Na mieste liehovaru budú byty a v starej „varne“ vznikne galéria, Lihovar SmíchovPrez_Lihovar_Smíchov; Zdroj: Trigema

Na mieste liehovaru budú byty a v starej „varne“ vznikne galéria, Lihovar Smíchov

Smíchov sa zaraďuje k zónam, v ktorých si v minulosti držali výrazné zastúpenie rozličné závody a vďaka množstvu komínov si aj svojho času vyslúžil prezývku pražský Manchester. Dnes je už priemyselná zložka na ústupe, presadzujú sa, podobne ako v iných súčasných fungujúcich mestách, nové funkcie prispievajúce k atraktívnejšiemu obrazu tejto, pôvodne robotníckej časti českej metropoly. Jedným zo strojcov premeny bude napríklad spoločnosť Trigema s projektom Lihovar Smíchov. Vo viacetapovej polyfunkčnej výstavbe vznikne tiež okolo 550 bytov.

Lihovar_SmíchovLihovar Smíchov; Zdroj: Trigema

Transformácia týkajúca sa územia po jednom z najväčších pražských liehovarov Fischl a synové s rozlohou približne 4 500 m² prinesie živú štvrť posilňovanú zaujímavým industriálnym dedičstvom, pričom jej príťažlivosť by malo ďalej podporovať i samotné susedstvo. 

Lihovar_SmíchovLihovar Smíchov; Zdroj: Trigema

 

Lokalita s pestrými možnosťami

Miesto realizácie je vymedzené ulicami Nádražní a Strakonická v najjužnejšom cípe Smíchova, v dopravne dobre dostupnej oblasti (električky, autobusy, metro, železničná stanica Praha-Smíchov, pešie ťahy a cyklotrasy), s dominantným podielom priemyselných areálov a zároveň bohatej aj na odlišné podnety. Na východe ju obteká Vltava a ozvláštňujú Císařské louky, na západe sa rozprestierajú zelené svahy Děvína. 

Stavba reaguje na lokalitu

Pri Lihovare Smíchov boli zdôraznené ambície stavať na špecifickej atmosfére oblasti. Snahu prispôsobiť sa charakteru okolitej zástavby a reagovať na industriálny pôvod odčítame napríklad z členenia blokov na menšie sekcie, z tehlových fasád či tvarovania striech, navyše bude oživený typický tehlový komín, ktorý poskytne výhľad na Prahu. 

Lihovar_SmíchovLihovar Smíchov; Zdroj: Trigema

Lihovar_SmíchovLihovar Smíchov; Zdroj: Trigema

Ďalšie a pomerne jednoznačné pojítko s minulosťou predstavuje plán zakomponovať budovu pamiatkovo chránenej „Varny“, jedinej zachovanej stavby z pôvodného liehovarského areálu, ktorá by mala získať dôležité postavenie a pôsobiť ako prirodzené spoločenské centrum formujúceho sa projektu.

Po rekonštrukcii bude venovaná novej náplni, originálny objekt s átriom siahajúcim cez všetkých päť podlaží zaplní súčasné umenie galérie Davida Černého s kaviarňou a vznikne tiež multifunkčný priestor určený na usporiadanie rozličných kultúrnych akcií.

Lihovar_SmíchovLihovar Smíchov - Varna; Zdroj: Trigema

Lihovar_SmíchovLihovar Smíchov - Varna; Zdroj: Trigema

Lihovar_SmíchovLihovar Smíchov - Varna; Zdroj: Trigema

Lihovar_SmíchovLihovar Smíchov - Varna; Zdroj: Trigema

Výstavba prebieha

Realizácia bola rozdelená do troch etáp, pričom prvá z nich má byť podľa aktuálneho harmonogramu ukončená do konca tohto roka. Popri postupne završovanej konverzii spomínanej „Varny“, tzv. etapy 0, sa teda aktívne pracuje na prvom, maximálne sedem podlažnom rezidenčnom súbore. Jeho lokalitný program obsiahol 245 bytov s jednou až piatimi obytnými izbami, parter venovaný obchodom, škôlku, zelený oddychový vnútroblok, plus garáže a pivničné sklady umiestnené v podzemí. 

V ďalších dvoch pripravovaných etapách pribudne ešte 315 bytov a okolo 4 300 m² predajných plôch, so záverom realizácie sa orientačne počíta v roku 2025.

O finálnom objeme a hmotovom riešení prvej fázy výstavby máme vzhľadom na súčasný pokrok na stavenisku už aj vcelku akurátnu predstavu. Nosné konštrukcie pozostávajú z kombinácie železobetónového a murovaného stenového systému z vápenopieskových blokov a železobetonovej monolitickej stropnej dosky. Strechy sú navrhované z časti ploché, zelené a miestami tvarované so zjavným úmyslom priblížiť sa estetike výrobného objektu. 

Lihovar_SmíchovLihovar Smíchov; Zdroj: Trigema

Lihovar_SmíchovLihovar Smíchov; Zdroj: Trigema

Lihovar_SmíchovLihovar Smíchov; Zdroj: Trigema

Byty v štandarde

Bytové jednotky dokončuje developer do štandardu pokrývajúceho drevené alebo vinylové podlahy, keramické obklady, dlažby, sanitu a batérie. Súčasťou výbavy je rovnako podlahové vykurovanie s možnosťou nastavenia teploty v jednotlivých miestnostiach, rebríkové radiátory v kúpeľniach, rekuperácia a príprava na osadenie vonkajších a vnútorných klimatizačných jednotiek. Najluxusnejšie byty disponujú reprezentatívnejšími dispozíciami, strešnými terasami a vírivými vaňami.

 

Získajte lepší prehľad o výstavbe a pozrite si všetky aktuálne developerské projekty zobrazené na mape https://www.nehnutelnosti.sk/developerske-projekty-a-novostavby

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Autor
Natália Mokoš Hulmanová

Natália Mokoš Hulmanová je redaktorkou portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2018. V rámci magazínu sa zameriava na developerské projekty a celkovo štýlovú architektúru, pričom sa snaží identifikovať riešenia, ktoré by mohli poslúžiť ako pozitívne príklady pre ďalšiu výstavbu. Z inzercie vyberá zaujímavé ponuky, ktoré bližšie prezentuje čitateľom.

Podobné články

Poistenie nehnuteľnosti pri hypotéke: Malý výdavok - veľký rozdiel, keď sa niečo naozaj stane

Poistenie nehnuteľnosti pri hypotéke: Malý výdavok - veľký rozdiel, keď sa niečo naozaj stane

Keď si beriete hypotéku, povinnosťou je aj poistenie nehnuteľnosti. Pre banku je to istota, že v prípade škody nebude ohrozená hodnota zálohy. Pre vás je to zasa ochrana majetku, ktorú oceníte vo chvíli, keď sa niečo pokazí. Poďme si vysvetliť, ako poistenie pri hypotéke funguje, čo by malo obsahovať a prečo sa oplatí ho nebrať len ako formalitu.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon