Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Americký architekt uchopil atmosféru pri nádrži Orlík, vznikli luxusné, ale nenápadné domy

Americký architekt uchopil atmosféru pri nádrži Orlík, vznikli luxusné, ale nenápadné domy

Pri projekte Přístav sa americký architekt James Cutler z Cutler Anderson Architects viac ako na vlastnú exhibíciu sústredil na uchopenie osobitej lokálnej atmosféry. Súbor elegantných stavieb má ambície sprostredkovať luxus jednoduchých pôžitkov v zaujímavom prírodnom prostredí. 

PristavPřístav; Zdroj: svoboda-williams.com

Miesto pri vode

Stavia sa na pôsobivom mieste, na mierne svažitom teréne orámovanom ihličnanmi, rozprestierajúcom sa na brehu vodnej nádrže Orlík. Priehrada je významnou súčasťou Vltavskej kaskády, ktorá sa objemom zahržanej vody radí na prvú priečku v Čechách. K pozitívam oblasti patrí veľmi riedka zastavanosť, vďaka čomu si zatiaľ aj úspešne uchováva svoj špecifický charakter. Poskytuje príjemné podmienky na celoročnú rekreáciu a leží v približne hodinovej dojazdovej vzdialenosti od hlavného mesta.

Luxus bez okázalosti

Architektúra demonštruje nadštandard, no v akejsi ohľaduplnejšej podobe, bez prvoplánovej okázalosti. Pohľad zhora odhalí len vcelku nenápadné chatky zasadené do preslneného svahu, koncept však vo výraznej miere komunikuje s existujúcim vodným elementom. Prirodzene, podľa slov architekta sa ústredným motívom projektu Přístav stala Orlická priehrada.

PristavPřístav; Zdroj: svoboda-williams.com

Do našich končín priniesol architekt James Cutler menej tradičné dispozície s veľkorysými a efektne radenými priestormi. K nádrži Orlík sa otvárajú prostredníctvom hlavného priečelia, ktoré tvoria najmä veľkoformátové presklenia v smrekovcových rámoch. Vzhľadom na jeho juhozápadnú orientáciu bude zabezpečené tienenie, a to unikátnymi drevenými žalúziami. 

Nad zemou, ako bolo už vyššie naznačené, vidíme jednoduché vstupné hmoty so sedlovými strechami, zvyšné časti objektov boli ukryté pod terén. Uvedené riešenie, sa popri esteticky zaujímavom výsledku podieľa aj na zvýšení energetickej efektivity objektu. Zem poskytuje prirodzenú izoláciu a pomáha sa vyhnúť inštalácií klimatizácie, pričom za výhodnú sa vo všeobecnosti považuje už samotná poloha pri vodnej hladine a pod ochranou kopca. Pristav

Přístav; Zdroj: svoboda-williams.com

PristavPřístav; Zdroj: svoboda-williams.com

PristavPřístav; Zdroj: svoboda-williams.com

PristavPřístav; Zdroj: svoboda-williams.com

 

Dva typy domov

Architektúre zaručí určitý nenútený pôvab zvolená, pomerne skromne pôsobiaca materiálová zostava. Drevený obklad získa rokmi príjemnú patinu, prirodzene sa bude meniť aj vegetácia pokrývajúca strechy a čas sa dotkne betónových povrchov zarastajúcich machmi. 

Projekt bude pozostávať zo 14 typových domov, predstavené boli dva varianty A a B. Na vrchnom podlaží oboch bola navrhnutá garáž a hosťovská izba s toaletou. O poschodie nižšie vedie schodisko do vstupnej dennej zóny s kuchyňou, ktorá zahŕňa oddelenú obývaciu miestnosť, sled priestorov završuje hlavná spálňa s hygienickým zázemím a šatníkom, v dome A je k dispozícií ďalšia izba. Dispozíciu prepájajú príjemné masívne drevené podlahy. Ku každému objektu je pri súkromnom móle pridelené jedno miesto pre loď.

PristavPřístav; Zdroj: svoboda-williams.com

Prvá skupina 8 rodinných domov sa aktuálne nachádza v pokročilom štádiu výstavby, finálnu podobu by mala dosiahnuť približne v máji. Přístav rozhodne upúta, namiesto okázalosti matérie, pri prémiovej rekreačnej nehnuteľnosti možno i očakávanej, sa do popredia dostala atmosféra ako najcennejšia kvalita.

PristavPřístav; Zdroj: svoboda-williams.com

 

Získajte lepší prehľad o výstavbe a pozrite si všetky aktuálne developerské projekty zobrazené na mape https://www.nehnutelnosti.sk/developerske-projekty-a-novostavby

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

Diskusia

Podobné články

Do štíhlych bratislavských veží prinesú známi architekti luxusný dizajn

Do štíhlych bratislavských veží prinesú známi architekti luxusný dizajn

Medzi výškovými stavbami, ktoré sú v Bratislave sústredené predovšetkým na území nového centra alebo aj tzv. „downtownu“ začnú v dohľadnej dobe rásť dve ďalšie. Spoločnosti TK Estate a Top Estates pracujú na úvodných fázach výstavby projektu PORTUM Towers. Do pozornosti verejnosti sa zapísal vďaka propagácií vyzdvihujúcej proporcie obytných veží, a to ich pomerne výnimočnú stíhlosť.

...
Známe kúpeľné mesto láka vkusnými bytmi s investičným potenciálom

Známe kúpeľné mesto láka vkusnými bytmi s investičným potenciálom

Budova predstavená v dnešnom článku potvrdzuje, že realizácia developerských projektov s kultivovaným architektonickým prejavom nie je na našom území zďaleka obmedzená len na väčšie mestá. Vkusné dielo opäť raz pripravila spoločnosť ideálne bývanie, s.r.o. s ateliérom OFFICE110 architekti. Výsledok svojej spolupráce, Bytový dom Turčianske Teplice, vsádzajú do blízkosti centra populárneho kúpeľného mestečka Turčianske Teplice. Rekreačný charakter ...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon