Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
V Japonsku dávajú domy zadarmo: Nikto ich však nechce

V Japonsku dávajú domy zadarmo: Nikto ich však nechce

Prírodné katastrofy a vysoký vekový priemer obyvateľstva sa v Japonsku podpísali na obrovskom počte neobývaných nehnuteľností. Tento problém sa v krajine vychádzajúceho slnka rozhodli riešiť pomerne netradične. Takmer 10 miliónov opustených domov predávajú za symbolické ceny, niektoré dokonca ponúkajú zadarmo. Program nesie názov Akiya a okrem vyriešenia situácie s neobývanými nehnuteľnosťami, by mal pomôcť mladým rodinám.

Japonci domy zadarmo nechcú

Záujem o domy zadarmo príliš veľký nie je. Ponúkané nehnuteľnosti sú totiž situované prevažne vo vidieckych oblastiach a mladí Japonci radšej žijú v meste. Opustené domy sa tiež často spájajú so smutnými udalosťami, akými sú vraždy a samovraždy, čo sa v Japonsku považuje za symbol nešťastia. Domy zadarmo teda Japonci v istom slova zmysle považujú za prekliate. Ďalším faktorom, prečo je záujem o domy zadarmo pomerne nízky, je ich samotný stav. Mnohé z nich sú neobývateľné a náklady na renováciu by mohli predstavovať rovnakú sumu, akú by ľudia dali za nákup novej nehnuteľnosti. Súčasťou programu sú síce aj dotácie na renováciu, nie každý má ale odvahu sa do niečoho podobného pustiť. V neposlednom rade sa s opustenými domami spája aj neistota, že sa jedného dňa vráti pôvodný majiteľ a požiada o vrátenie majetku.

V ponuke programu Akiya nájdete napríklad aj tieto domy:

Zdroj: inakanoseikatsu.comZdroj: inakanoseikatsu.comZdroj: inakanoseikatsu.com

Kompletnú ponuku programu Akiya nájdete na tejto stránke

Čo myslíte, má toto riešenie budúcnosť? Viete si predstaviť niečo podobné aj na Slovensku? 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk, worldofbuzz.com, inakanoseikatsu.com

Diskusia

Podobné články

6 kancelárskych budov s najnetradičnejším dizajnom

6 kancelárskych budov s najnetradičnejším dizajnom

Kancelárie si väčšinou spájame s veľkými administratívnymi centrami. Novým trendom sa ale stáva realizácia samostatných prízemných sídel, ktoré vynikajú práve svojím sólo prevedením. Tie nájdeme po celom svete. Príkladom je 6 budov s tým najnetradičnejším dizajnom, aký si pri kancelárskych objektoch vieme predstaviť.

...