Dôležitý posun pod Bratislavským hradom
Projekt, ktorý podstatným spôsobom pretvára lukratívnu lokalitu v Bratislave dosiahol dôležitý stavebný míľnik. Objekty prvej etapy Vydrice od VYDRICA DEVELOPMENT, a.s. budovanej v podhradí dosiahli finálnu výšku, pričom na jednom sa objavila glajcha ako tradičný symbol ohlasujúci ukončenie najvrchnejšej úrovne konštrukcie. V tomto prípade bol použitý stromček, vzhľadom na prebiehajúce obdobie, dozdobený farebnými stužkami. Realizácia s potenciálom pre scelenie centrálnej oblasti hlavného mesta sa tak posunula opäť o malý krok vpred.
Vydrica; Zdroj: Nehnuteľnosti.sk
Rozporuplné reakcie
Vydrica sa dostala do pozornosti vďaka výraznej polohe a od samého začiatku vyvolávala skutočne rôznorodé reakcie. Na jednej strane sa ozývajú odporcovia výstavby pod Bratislavským hradom, na druhej sú fanúšikovia vychádzajúci z histórie miesta, pripomínajúci rovnomennú zbúranú štvrť Vydrica. Do popredia sa rozhodne pretláča aj prirodzená potreba budovať mesto zvnútra, v rámci aktuálnych hraníc, a rovnako pracovať s vizuálne exponovaným územím. To bolo dlhé roky v stave, ktorý ani vzdialene nezodpovedal jeho atraktívnej polohe.
Nezanedbateľný by mal byť prínos v podobe scelenia centra Bratislavy, rozdeleného Mostom SNP. V tejto súvislosti sa očakáva tiež predĺženie staromestskej pešej zóny.
Vydrica; Zdroj: Nehnuteľnosti.sk
Inšpiráciou je stará Vydrica
Urbanistický návrh nachádza oporu v zaniknutej štvrti, vzniknú tri nové ulice, ktoré kopírujú trasovanie tých pôvodných. Najdlhšia s pracovným názvom Floriánska (ide o pôvodný názov ulice) bude začínať v blízkosti susedného súboru Zuckermandel, a to zeleným parčíkom s pracovným názvom Kempelenov park. Ďalej povedie pešou zónou cez ústredné námestie s historickými pamiatkami, následne bude nadväzovať ďalšie menšie námestie a predmetná ulica vyústi na Rybnom námestí pri Dóme sv. Martina.
Stavba napreduje
Práce na projekte Vydrica aktuálne aktívne pokračujú a vďaka pokroku na stavenisku máme už veľmi dobrú predstavu o výslednom objeme 1. etapy. Rozbehla sa realizácia kamenného obkladu múra, ktorý vymedzuje priestor medzi budovami a hradným bralom, v interiéroch sa montujú vnútorné deliace priečky a zároveň pribúdajú omietky v bytoch.
Pre okoloidúcich bude však zásadnejším dôkazom o postupe finálna úprava fasád všetkých rozpracovaných budov, zavŕšená by mala byť ešte v tomto roku. Koncept exteriéru čerpá z riešenia priečelí budov v Starom Meste, ich stvárnenie sa tak bude meniť každých 25 metrov a v materiálovej palete sa uplatní najmä kameň, tehla a ušľachtilé omietky.
Vydrica; Zdroj: VYDRICA DEVELOPMENT, a.s.
Vydrica; Zdroj: VYDRICA DEVELOPMENT, a.s.
Vydrica; Zdroj: VYDRICA DEVELOPMENT, a.s.
Vydrica; Zdroj: VYDRICA DEVELOPMENT, a.s.
Revitalizované sú aj pamiatky
Do úvodnej etapy spadá aj oživenie viacerých historických pamiatok. V novej podobe, ktorá bola v rámci súťaže spracovaná v štúdiu Superatelier, bude predstavená národná kultúrna pamiatka Vodná veža, majetok magistrátu hlavného mesta. Patrí medzi najstaršie pamiatky na území Bratislavy a ďalej má slúžiť ako zaujímavý priestor na uskutočňovanie verejných kultúrno-spoločenských podujatí. Revitalizáciu podstupujú tiež dve ľadové jamy z 15. storočia, prehliadnuť si bude možno i rekonštrukciu Kempelenovho vodovodu a prezentáciu pôvodných murív.
„Sme veľmi radi, že sa nám v tak krátkom čase a v značne vysokej kvalite podarilo zrealizovať relatívne náročné monolitické konštrukcie objektov V1 a V2. Objekty síce nie sú vysoké, no pri realizácii sme sa stretli s množstvom zložitých konštrukčných prvkov hlavne pri napájaní na historické objekty a na hradné bralo, kde bolo jediným možným riešením kombinovanie monolitických a prefabrikovaných konštrukcií. Náročná bola aj realizácia šikmých betónových plôch na najvyšších podlažiach. Na druhej strane, samozrejme rozumieme cieľom architekta a developera zasadiť tento projekt v podhradí čo najcitlivejšie voči okolitej jestvujúcej zástavbe a s ohľadom na nekompromisné podmienky úradov, čo sa určite podarilo. Našim cieľom pre najbližšie obdobie bude v žiadanej, teda čo najvyššej kvalite, zrealizovať fasádu a postupne interiéry,“ uviedol Ing. Martin Barila, hlavný stavbyvedúci projektu zo spoločnosti STRABAG Pozemné staviteľstvo s.r.o. – generálneho zhotoviteľa prvej etapy Vydrice.
Vydrica; Zdroj: Nehnuteľnosti.sk
Byty v dobrom štandarde
Budovy realizované v súčasnosti zahŕňajú 4 rezidenčné, ktoré prinesú spolu 207 bytov. Zostava pokrýva malometrážne 1-izbové až 5-izbové mezonety, pričom vypredané boli už dve tretiny. V štandardnom vyhotovení je stropné chladenie, podlahové kúrenie a vonkajšie tienenie.
Parter bol vyhradený obchodným prevádzkam v celkovej výmere 3 300 m² a prvým zverejneným nájomcom je populárna značka Yeme. Prvá etapa bude podľa aktuálnych plánov ukončená v roku 2024.
Získajte lepší prehľad o výstavbe a pozrite si všetky aktuálne developerské projekty zobrazené na mape https://www.nehnutelnosti.sk/developerske-projekty-a-novostavby
Zdroj: Nehnuteľnosti.sk