Sad Svobody v Zlíne prejde revitalizáciou

Sad Svobody v Zlíne prejde revitalizáciou

Historický park v centre Zlína stále čaká na rozsiahlu revitalizáciu. O ďalší krok bližšie k obnove má po vyhlásení krajinársko-architektonickej súťaže. Jej víťaz má zabezpečiť vykonanie revitalizačných prác na zelenom priestranstve s výmerou viac ako 3 hektáre.

Sad Svobody v Zlíne v minulosti a dnes

Sad Svobody bol v minulosti dlhé roky verejnosti neprístupný. Zelené priestranstvo upravené v štýle anglických parkov začalo otvárať brány až po roku 1860, kedy areál Zlínskeho zámku kúpil továrnik Leopold Haupt. Pred koncom 20. rokov minulého storočia sa celý areál dostal do vlastníctva Baťu, ktorý sprístupnil park ako verejný oddychový priestor. Túto funkciu plní dodnes aj po necelých 100 rokoch a účel jeho využitia sa nezmení ani po ukončení plánovanej obnovy.Zdroj: zlin.eu

Úprava okolia zámku a okolitých plôch

Hlavným cieľom obnovy je úprava zelených plôch s celkovou výmerou 3,7 ha. Pozornosť sa bude sústrediť na okolie zámku, ktoré má byť upravené tak, aby poskytovalo útulný externý priestor na organizovanie kultúrnych podujatí. Revitalizácia zahŕňa úpravu trávnatých plôch aj chodníkov. V pláne je tiež osadenie nových lavičiek a výmena, resp. doplnenie osvetlenia. Do plánu projektu sa zakomponovali aj úpravy okrajových plôch, ktoré park lepšie prepoja s okolitým trhoviskom a autobusovými zastávkami.

Revitalizácia bude stáť vyše 70 mil. Kč

Rozsiahle revitalizačné zásahy v historickom parku si vyžiadajú náklady vo výške niekoľkých desiatok miliónov korún. Odhadovaná výška investície sa pohybuje na úrovni zhruba 70 mil. Kč. Konečná suma sa môže v závislosti od víťaznej ponuky zmeniť. Víťaz súťaže vyhlásenej v 2. polovici augusta má byť známy do konca tohto roka. Záujemcovia o zákazku majú čas na predkladanie ponúk do 15. novembra.Zdroj: zlin.eu

 

Zdroj: nehnutelnosti.sk
Zdroj foto: ic-zlin.cz, zlin.eu

Autor: Róbert

Diskusia

Podobné články

Trnava je rodisko Vlada Voštinára, ktorý tam teraz hľadal moderné  byty

Trnava je rodisko Vlada Voštinára, ktorý tam teraz hľadal moderné byty

Mladá speváčka Martina hľadá pre seba a manžela byt v Trnave, momentálne bývajú v Špačinciach v dome. Chcú vlastný byt, ideálne modernú novostavbu s dobrou dostupnosťou do centra, chystajú sa založiť si rodinu, tak by mal byť aspoň trojizbový a s parkovaním. Rozpočet je veľkorysých 250-tisíc eur, takže by nemalo byť ťažké nájsť vhodné bývanie.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon