
Nóri prevádzkujú najväčšiu plávajúcu veternú elektráreň na svete
Plávajúce veterné elektrárne otvárajú nové možnosti výroby čistej elektriny. Inovatívna technológia umožňuje inštalovať veterné turbíny v hlbokých vodách ďalej od pobrežia. Prvé elektrárne tohto druhu sú už v prevádzke. Najväčšia z nich bola spustená na konci leta v nórskych vodách Severného mora.
11 turbín s výkonom viac ako 80 MW
Nórska veterná elektráreň Hywind Tampen vyrobila prvú elektrinu v jeseni minulého roka. Do plnej prevádzky bola uvedená len pred niekoľkými týždňami. Stalo sa tak symbolickým spojením káblov, ktorým princ Haakon oficiálne zahájil činnosť 11 plávajúcich veterných turbín schopných dosiahnuť maximálny výkon do 88 MW. Inovatívne zariadenia nie sú na rozdiel od klasických veterných turbín nainštalovaných na mori ukotvené na dne, ale na betónových konštrukciách prepojených jedným spoločným kotviacim systémom. Vďaka tomu môžu byť umiestnené kdekoľvek na mori bez ohľadu na hĺbku dna.
Elektrina pre ropné a plynové plošiny
11 plávajúcich veterných turbín prevádzkovaných nórskou firmou Equinor kotví v blízkosti ťažobných plošín v Severnom Mori. Cieľom montáže zariadení je zásobovanie pätice ropných a plynových plošín Snorre A, Snorre B, Gullfaks A, Gullfaks B a Gullfaks C čistou elektrinou z vetra. Zariadenia majú pokryť zhruba tretinu z celkového objemu elektriny spotrebovanej na chod plošín. Prvá veterná elektráreň tohto druhu v nórskych vodách má okrem výroby lacnej elektriny prispievať k zníženiu objemu emisií oxidu uhličitého produkovaných pri spracovaní fosílnych palív. Ročný pokles objemu emisií má podľa firmy Equinor dosiahnuť až 200 000 ton.
Zdroj: nehnutelnosti.sk
Zdroj foto: equinor.com, energyvoice.com