Apartmán v Dubaji alebo kúsok ikonického bratislavského downtownu?

Apartmán v Dubaji alebo kúsok ikonického bratislavského downtownu?

Snívate o apartmáne pri mori, ktorý vám bude v mesiacoch, keď ho nevyužívate, generovať pasívny príjem? Instagramy realitných portálov sa predbiehajú v ponukách štýlovo zariadených bytov s dych berúcimi výhľadmi.

Čo si budeme hovoriť. Slováci radi investujú do nehnuteľností. Vojna na Ukrajine a inflácia, ktorá znehodnocuje úspory najrýchlejším tempom od zavedenia eura, zvýšila záujem aj o kúpu nehnuteľností v zahraničí. A čuduj sa svete, dominujú prímorské destinácie, kde sa dá skĺbiť dovolenka s prenájmom generujúcim výnosy. K tým tradičnejším stále patria Chorvátsko, Španielsko a Bulharsko, no na vzostupe sú Albánsko, Čierna Hora a Dubaj –mesto s titulom „najluxusnejšie na svete“.

 

Rozmýšľate, že by ste to s investovaním do nehnuteľností skúsili aj vy a zaujíma vás, aké sú vaše možnosti? Poďme na to!

Euro k euru

Jednoizbový byt v Dubaji môžete mať už od 90 tisíc eur, čo je menej ako cena porovnateľnej nehnuteľnosti v Bratislave. V takomto prípade si ale radšej nepredstavujte štýlovo zariadený dizajnový apartmán s tým najúžasnejším instagramovým výhľadom. Stále to však môže byť fajn. No treba si uvedomiť, že Dubaj zažíva boom a preto budete kupovať za ceny blízko vrcholom, minimálne pri pohľade na ceny za posledných 8-10 rokov. V Chorvátsku už budete mať za túto sumu problém kúpiť prakticky čokoľvek, s výnimkou mobilného domu.

Ak 100 tisíc nemáte, nezúfajte. Stále môžete investovať do nehnuteľností. Stačí vám jednorazovo 10 tisíc eur (no čoskoro to bude možné aj od menšej sumy a to sto eur mesačne) a stanete sa spolumajiteľom hneď niekoľkých top kancelárskych budov v najrýchlejšie sa rozvíjajúcej časti bratislavského downtownu. S trochou predstavivosti si budete pri prechádzke touto štvrťou pripadať ako v Dubaji. Kam zrak dovidí, jeden dizajnový mrakodrap za druhým. Ak zainvestujete do Investičného Realitného Fondu HB Reavis, tak sa budete môcť podieľať na úspechu fondu – vlastníka štyroch moderných kancelárskych budov najvyššej kategórie, a to v podobe zaujímavých výnosov.

Dubaj leží pri vašich nohách.Dubaj leží pri vašich nohách. 

Ako rýchlo sa dá zbohatnúť?

V prípade investičných nehnuteľností v zahraničí platí, že čím neskôr sa k davu kupujúcich pridávate, tým viac zaplatíte, čo znižuje vaše budúce výnosy. Napríklad, rovnako ako to je s investičnými bytmi v Bratislave, už aj tie v Chorvátsku prestávajú byť v tomto smere extra zaujímavé. Dubaj síce stále sľubuje aj osem-deväť percentné výnosy, to sa však týka len vybraných nehnuteľností, kým také Španielsko sa ešte len začína zviechať z poklesu cien po dlhšom čase. Platí však, že veľa závisí od lokality, konkrétnej nehnuteľnosti, a aj od vašej šikovnosti. 

Netreba však zabúdať, že ide o hrubé výnosy. Treba odpočítať náklady, ktoré budete mať z titulu vlastníctva nehnuteľnosti, vrátane rôznych daní, poplatkov, nákladov na údržbu, upratovanie, prípadne správu. Napríklad v Dubaji zaplatíte 4% katastru. A to sme ešte nehovorili o poplatkoch firme či portálu, cez ktorý budete svoju nehnuteľnosť prenajímať. Lebo platí, že prázdna nehnuteľnosť je pre investora najhoršia nehnuteľnosť.

Priemerné ročné výnosy Investičného Realitného Fondu HB Reavis od založenia pred takmer dvanástimi rokmi prevyšujú 9 percent. Ide pritom už o číslo očistené od poplatkov. V tomto roku budú síce výnosy kvôli doteraz nevídanému nárastu úrokov v Európe od zavedenia eura o niečo nižšie, no budú stále atraktívne. Výhodou je aj to, že ak investujete na obdobie viac ako tri roky, výnosy sú oslobodené od dane z príjmov.

Nevsaďte všetko na jednu kartu

Už tým, že svoje investičné portfólio obohatíte o nehnuteľnosť, ste urobili krok k rozloženiu rizika. V prípade realitného fondu platí, že ten má obvykle vo vlastníctve viaceré nehnuteľnosti, a tak je riziko rozložené ešte lepšie. Investičný Realitný Fond HB Reavis ich má päť. Štyri kancelárske budovy v top bratislavskej lokalite, ktoré sú dlhodobo obsadené takmer úplne, a k tomu shopping mall Aupark v Českej republike. 

Bez práce nie sú koláče. Alebo predsa...?

Správne tušíte, že s vlastníctvom nehnuteľnosti nie sú spojené len náklady, ale aj práca. Tú buď spravíte vy, alebo si za peniaze najmete odborníka. Dokonca aj v novostavbe sa občas niečo pokazí, každý byt treba zariadiť (ak sa vám nepodarí kúpiť zariadený), pravidelne upratovať a zásobovať potrebnými vecami do domácnosti. Pri investovaní do realitného fondu zveríte svoju investíciu do rúk odborníkom a ste bez starostí. Dosť veľký rozdiel.

Fotky na Instagram

Tak v tomto aspekte jednoznačne vyhráva investičný byt. Teda za predpokladu, že ste si vybrali dobre, a nie nejakú nehnuteľnosť tesne pred spadnutím, do ktorej treba investovať ďalšie desaťtisíce až státisíce, aby bola vôbec obývateľná.

Pravdou je, že fotku, ktorú vám budú závidieť všetci vaši známi, si asi z investície do realitného fondu nespravíte. Ale ktovie. Možno aj áno. Veď investovaním do Investičného realitného Fondu HB Reavis sa stávate „spolumajiteľom“ bratislavského downtownu. A pohľad z jeho mrakodrapov za fotku určite stojí.

Tak čo to bude? Dubaj či náš pulzujúci downtown? 🏙️🍹🌄

Disclaimer: S investovaním je spojené riziko kolísania aktuálnej hodnoty investovanej čiastky a výnosov z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej čiastky. Ciele investičnej politiky investičných fondov nemusia byť dosiahnuté aj napriek vynalože- niu odbornej starostlivosti. Pred každou investíciou do investič- ných fondov je žiaduce prečítať si prospekt, kľúčové informácie pre investorov a polročnú a ročnú správu o hospodárení. Doterajší ani propagovaný výnos (HB Reavis Real Estate Investment Fund, podfondu HBR CE REIF) nie je zárukou budúceho výnosu. Viac in- formácii tu:  https://cereif.hbreavis.com/sk/pravne-informacie/

Diskusia

Podobné články

Trnava je rodisko Vlada Voštinára, ktorý tam teraz hľadal moderné  byty

Trnava je rodisko Vlada Voštinára, ktorý tam teraz hľadal moderné byty

Mladá speváčka Martina hľadá pre seba a manžela byt v Trnave, momentálne bývajú v Špačinciach v dome. Chcú vlastný byt, ideálne modernú novostavbu s dobrou dostupnosťou do centra, chystajú sa založiť si rodinu, tak by mal byť aspoň trojizbový a s parkovaním. Rozpočet je veľkorysých 250-tisíc eur, takže by nemalo byť ťažké nájsť vhodné bývanie.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon