Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Paríž zvýši parkovacie poplatky pre vodičov SUV

Paríž zvýši parkovacie poplatky pre vodičov SUV

Francúzska metropola zavedie rozporuplné opatrenie. V rámci snahy odľahčiť tamojšie cesty a parkovacie plochy sa chystá zvýšiť parkovné. Zdražovanie sa nedotkne všetkých vodičov. Priplatia si iba majitelia SUV.

Odľahčenie parížskych ciest a parkovísk

Parížska radnica pristúpila k zvýšeniu parkovacích poplatkov pre majiteľov SUV v rámci boja s „automobilovou obezitou“. Tá trápi (nielen) francúzsku metropolu už niekoľko rokov. Môže za ňu prudký nárast počtu SUV jazdiacich po Paríži. Za posledné 4 roky ich pribudlo o 60 % a z celkového počtu 1,15 mil. osobných vozidiel tvoria už 15 % podiel. Predstavitelia radnice to považujú za problém nielen kvôli prehusteniu ciest a parkovacích plôch. Veľké automobily s vyššou spotrebou považujú za jednu z príčin zvyšovania miery znečistenia mesta. Zastaviť tento trend chcú aj vyšším parkovným, ktoré má prispieť k zníženiu počtu SUV v Paríži.Zdroj: pixabay.com

Výnimka pre rodiny s niekoľkými deťmi

Kritici nového opatrenia oponujú zástupcom mesta potrebou využívania SUV ako rodinného vozidla s väčším priestorom. Radnica pri príprave návrhu myslela na viacčlenné rodiny a od vyšších poplatkov ich oslobodila. Výnimku budú mať aj vodiči elektromobilov, ktorých kúpu chce mesto aj takýmto oslobodením od vyššieho parkovného podporiť. Kritikom tohto kroku sa takýto prístup nepáči a niektorí ho označujú za diskriminačný. Zároveň nastoľujú otázku, ako chce radnica kontrolovať, ktorá rodina skutočne potrebuje veľké SUV a ktorá chce túto výnimku iba zneužiť.

Zvýšenie parkovného od 1. januára 2024

Na zodpovedanie otázok a prípravu s následným uvedením opatrenia do praxe má parížska radnica ešte niekoľko mesiacov. Zvýšenie poplatkov nadobudne účinnosť 1. januára 2024. Ich výška nebude jednotná pre všetkých vodičov SUV. Sadzba sa má vyrátavať podľa váhy a veľkosti auta. Najvyššie parkovné budú platiť vodiči najväčších vozidiel. Takáto novinka zrejme nečaká iba obyvateľov a návštevníkov Paríža. Podobný krok ohlásili aj mestá LyonGrenoble.Zdroj: pixabay.com

 

Text: Róbert Bosák

Zdroj foto: pixabay.com

Autor: Róbert

Diskusia

Podobné články

Ako zarobiť investovaním do nehnuteľností aj v čase prepadu trhu?

Ako zarobiť investovaním do nehnuteľností aj v čase prepadu trhu?

Čo nás čaká na slovenskom trhu s nehnuteľnosťami v najbližších rokoch a ako na nich zarábať aj v čase prepadu? Je v blízkej dobe reálne zopakovanie scenára so skokovým zvyšovaním cien, ako tomu bolo v posledných rokoch? A najmä - ako zarobiť na investičnom trhu s realitami aj v týchto nestabilných časoch? Aj to nám v rozhovore prezradil Martin Fodor, odborník na investovanie do nehnuteľností a CEO spoločnosti BizPartner Group.

...
Hľadáme domy na Záhorí, ale očaril nás byt v novostavbe

Hľadáme domy na Záhorí, ale očaril nás byt v novostavbe

Silvia sa vrátila na Slovensko s dcérkou z Nemecka. Aktuálne žije v Bratislave, kde pracuje ako lektorka nemčiny. Chcela by sa presťahovať do rodinného domu. Pôvodne rozmýšľala o Bratislave, ale má rozpočet do 230-tisíc euro a v hlavnom meste jej to finančne nebude stačiť. Vybrala si preto Záhorie, kde býva aj jej brat s rodinnou. Domček by mohol byť štvorizbový s menším pozemkom, ideálne novostavba, ak starší, tak už zrekonštruovaný.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon