
Sebestačné plávajúce mesto pre 40 000 ľudí
Projekty plávajúcich miest pre tisícky obyvateľov pribúdajú po celom svete. Ich zoznam nedávno rozšíril návrh sebestačného plávajúceho mesta pre 40 000 ľudí. Mesto zriadené na mori má slúžiť ako obytná lokalita, vedecko-medicínske stredisko aj dovolenková destinácia.
Plávajúce mesto v kruhovom tvare
Japonský ateliér N-Ark navrhol plávajúce mesto s názvom Dogen City ako kruhovú štruktúru s obvodom dlhým zhruba 4 km. Kruhový tvar bol zvolený kvôli dosiahnutiu väčšej odolnosti voči vlnám cunami alebo iným vrtochom počasia, ktoré by ohrozovali mesto na mori. Hlavnú časť kruhového plávajúceho mesta, ktoré sa rozdelí na 3 kľúčové zóny plniace vybrané účely, doplní umelý záliv v prstencovom tvare. V areáli tohto zálivu budú „kotviť“ viaceré plávajúce budovy.
Rozdelenie mesta na 3 hlavné zóny:
Obytná zóna – Zriadená bude v tzv. obývateľnom kruhu, ktorý bude základom celého mesta.V obytnej zóne, ktorej súčasťou sa stanú parky, školy, obchody a iné služby alebo prevádzky potrebné k životu, nájde trvalý domov 10 000 ľudí.
Umelý záliv – Areál s plávajúcimi budovami bude súčasťou rekreačných plôch, ktoré dokážu poňať naraz 30 000 turistov.Tí budú mať prístup do celého plávajúceho mesta, nielen do časti s umelým zálivom. Z Dogen City to urobí dovolenkovú destináciu s modernými rezortmi.
Dátové centrum – Vybudované bude v podmorskej časti pod kruhovým mestom. Poslúži na ukladanie dát aj ako priestor pre zariadenia určené na správu mesta. Priestory pod hladinou sa budú využívať aj na riadenie chodu výskumných medicínskych centier situovaných v meste.
Výroba vlastnej energie a potravín
Jedným z pilierov ambiciózneho projektu je jeho sebestačnosť, vďaka ktorej bude mesto môcť riadne fungovať bez ohľadu na polohu. Tá zatiaľ nie je známa, no projekt založený na zaistení úplnej energetickej a potravinovej sebestačnosti ho predurčuje k polohe v ktoromkoľvek mori, resp. oceáne. Obyvatelia budú môcť využívať zelené plochy aj na pestovanie plodín, nielen na rekreáciu. Odhady vyplývajúce z návrhu počítajú s ročnou produkciou skoro 7000 ton vlastných potravín. Dogen City sa stane sebestačným mestom aj po energetickej stránke. Elektrinu majú vyrábať stovky solárnych panelov rozmiestnených po meste. V pláne je aj inštalácia zariadení na zachytávanie zrážkovej vody a iné zelené vynálezy zabezpečujúce úsporu a sebestačnosť.
Zdroj: nehnutelnosti.sk
Zdroj: N-Ark
Zdroj foto: N-Ark