Americký architekt uchopil atmosféru pri nádrži Orlík, vznikli luxusné, ale nenápadné domyPrez_Pristav; Zdroj: svoboda-williams.com

Americký architekt uchopil atmosféru pri nádrži Orlík, vznikli luxusné, ale nenápadné domy

Pri projekte Přístav sa americký architekt James Cutler z Cutler Anderson Architects viac ako na vlastnú exhibíciu sústredil na uchopenie osobitej lokálnej atmosféry. Súbor elegantných stavieb má ambície sprostredkovať luxus jednoduchých pôžitkov v zaujímavom prírodnom prostredí. 

PristavPřístav; Zdroj: svoboda-williams.com

Miesto pri vode

Stavia sa na pôsobivom mieste, na mierne svažitom teréne orámovanom ihličnanmi, rozprestierajúcom sa na brehu vodnej nádrže Orlík. Priehrada je významnou súčasťou Vltavskej kaskády, ktorá sa objemom zahržanej vody radí na prvú priečku v Čechách. K pozitívam oblasti patrí veľmi riedka zastavanosť, vďaka čomu si zatiaľ aj úspešne uchováva svoj špecifický charakter. Poskytuje príjemné podmienky na celoročnú rekreáciu a leží v približne hodinovej dojazdovej vzdialenosti od hlavného mesta.

Luxus bez okázalosti

Architektúra demonštruje nadštandard, no v akejsi ohľaduplnejšej podobe, bez prvoplánovej okázalosti. Pohľad zhora odhalí len vcelku nenápadné chatky zasadené do preslneného svahu, koncept však vo výraznej miere komunikuje s existujúcim vodným elementom. Prirodzene, podľa slov architekta sa ústredným motívom projektu Přístav stala Orlická priehrada.

PristavPřístav; Zdroj: svoboda-williams.com

Do našich končín priniesol architekt James Cutler menej tradičné dispozície s veľkorysými a efektne radenými priestormi. K nádrži Orlík sa otvárajú prostredníctvom hlavného priečelia, ktoré tvoria najmä veľkoformátové presklenia v smrekovcových rámoch. Vzhľadom na jeho juhozápadnú orientáciu bude zabezpečené tienenie, a to unikátnymi drevenými žalúziami. 

Nad zemou, ako bolo už vyššie naznačené, vidíme jednoduché vstupné hmoty so sedlovými strechami, zvyšné časti objektov boli ukryté pod terén. Uvedené riešenie, sa popri esteticky zaujímavom výsledku podieľa aj na zvýšení energetickej efektivity objektu. Zem poskytuje prirodzenú izoláciu a pomáha sa vyhnúť inštalácií klimatizácie, pričom za výhodnú sa vo všeobecnosti považuje už samotná poloha pri vodnej hladine a pod ochranou kopca. Pristav

Přístav; Zdroj: svoboda-williams.com

PristavPřístav; Zdroj: svoboda-williams.com

PristavPřístav; Zdroj: svoboda-williams.com

PristavPřístav; Zdroj: svoboda-williams.com

 

Dva typy domov

Architektúre zaručí určitý nenútený pôvab zvolená, pomerne skromne pôsobiaca materiálová zostava. Drevený obklad získa rokmi príjemnú patinu, prirodzene sa bude meniť aj vegetácia pokrývajúca strechy a čas sa dotkne betónových povrchov zarastajúcich machmi. 

Projekt bude pozostávať zo 14 typových domov, predstavené boli dva varianty A a B. Na vrchnom podlaží oboch bola navrhnutá garáž a hosťovská izba s toaletou. O poschodie nižšie vedie schodisko do vstupnej dennej zóny s kuchyňou, ktorá zahŕňa oddelenú obývaciu miestnosť, sled priestorov završuje hlavná spálňa s hygienickým zázemím a šatníkom, v dome A je k dispozícií ďalšia izba. Dispozíciu prepájajú príjemné masívne drevené podlahy. Ku každému objektu je pri súkromnom móle pridelené jedno miesto pre loď.

PristavPřístav; Zdroj: svoboda-williams.com

Prvá skupina 8 rodinných domov sa aktuálne nachádza v pokročilom štádiu výstavby, finálnu podobu by mala dosiahnuť približne v máji. Přístav rozhodne upúta, namiesto okázalosti matérie, pri prémiovej rekreačnej nehnuteľnosti možno i očakávanej, sa do popredia dostala atmosféra ako najcennejšia kvalita.

PristavPřístav; Zdroj: svoboda-williams.com

 

Získajte lepší prehľad o výstavbe a pozrite si všetky aktuálne developerské projekty zobrazené na mape https://www.nehnutelnosti.sk/developerske-projekty-a-novostavby

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Autor
Natália Mokoš Hulmanová

Natália Mokoš Hulmanová je redaktorkou portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2018. V rámci magazínu sa zameriava na developerské projekty a snaží sa identifikovať a odprezentovať riešenia, ktoré by mohli poslúžiť ako pozitívne príklady pre ďalšiu výstavbu.

Diskusia

Podobné články

Rýchlo dostupné apartmány v Chorvátsku: Stačí aj menej ako 6 hodín jazdy

Rýchlo dostupné apartmány v Chorvátsku: Stačí aj menej ako 6 hodín jazdy

Chorvátsko patrí ako letná destinácia k pravideľným voľbám mnohých Slovákov. K jeho obľúbenosti prispieva nepochybne dostupnosť, viaceré letoviská sú vzdialené okolo 6 hodín jazdy autom. A práve za obdobný čas, samozrejme za priaznivých podmienok, by ste mali docestovať aj k nižšie uvedeným apartmánom, ktoré boli zverejnené na portáli Nehnuteľnosti.sk.

...
Predaj a kúpa bytu s doživotným užívaním – riziko či vhodná investícia?

Predaj a kúpa bytu s doživotným užívaním – riziko či vhodná investícia?

Čoraz častejšie sa môžu potenciálni záujemcovia o kúpu domu či bytu stretnúť s tým, že na liste vlastníctva je zapísaná ťarcha na doživotné užívanie. Mnoho kupujúcich automaticky od takejto nehnuteľnosti odskočí. Je to ale naozaj nutné? Zistite, prečo sa oplatí zvažovať kúpu nehnuteľnosti s týmto vecným bremenom, aké sú hlavné výhody a naopak na čo si treba dať pozor.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon