť si rodinu. Hľadajú menší rodinný domček do 100 m², so záhradkou, terasou a rozpočtom do 225-tisíc euro. V rámci tejto lokality je jeho rozpočet finančne obmedzený a tak nájsť vhodnú ponuku bude pre tím Nové...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon