Pri obci Drahovce má byť nainštalovaných 7 veterných turbín

Pri obci Drahovce má byť nainštalovaných 7 veterných turbín

Na západnom Slovensku sa pripravuje ďalší „zelený“ projekt. Zrealizovaný by mal byť pri obci Drahovce v okrese Piešťany. Výsledkom realizácie má byť nový veterný park so 7 turbínami.

Dobrá poloha pri Drahovciach

Iniciátorom vybudovania nového veterného parku pri Piešťanoch je Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Spoločnosť prišla s návrhom tohto projektu v rámci stratégie vybudovať na západnom Slovensku niekoľko veterných parkov. Jeden z nich má tvoriť 7 veterných turbín nainštalovaných na 39 parcelách s výmerou takmer 300 hektárov pri obci Drahovce. Daná poloha bola zvolená z viacerých dôvodov. Oblasť nepatrí medzi chránené územia a nespadá ani do sústavy území európskeho významu Natura 2000. Zároveň ide o oblasť s priemernou  rýchlosťou vetra viac ako 6 m/s, čo pomôže zvýšiť celkový výkon veterných turbín.

Inštalovaný výkon do 50,4 MW

Celkový inštalovaný výkon 7 veterných turbín by mal prekročiť 50 MW. Pri plnej prevádzke za priaznivých veterných podmienok dosiahne do 50,4 MW. Vyrobená elektrina sa následne prevedie do verejnej siete, odkiaľ bude prúdiť k odberateľom. Odhadovaný termín zahájenia prevádzky veterného parku zatiaľ nie je známy. Spoločnosť SPP avizovala iba predpokladaný začiatok realizácie projektu. V prípade získania potrebných povolení a súhlasu všetkých strán je predbežne naplánovaný na rok 2025. Projekt si vyžiada investíciu vo výške viac ako 60 mil. €.Ilustračné foto, Zdroj: pixabay.com

Zdroj: nehnutelnosti.sk

Zdroj: TASR – tasr.sk

Zdroj foto: pixabay.com

Róbert Bosák
Autor
Róbert Bosák

Róbert Bosák je redaktorom portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2019. V rámci redakčnej činnosti sa špecializuje na svetovú architektúru, udržateľné stavby a nové stavebné projekty z domova a z ČR.

Diskusia

Podobné články

Na budúcom bratislavskom bulvári rastie ďalšia štýlová veža

Na budúcom bratislavskom bulvári rastie ďalšia štýlová veža

Pôvodne predovšetkým industriálna oblasť Mlynských Nív zohráva v obraze Bratislavy dôležitú úlohu. Dotknuté územie je významné svojim rozsahom i postavením, patrí k častiam nadväzujúcim na staré centrum hlavného mesta. Množstvo zmien v lokalite zasiahlo aj ulicu Mlynské nivy. Postupne má získať parametre bulváru, už dnes ju však dotvára viacero nových stavieb. Nie tak dávno boli napríklad spustené práce na rezidenčnej veži Millhaus.

...
Využitie skeletu starého hotela: Bývanie s industriálnym charakterom

Využitie skeletu starého hotela: Bývanie s industriálnym charakterom

V Dolnom Kubíne bol nedávno skolaudovaný projekt Zelená lipa, výsledok spolupráce spoločnosti BL, s.r.o. a architektonického štúdia Atrium Architekti. Na miestne pomery ide rozhodne o výnimočné dielo. Zaujme industriálne ladeným exteriérom, za ktorým stojí zo začiatku nečakaný objav a pri ďalšom skúmaní i novými bytmi dokončenými v neobvyklo vysokom štandarde.

...
Štýlová škola: Využilo sa dielo významnej osobnosti domácej architektúry

Štýlová škola: Využilo sa dielo významnej osobnosti domácej architektúry

Narábenie s dielami výrazných osobností je spravidla citlivou záležitosťou. Dnes sa pozrieme ako sa s takouto ošemetnou úlohou vysporiadali tímy z AOCR a Index. Autori vstúpili do projektu Vladimíra Dedečka, dôležitej postavy slovenskej architektúry podpísanej pod množstvom ikonických stavieb. Mnohí budú súhlasiť, že napriek prirodzenej rozdielnosti vkusu sa ich vkladom rozšírila skupina našich, takpovediac prezentovateľných školských zariadení.

...
Nenápadná dostavba školy: No interiéry komponované s citom umelca

Nenápadná dostavba školy: No interiéry komponované s citom umelca

Projekt uvádzaný v dnešnom článku možno považovať za zaujímavý hneď z dvoch hľadísk. Na jednej strane prispieva k riešeniu dnes častého problému rýchlo rastúcich satelitných obcí, a teda nedostatočnej kapacite miestnych školských zariadení, pozornosť však priťahuje i vizuálnou stránkou. Vďaka estetickej úrovni spracovania v rámci tohto typologického druhu zatiaľ na Slovensku pomerne vyniká. 

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon