Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Dôležitý posun pod Bratislavským hradom

Dôležitý posun pod Bratislavským hradom

Projekt, ktorý podstatným spôsobom pretvára lukratívnu lokalitu v Bratislave dosiahol dôležitý stavebný míľnik. Objekty prvej etapy Vydrice od VYDRICA DEVELOPMENT, a.s. budovanej v podhradí dosiahli finálnu výšku, pričom na jednom sa objavila glajcha ako tradičný symbol ohlasujúci ukončenie najvrchnejšej úrovne konštrukcie. V tomto prípade bol použitý stromček, vzhľadom na prebiehajúce obdobie, dozdobený farebnými stužkami. Realizácia s potenciálom pre scelenie centrálnej oblasti hlavného mesta sa tak posunula opäť o malý krok vpred.

VydricaVydrica; Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

 

Rozporuplné reakcie

Vydrica sa dostala do pozornosti vďaka výraznej polohe a od samého začiatku vyvolávala skutočne rôznorodé reakcie. Na jednej strane sa ozývajú odporcovia výstavby pod Bratislavským hradom, na druhej sú fanúšikovia vychádzajúci z histórie miesta, pripomínajúci rovnomennú zbúranú štvrť Vydrica. Do popredia sa rozhodne pretláča aj prirodzená potreba budovať mesto zvnútra, v rámci aktuálnych hraníc, a rovnako pracovať s vizuálne exponovaným územím. To bolo dlhé roky v stave, ktorý ani vzdialene nezodpovedal jeho atraktívnej polohe.

Nezanedbateľný by mal byť prínos v podobe scelenia centra Bratislavy, rozdeleného Mostom SNP. V tejto súvislosti sa očakáva tiež predĺženie staromestskej pešej zóny.

VydricaVydrica; Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Inšpiráciou je stará Vydrica

Urbanistický návrh nachádza oporu v zaniknutej štvrti, vzniknú tri nové ulice, ktoré kopírujú trasovanie tých pôvodných. Najdlhšia s pracovným názvom Floriánska (ide o pôvodný názov ulice) bude začínať v blízkosti susedného súboru Zuckermandel, a to zeleným parčíkom s pracovným názvom Kempelenov park. Ďalej povedie pešou zónou cez ústredné námestie s historickými pamiatkami, následne bude nadväzovať ďalšie menšie námestie a predmetná ulica vyústi na Rybnom námestí pri Dóme sv. Martina.

Stavba napreduje

Práce na projekte Vydrica aktuálne aktívne pokračujú a vďaka pokroku na stavenisku máme už veľmi dobrú predstavu o výslednom objeme 1. etapy. Rozbehla sa realizácia kamenného obkladu múra, ktorý vymedzuje priestor medzi budovami a hradným bralom, v interiéroch sa montujú vnútorné deliace priečky a zároveň pribúdajú omietky v bytoch.

Pre okoloidúcich bude však zásadnejším dôkazom o postupe finálna úprava fasád všetkých rozpracovaných budov, zavŕšená by mala byť ešte v tomto roku. Koncept exteriéru čerpá z riešenia priečelí budov v Starom Meste, ich stvárnenie sa tak bude meniť každých 25 metrov a v materiálovej palete sa uplatní najmä kameň, tehla a ušľachtilé omietky. 

VydricaVydrica; Zdroj: VYDRICA DEVELOPMENT, a.s.

VydricaVydrica; Zdroj: VYDRICA DEVELOPMENT, a.s.

VydricaVydrica; Zdroj: VYDRICA DEVELOPMENT, a.s.

VydricaVydrica; Zdroj: VYDRICA DEVELOPMENT, a.s.

Revitalizované sú aj pamiatky

Do úvodnej etapy spadá aj oživenie viacerých historických pamiatok. V novej podobe, ktorá bola v rámci súťaže spracovaná v štúdiu Superatelier, bude predstavená národná kultúrna pamiatka Vodná veža, majetok magistrátu hlavného mesta. Patrí medzi najstaršie pamiatky na území Bratislavy a ďalej má slúžiť ako zaujímavý priestor na uskutočňovanie verejných kultúrno-spoločenských podujatí. Revitalizáciu podstupujú tiež dve ľadové jamy z 15. storočia, prehliadnuť si bude možno i rekonštrukciu Kempelenovho vodovodu a prezentáciu pôvodných murív.

„Sme veľmi radi, že sa nám v tak krátkom čase a v značne vysokej kvalite podarilo zrealizovať relatívne náročné monolitické konštrukcie objektov V1 a V2. Objekty síce nie sú vysoké, no pri realizácii sme sa stretli s množstvom zložitých konštrukčných prvkov hlavne pri napájaní na historické objekty a na hradné bralo, kde bolo jediným možným riešením kombinovanie monolitických a prefabrikovaných konštrukcií. Náročná bola aj realizácia šikmých betónových plôch na najvyšších podlažiach. Na druhej strane, samozrejme rozumieme cieľom architekta a developera zasadiť tento projekt v podhradí čo najcitlivejšie voči okolitej jestvujúcej zástavbe a s ohľadom na nekompromisné podmienky úradov, čo sa určite podarilo. Našim cieľom pre najbližšie obdobie bude v žiadanej, teda čo najvyššej kvalite, zrealizovať fasádu a postupne interiéry,“ uviedol Ing. Martin Barila, hlavný stavbyvedúci projektu zo spoločnosti STRABAG Pozemné staviteľstvo s.r.o. – generálneho zhotoviteľa prvej etapy Vydrice.

VydricaVydrica; Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Byty v dobrom štandarde

Budovy realizované v súčasnosti zahŕňajú 4 rezidenčné, ktoré prinesú spolu 207 bytov. Zostava pokrýva malometrážne 1-izbové až 5-izbové mezonety, pričom vypredané boli už dve tretiny. V štandardnom vyhotovení je stropné chladenie, podlahové kúrenie a vonkajšie tienenie.

Parter bol vyhradený obchodným prevádzkam v celkovej výmere 3 300 m² a prvým zverejneným nájomcom je populárna značka Yeme. Prvá etapa bude podľa aktuálnych plánov ukončená v roku 2024.

 

Získajte lepší prehľad o výstavbe a pozrite si všetky aktuálne developerské projekty zobrazené na mape https://www.nehnutelnosti.sk/developerske-projekty-a-novostavby

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

Diskusia

Podobné články

Do štíhlych bratislavských veží prinesú známi architekti luxusný dizajn

Do štíhlych bratislavských veží prinesú známi architekti luxusný dizajn

Medzi výškovými stavbami, ktoré sú v Bratislave sústredené predovšetkým na území nového centra alebo aj tzv. „downtownu“ začnú v dohľadnej dobe rásť dve ďalšie. Spoločnosti TK Estate a Top Estates pracujú na úvodných fázach výstavby projektu PORTUM Towers. Do pozornosti verejnosti sa zapísal vďaka propagácií vyzdvihujúcej proporcie obytných veží, a to ich pomerne výnimočnú stíhlosť.

...
Známe kúpeľné mesto láka vkusnými bytmi s investičným potenciálom

Známe kúpeľné mesto láka vkusnými bytmi s investičným potenciálom

Budova predstavená v dnešnom článku potvrdzuje, že realizácia developerských projektov s kultivovaným architektonickým prejavom nie je na našom území zďaleka obmedzená len na väčšie mestá. Vkusné dielo opäť raz pripravila spoločnosť ideálne bývanie, s.r.o. s ateliérom OFFICE110 architekti. Výsledok svojej spolupráce, Bytový dom Turčianske Teplice, vsádzajú do blízkosti centra populárneho kúpeľného mestečka Turčianske Teplice. Rekreačný charakter ...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon