Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Advokát radí: Ako sa vysporiadava majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov?

Advokát radí: Ako sa vysporiadava majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov?

Poznáme to nielen z filmov. Delenie majetku či dedičstva dokáže rozhádať celú rodinu. A rovnako to býva aj pri rozvode manželov. Prečo sa partneri, ktorí vedľa seba žijú niekoľko rokov, nevedia zrazu dohodnúť na rozdelení majetku po rozvode? A čo treba spraviť ešte predtým ako sa obrátime na súd ohľadom vysporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM)?

Často ide iba o princíp

Manželia si často nevedia prísť pri vysporiadavaní majetku po rozvode ani na meno. Hovorí zo svojich skúseností advokát a expert na majetkové právo JUDr. Milan Ficek. „Je ťažké dohodnúť sa s niekým, kto sa s vami jednoducho nechce dohodnúť. Najčastejšie jeden manžel robí druhému manželovi zle kvôli deťom. A ten druhý manžel mu to chce vrátiť a chce mu to vrátiť iba z princípu. Jeden z nich tak zbytočne blokuje akúkoľvek dohodu.“ Ďalším bežným prípadom je, keď jeden z manželov zarába viac ako druhý. „A ten, čo zarába viac chce svoje majetky skryť, aby ich ten druhý manžel nenašiel a potom vznikajú problémy. Jeden z nich môže navrhovať transparentné vysporiadanie, no ten druhý chce majetky zatajiť a potom samozrejme nedôjde k dohode.“

Vždy sa treba pokúsiť o mimosúdnu dohodu

Predtým ako sa exmanželia obrátia na súd, je potrebné, aby sa aspoň pokúsili o nejakú dohodu mimo súdu. „Exmanželovi treba poslať list alebo email, ktorý budú preukázateľne doručený. Malo by tam byť uvedené, čo chcete vysporiadať a akým spôsobom si predstavujete vysporiadanie – komu čo pripadne, koľko, kto koho vyplatí. Vy sa nemusíte vysporiadavať k všetkému. Môže ísť napríklad len o dom a auto, a keď máte nejaké hnuteľné veci, tak tie si viete rozdeliť dohodou a nie je potrebné ohľadom daných vecí podať žalobu na súde. Na súde treba riešiť iba sporné veci,“ odporúča Ficek.

Keď je jediná cesta súd

Ak sa s exmanželom naozaj nedá dohodnúť na vysporiadaní BSM, treba podať žalobu na súd. Ten v prvom rade zaujíma, či došlo k zániku BSM – buď jeho zrušením alebo rozvodom. Bude treba preukázať rozsudok o rozvode alebo rozsudok o zrušení BSM. „V tom návrhu napíšete, čo všetko ste nadobudli, čo všetko je súčasťou BSM ku dňu zániku manželstva. A tiež tam môžete uviesť veci, ktoré počas manželstva ako keby ušli z BSM. Napríklad jeden z manželov má dom po rodičoch a ten dom počas manželstva prerobil a investoval tam veľmi veľa peňazí. Tak tieto peniaze, ktoré boli investované do spoločného by sa mu mali vrátiť späť a mali by sa vysporiadať. Toto všetko tam treba napísať a na konci navrhnúť ako to chcete vysporiadať, teda komu chcete, aby pripadol byt, dom alebo auto a aké by malo byť majetkové vyrovnanie – koľko by sa malo vyplatiť za to, že jeden z manželov si nechal daný majetok. Niekedy sa to dá urobiť aj tak, že keď ide o pozemky, tak sa môžu rozdeliť na polovicu, ak sú deliteľné,“ hovorí o možnostiach vysporiadania BSM Ficek. Návrh na vysporiadanie majetku podáva iba jeden z manželov a druhý sa k nemu vyjadruje.

Ako sa súdy pozerajú na rozdeľovanie majetku z BSM?

Základná zásada je, že majetok manželov by sa mal rozdeliť na polovicu. A takto sa to snažia súdy aj rozdeľovať. „Pokiaľ jeden z manželov neprinesie nejaké argumenty na základe, ktorých by mohlo dôjsť k tzv. disparite podielov, teda k rozdielnemu usporiadaniu podielov. Nebude to 50/50, ale 30/70 alebo dokonca aj na 10/90,“ vysvetľuje Ficek. Takáto situácia môže nastať napríklad vtedy ak sa jeden z manželov preukázateľne nestará o spoločný majetok. Viac sa o tejto téme dozviete aj v podcaste Právna poradňa.

Zdroj: Advokátska kancelária Ficek & Partners

Zdroj foto: Dreamstime

Diskusia

Podobné články

Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon