Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
ZWIRN a Pradiareň 1900 s rešpektom k miestu i histórii

ZWIRN a Pradiareň 1900 s rešpektom k miestu i histórii

Areál bývalej Cvernovej továrne v trojuholníku vymedzenom Košickou, Svätoplukovou a Páričkovou ulicou predstavuje zaujímavú výzvu. Lokalita je v pešej dostupnosti do centra mesta, nachádza sa tu národná kultúrna pamiatka. Podnetné susedstvo nám poskytuje plno kontrastov v podobe komornej zóny 500 bytov a rozsiahleho projektu Autobusovej stanice Nivy s vežiakom Nivy tower. Idea nového riešenia pozemku by mala zohľadňovať rôznorodé podmienky prostredia a plnohodnotne využiť ponúkaný potenciál. V záujme dosiahnuť kvalitný výsledok vyhlásil developer YIT Slovakia medzinárodnú urbanisticko-architektonickú súťaž v roku 2016.

Zdroj: YIT Slovakia

Zdroj: YIT Slovakia

Pri pohľade na vizualizácie novej štvrte môžeme konštatovať, že víťazný ateliér Compass architekti pristupoval k územiu s rešpektom k jeho histórii a aj stavbám, ktoré ho obklopujú. Pomenovanie nového architektonicko-rezidenčného komplexu Zwirn bolo inšpirované pôvodným názvom Cvernovej továrne. Prehľadnou organizáciou bytových domov do troch blokov s vnútornými zelenými dvormi projekt nadväzuje na koncepciu zástavby typickú pre staré mesto. S okolitými budovami sa snaží zladiť hmotovo i výrazovo. Podobne ako sme zvyknutí pri ostatných návrhoch z dielne tohto ateliéru, architektonické stvárnenie si drží jednotnú líniu a pracuje s jednoduchými výrazovými prostriedkami.

Zdroj: Novostavby.sk

Zdroj: Novostavby.sk

Tri bloky objektov sú základný prvok urbanistického riešenia a ich vymedzenie predstavuje podklad pre rozdelenie stavebných prác rovnako do troch etáp. Približne o rok, na jeseň 2019 sa stanovil predpokladaný začiatok výstavby prvej etapy zóny Zwirn lokalizovanej v severnej časti pozemku, s počtom 258 bytov. Záväzné stanovisko k nej developer dostal začiatkom septembra, pričom ukončenie nového celku vo výške maximálne 8 podlaží plánuje o 2 roky neskôr. Východný úsek Páričkovej ulice a južnej hrany Dulovho námestia v rámci tejto časti už definuje bytový dom Pari, tiež od YIT Slovakia.

Zdroj: Novostavby.sk

Zdroj: YIT Slovakia

Pozitívne pocity však v súčasnosti právom vzbudzuje zahájenie stavebných prác na opačnej strane, smerom do Košickej ulice. Dňa 18.10.2018 začala obnova národnej kultúrnej pamiatky, Pradiarne, spolu s výrazným objektom silocentrály, výstavba má trvať do 3 Q roku 2020. Autorom obnovy s názvom Pradiareň 1900 sa stala v oblasti rekonštrukcie pamiatok skúsená architektonická kancelária Bouda Masár. Príprava projektu v kooperácií s krajským pamiatkovým úradom zahŕňala časové obdobie od apríla 2016 do augusta 2018. Výsledkom bude nízkoenergetická administratívna budova ponúkajúca na prenájom 11 760 m² pre administratívu a vyše 3100 m² pre obchodné prevádzky.

Zdroj: YIT Slovakia

Zdroj: YIT Slovakia

Atraktívny mestský priestor v podobe námestia o rozlohe 6416 m², ktoré vznikne v náväznosti na priemyselnú pamiatku a silocentrálu, umožní obom objektom prirodzene vyniknúť. Vďaka ich špecifickému výzoru pôjde zároveň o nositeľa charakteru územia. Pod námestím, ktoré má veľkú šancu stať sa obľúbeným priestorom stretnutí, bude vytvorených 268 parkovacích miest. Z podzemnej garáže, jej budovanie práve prebieha, vystúpite autom na terén cez repliku pôvodných chladiarenských veží. Pradiareň 1900 a jej zakomponovanie v rámci komplexu Zwirn je dôkazom, že miesto si naozaj pamätá.

Zdroj: YIT Slovakia

 

Prečítajte si tiež:

Klingerka a pokračovanie príbehu

Malé Krasňany – na skok od prírody

Ahoj Park – nadčasové rezidenčné bývanie

 

Zdroj: Novostavby.sk

Diskusia

Podobné články

Postupné zmeny prebiehajú aj v Starom Meste

Postupné zmeny prebiehajú aj v Starom Meste

V lokalite Mlynské nivy v súčasnosti mohutnie kostra štvrte, ktorá by sa v blízkej budúcnosti mala stať ďalším moderným centrom hlavného mesta Slovenska. Rastúce výškové budovy majú zhmotňovať prechod Bratislavy smerom k dynamickej metropole a prinášajú iný pohľad na doterajšiu koncepciu zástavby v centrálnych častiach mesta.

...
Byty Metodova ponúkajú bývanie vedľa národnej kultúrnej pamiatky

Byty Metodova ponúkajú bývanie vedľa národnej kultúrnej pamiatky

Na križovatke Krížnej a Karadžičovej môžeme vidieť pozostatok Ludwigovho paláca. Naznačuje nám približnú veľkosť areálu Ludwigovho mlyna, pričom jeho plocha siahala takmer až po Trnavské mýto. Okrem časti paláca sa zachovala tiež budova sila a skladu, druhý menovaný objekt momentálne podstupuje výraznú premenu. Jeho prestavbu pod názvom Byty Metodova uskutočňuje spoločnosť Crow, s.r.o.

...
V Bratislave pribudne originálny verejný park

V Bratislave pribudne originálny verejný park

Tvár hlavného mesta sa výrazne mení, najvýraznejší prerod zaznamenávame v lokalite Mlynských nív. Na rozmerovo významnej ploche sa tu rozprestiera projekt Sky Park developera Penta Real Estate. Okrem prebiehajúcej výstavby nových výškových budov sa v území plánuje aj realizácia rozsiahleho mestského parku.

...