Advokát radí: Je možné si ochrániť majetok ešte pred manželstvom? A je to vôbec potrebné?Zdroj: Dreamstime

Advokát radí: Je možné si ochrániť majetok ešte pred manželstvom? A je to vôbec potrebné?

Predstavte si, že pred svadbou zrazu váš nastávajúci či nastávajúca príde s tým, aby ste spolu podpísali predmanželskú zmluvu. Privítali by ste to alebo by vás to zaskočilo?

Nikto asi pri nadchádzajúcom sobáši nemyslí na to, že by sa išiel rozvádzať a rozdeľovať majetok. Ani na to myslieť nemusíme, pretože na Slovensku máme inštitúty, ktoré vedia ochrániť náš majetok - či už ten, ktorý sme nadobudli pred manželstvom alebo ten, ktorý nadobudneme počas manželstva.

Existuje na Slovensku predmanželská zmluva?

Do online právnej poradne advokátskej kancelárie Ficek & Partners prišla aj takáto otázka: „Dobrý deň, chcem sa opýtať ako to funguje s predmanželskou zmluvou, keďže som nič na internete nenašiel. Kam si ju môžem dať vypracovať alebo ako si ju mám sám napísať? Treba ju potvrdiť u notára, prípadne neviete poskytnúť nejaký vzor, že čo to má vlastne obsahovať?. Ďakujem."

Advokát a expert na majetkové právo JUDr. Milan Ficek tvrdí, že inštitút predmanželskej zmluvy u nás nemáme, no nie je podľa neho ani potrebný. „Napríklad v Amerike to majú tak, že keď vstupujete do manželstva a vlastníte nejaký majetok, tak potom po rozvode sa stáva spoločným a bude sa vyporiadavať. U nás to tak nie je. Keď vlastníte byt pred manželstvom, zosobášite sa, tento byt stále máte počas manželstva a rozvediete sa, ten byt je stále váš. Jedine, ak by ste tento byt prenajímali, tak tie peniaze z prenájmu sú spoločnými peniazmi. Ale to sa dá tiež ošetriť, môžete sa notárskou zápisnicou dohodnúť, že príjmy z prenájmu nebudú patriť do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM).“

Neoplatí sa spísať ani nejaký dokument o možnom rozdelení majetku?

Čo ešte nemáte, to nie je možné dopredu rozdeľovať. Nikto totiž dopredu presne nevie aký majetok počas manželstva nadobudne. „Keby ste sa aj dohodli, tak táto dohoda bude neplatná. Jediné čo môžete urobiť je, že ak už máte nejaký existujúci majetok a poviete si, že po rozvode sa dohodneme, že sa vyporiadame takýmto spôsobom, tak potom môžete spísať dohodu a dohodnúť sa na tom vyporiadaní. Akákoľvek dohoda do budúcna o tom, čo neexistuje - čo môže a nemôže byť - tak tam je veľmi ťažké zaručiť platnosť takejto zmluvy,“ vysvetľuje advokát Ficek.

Pred sobášom si môžete urobiť záznamy o majetku

Je dobré si napríklad spísať koľko peňazí ste mali, keď ste vstupovali do manželstva. Je to dôležité z toho dôvodu, že ak by náhodou časom prišlo k rozvodu, tak máte dôkaz, ktorý môžete preukázať na prípadnom súde, ak by váš manžel tvrdil niečo iné. „Lebo, keď manželstvo trvá 20 rokov, ťažko budete preukazovať výpisy z účtu, koľko ste mali vtedy peňazí. Banka vedie evidenciu, povedzme 10 rokov a ak nemáte výpisy naozaj vytlačené, tak to nepreukážete, pokiaľ to manžel poprie.“ Zíde sa to najmä vtedy, ak ste svoje peniaze investovali do spoločnej nehnuteľnosti. „Ak peniaze použijete na nadobudnutie nejakej nehnuteľnosti a v rámci rozvodového konania budete trvať, že ste mali vtedy  100 000 eur a tie ste investovali do kúpy tejto nehnuteľnosti, manželka môže povedať, že to nie je pravda. No a ak nemáte dôkaz, tak to nepreukážete, že ste tieto peniaze mali,“ radí Ficek na základe svojej praxe.

Ochranu nášho majetku zabezpečuje BSM

V rámci inštitútu bezpodielového spoluvlastníctva manželov je možné využiť zúženie, zrušenie či rozšírenie BSM. „Dokonca je to možné nastaviť aj tak, že BSM medzi manželmi vôbec nevznikne a vznikne až ku dňu rozvodu manželstva. Je to inštitút vykonaný notárskou zápisnicou, často sa nevyužíva, ale aj to sa robí, že si vlastne manželia posunú vznik BSM ku dňu rozvodu manželstva. Potom sa pozerá na to, aký majetkový stav bol v čase rozvodu manželstva a ten sa bude vyporiadavať. Ale pravdu povediac ani raz som nevidel takúto zápisnicu,“ hovorí Ficek o svojich dlhoročných skúsenostiach.

Zdroj: Advokátska kancelária Ficek & Partners

Zdroj foto: Dreamstime

 

Podobné články

List vlastníctva – ako získať výpis z katastra nehnuteľností

List vlastníctva – ako získať výpis z katastra nehnuteľností

List vlastníctva. Poskytuje informácie o vlastníkovi nehnuteľnosti, upozorňuje na vecné bremeno a iné ťarchy, prikladá sa ako príloha ku kúpno-predajnej zmluve. Nielen na tieto účely slúži list vlastníctva, bez ktorého sa pri realitných obchodoch alebo iných administratívnych úkonoch súvisiacich s nakladaním s nehnuteľnosťou nezaobídete.

...
Susedské spory: Zápach a znečistenie - tichí, no neprehliadnuteľní narušitelia pokojného bývania (3. časť)

Susedské spory: Zápach a znečistenie - tichí, no neprehliadnuteľní narušitelia pokojného bývania (3. časť)

Otvoríte dvere svojho domova a okamžite vás zasiahne vlna nepríjemného zápachu. Namiesto relaxu po práci premýšľate, či otvoriť okná alebo ich radšej nechať zatvorené. Možno sa na vašej záhrade objavujú stopy znečistenia z vedľajšieho pozemku, alebo sa potýkate s nevysvetliteľnými škvrnami na fasáde. Nepríjemné pachy a znečistenie okolia patria medzi najproblematickejšie zásahy do pohody domova, ktoré sa často ťažko dokazujú, no ich vplyv na kval...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon