Žilinčania očakávajú viac služieb za nižšie ceny

Žilinčania očakávajú viac služieb za nižšie ceny

Klienti žilinských realitných kancelárií sú dnes viac informovaní, často však dlho váhajú pri výbere nehnuteľnosti. Akým častým chybám by sa mali vyhnúť, vysvetľujú realitní odborníci Eugen Cagáň, konateľ CUSTOM.real, Roman Kružliak, konateľ WFG Reality a Peter Gordík, konateľ Realitnej kancelárie RED.

Prvú časť rozhovorov s realitnými kanceláriami v Žiline nájdete tu.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Keď sa ľudia rozhodujú pre spoluprácu s realitnou kanceláriou, na čo by sa mali zamerať?

Roman Kružliak, WFG Reality: Mali by sa zamerať na referencie na realitnú kanceláriu. Dôležité je tiež vedieť, či má uvedená realitná kancelária zabezpečený právny servis prevodov a akým spôsobom.  

Peter Gordík, Realitná kancelária RED: Mali by si vybrať kanceláriu, ktorá má skúsenosti, dobré meno a kvalitné zázemie, čím mám na mysli, že má svojich právnikov, účtovníkov, daňových poradcov, prípadne s nimi úzko spolupracuje. Určite je dobré zistiť si nejaké referencie od známych, prípadne na internete. A keď už sa pre nejakú kanceláriu rozhodnú, je potrebné si nechať celý postup a podmienky spolupráce vysvetliť a nechať si poradiť, pretože pracovníci kvalitnej realitnej kancelárie sa danej problematike naozaj rozumejú.

Eugen Cagáň, CUSTOM.real: Určite by mali pri výbere dbať na to, aby to bola kancelária s viacročnou pôsobnosťou na trhu, ideálne člen NARKS. Určite by si nemali vyberať sprostredkovateľov z bytov bez seriózneho sídla spoločnosti.   

 

Čo zabezpečujete pre svojich klientov, aké služby môže klient od vás očakávať?

Peter Gordík: Pre klientov zabezpečujeme všetko, čo je pri predaji, resp. prenájme nehnuteľností potrebné a snažíme sa klientov čo najviac odbremeniť od starostí spojených s celým procesom. Na začiatku odporučíme klientovi cenu, za ktorú by mal svoju nehnuteľnosť ponúkať. Toto považujem za jeden z najdôležitejších momentov obchodu, kedy sa rozhoduje o tom, ako rýchlo a ako úspešne celý obchod prebehne. Taktiež zisťujeme, či majiteľovi nevznikne po predaji daňová povinnosť, na čo veľa ľudí nemyslí. Následne nehnuteľnosť nafotíme, zverejníme v našich reklamných médiách a na najväčších inzertných portáloch. Zároveň oslovíme záujemcov, ktorých evidujeme v databáze, čo často celý obchod výrazne urýchli. So záujemcami zrealizujeme obhliadky nehnuteľností a po nájdení kupujúceho vypracuje naše právne oddelenie všetky potrebné zmluvy, zabezpečíme prevod vlastníckeho práva v katastri nehnuteľností a čo je dôležité, aj úschovu kúpnej ceny, aby sa žiadna zo strán nedostala do rizika. Po prevode nehnuteľnosti zabezpečíme jej odovzdanie novému majiteľovi a prepis nového vlastníka u dodávateľov energií.

Eugen Cagáň: Absolútne kompletný rozsah služieb pri kúpe/predaji nehnuteľnosti, buď z vlastných zdrojov, prípadne s externými zmluvnými spolupracovníkmi, akými sú znalci, finanční poradcovia, advokáti, daňoví poradcovia. Dokážeme zabezpečiť aj následnú správu kúpenej nehnuteľnosti.   

Roman Kružliak: Okrem obvyklého sprostredkovania ponúkame našim klientom odkup podielov v nehnuteľnosti, odkup bytovej jednotky s tým, že klient môže v nej ostať bývať. Zároveň sa venujeme aj širším analýzam a možnostiam trhu z pohľadu investora.

Ako sa v priebehu rokov zmenili požiadavky vašich klientov? Aké nehnuteľnosti vyhľadávajú vaši klienti najčastejšie?

Eugen Cagáň: Klienti sú, samozrejme, čím ďalej náročnejší, očakávajú čoraz širší rozsah služieb, bohužiaľ pre realitné kancelárie, aj za čoraz nižšie provízie. Najčastejšie hľadajú rezidenčné nehnuteľnosti na vlastné bývanie, zhruba 25 % klientov rezidenčné nehnuteľnosti, najmä byty, kupujú ako investíciu za účelom ďalšieho prenajímania.

Roman Kružliak: Za klientov vnímame, že sa situácia na trhu zmenila v ich prospech. Klienti sú síce náročnejší a vzdelanejší, ale realitné kancelárie s tým počítajú a sú na to pripravené. Čo sa týka dopytov, najväčší počet ich je po bytových jednotkách.     

Peter Gordík: Nemám pocit, že by sa nejako zásadne zmenili požiadavky klientov, skôr sú dnes viac informovaní a viac sa zaujímajú a pýtajú. Pri rozhodovaní o kúpe berú do úvahy viac faktorov, napr. aká je energetická náročnosť stavby, aké materiály boli použité alebo kto je správca domu. Naši klienti najviac vyhľadávajú byty, nové domy a kvalitné pozemky.

Aké sú najčastejšie chyby pri predaji/kúpe nehnuteľnosti, ktorých sa ľudia dopúšťajú?

Roman Kružliak: Vnútorne sa veľa klientov stavia do pozície odborníka a z toho vychádza. V horšom prípade sa môže ukázať, že priestor na vzdelávanie je ešte veľmi široký...     

Peter Gordík: Pri predaji je to najmä zlé nastavenie kúpnej ceny. A to nehovorím len o príliš vysokej cene. Často sa stretávam s tým, ako sa mi známy pochváli, že predal svoju nehnuteľnosť rýchlo aj bez realitnej kancelárie. A po krátkom rozhovore zistíme, že ju predal výrazne pod cenu. Pri kúpe sa niektorí ľudia príliš dlho rozhodujú, či je pre nich daná nehnuteľnosť tá pravá. A potom sa im stane, že keď sa konečne rozhodnú, už je predaná. Mali sme klientov, ktorým takto ušlo niekoľko nehnuteľností a nakoniec kúpili takú, s ktorou vôbec neboli stotožnení, len aby im ju niekto „nevyfúkol“.

Eugen Cagáň: Nevyužívajú služby finančných poradcov a riešia si úvery vlastnou cestou, čo sa môže neúmerne naťahovať a môžu prísť o vyhliadnutú nehnuteľnosť. Niektorí si sami vyhotovujú kúpne zmluvy podľa vzoru na internete a následne im neprechádzajú cez katastrálne konanie. Veľkou chybou je, že v snahe ušetriť na provízií realitnej kancelárie si riešia kúpu/predaj sami, čo je pri vysokých cenách nehnuteľností riziko značnej finančnej straty, keďže aj v tejto oblasti sa pohybujú špekulanti a nečestní ľudia s jasným cieľom – okradnúť neznalých aspoň o zálohu.

Čo všetko by mal mať človek ujasnené predtým, ako sa rozhodne pre kúpu nehnuteľnosti?

Peter Gordík: Mal by si určiť priority v tom, čo má nehnuteľnosť spĺňať, aby čo najlepšie uspokojila jeho potreby. Či už sa jedná o lokalitu, typ nehnuteľnosti (byt alebo dom), počet izieb, dostupnosť služieb či cenu. Týchto priorít by sa mal kupujúci držať, lebo v opačnom prípade môže časom dôjsť k sklamaniu z kúpy. Napríklad ak si kúpi byt v inej lokalite, ako pôvodne chcel len preto, že sa mu páčilo prevedenie rekonštrukcie bytu v inej lokalite. Sklamanie z horšej lokality časom vyhrá nad nadšením z rekonštrukcie. Lokalita je pri nehnuteľnostiach kľúčová. Taktiež prekročenie stanovenej maximálnej kúpnej ceny môže mať v budúcnosti negatívny dopad na kvalitu života kupujúceho a jeho najbližších, a to v dôsledku príliš vysokých splátok hypotéky.

Eugen Cagáň: Mal by mať ujasnené všetko. Hlavne či jeho potreby, predstavy a možnosti sú v rovnováhe.   

Roman Kružliak: V prvom rade by mal poznať svoje potreby a finančné možnosti. S týmto by mal začať, ale zároveň s tým počítať počas celého procesu.

Prečítajte si tiež:

V Prešove je málo novostavieb i pozemkov

Prešovčania sú dnes náročnejší na moderné formy prezentácie nehnuteľností

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Diskusia

Podobné články

Útulný horský hotel: Objavíte v ňom miestne i recyklované materiály

Útulný horský hotel: Objavíte v ňom miestne i recyklované materiály

Tvorcovia aparthotela Lesní stráně sa veľmi príhodne zamerali na vytváranie inej, ako dobre zažitej atmosféry bežných dní. Koncept rekreačného zariadenia z portfólia spoločnosti DOMOPLAN vystavali na dobrom základe. Je ním miesto, sľubujúce dovolenkové zážitky, kľudné, obklopené prírodou a pritom uložené v blízkosti lyžiarskeho strediska. 

...
S ikonami v dohľade: V centre Bratislavy vzniká nové komfortné bývanie

S ikonami v dohľade: V centre Bratislavy vzniká nové komfortné bývanie

Náležitú podobu, hodnú svojho umiestnenia, by mala získať ďalšia dlhodobo nevyužívaná plocha situovaná v centrálnej polohe hlavného mesta. Projekt Florian Residence z portfólia Alto Real Estate bol naplánovaný v blízkosti pomerne veľkolepých stavieb. Jedným z reprezentantov je napríklad výrazný komplex Národnej banky Slovenska, priamo vedľa ktorého boli rozbehnuté stavebné práce na prvej rezidenčnej etape so 73 bytmi.

...
Novodobé útočiská: Príklady slovenskej rekreačnej architektúry

Novodobé útočiská: Príklady slovenskej rekreačnej architektúry

Nedávny článok o projekte Apartmány Filipovice zobrazil príklad aktuálnych náhľadov na rekreačné nehnuteľnosti v susedných Čechách. Nižšie uvádzame niekoľko zástupcov, ktorí tentokrát prezentujú domáce prístupy k tvorbe súčasnej dovolenkovej architektúry. Výber zahŕňa diela vychádzajúce z možno bežnejších ľúbivých riešení, ale zároveň i pokus o vybočenie z koľají osvedčenej estetiky.

...
Posun správnym smerom, štvrť Bory získa mestskejšiu podobu

Posun správnym smerom, štvrť Bory získa mestskejšiu podobu

Projekt Bory sa na začiatku uviedol predovšetkým ako obchodná zóna. Developer Penta Real Estate však už priebežne komunikoval záujem na vytvorení plnohodnotnej a mestskej štvrte. K zamýšľanému charakteru má významne prispieť plánovaný živý bulvár, rozširujúca sa vybavenosť situovaná na strategických miestach a v neposlednom rade zlepšenie spojenia s ostatnými časťami Bratislavy, aj prostredníctvom električky.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon