Mladí Európania odchádzajú od rodičov priemerne v 26 rokoch

Mladí Európania odchádzajú od rodičov priemerne v 26 rokoch

Priemerný vek odchodu mladých Európanov od rodičov sa už pár rokov drží približne na rovnakej úrovni. Podľa štatistík Eurostatu za rok 2022 opúšťajú rodičovský domov vo veku 26,4 r. V porovnaní s predošlými 2 rokmi ide o pokles na úrovni 0,1 r.

Rodičov najskôr opúšťajú Severania

Vek odchodu mladých ľudí z rodičovského domova sa v jednotlivých členských krajinách EÚ líši. Najnižší priemerný výsledok dlhodobo zaznamenávajú severské krajiny. V roku 2022 opúšťali rodičov ako najmladší Fíni. Do prenájmu alebo vlastného bývania sa vlani sťahovali priemerne vo veku 21,3 r. Len o 0,1 r. neskôr opúšťali rodičovský domov Švédi. Na 3. mieste sa s priemerným vekom 21,7 r. ocitli Dáni.Zdroj: pixabay.com

Najdlhšie bývajú u rodičov Chorváti

Na opačnom konci rebríčka sa ocitli členské štáty z juhu a východu . Najvyšší priemerný vek odchodu od rodičov vlani zaznamenali Chorváti, ktorí opúšťali rodičovské domy a byty vo veku 33,4 r. Za 10 rokov zaznamenali najvyšší rast. V porovnaní s rokom 2012 sa tamojší priemerný vek odchodu zvýšil o 1,8 r. Priemerný vek vlani prekročil 30 rokov ešte v 6 štátoch vrátane Slovenska (30,8 r.). Do tejto skupiny sa dostalo aj Grécko (30,7 r.), Bulharsko (30,3 r.), Španielsko (30,3 r.), Malta (30,1 r.) a Taliansko (30 r.).

Len o 0,1 r. menej ako pred 10 rokmi

Analytici Eurostatu sa zamerali aj na porovnanie minuloročných výsledkov s číslami spred 10 rokov. Kým v niektorých členských krajinách sa priemerný vek odchodu mladých od rodičov za 10 rokov zvýšil alebo znížil o viac ako 1 %, v prípade celkového priemeru je 10-ročný priemer minimálny. V roku 2012 dosahoval 26,5 r. Rovnaký výsledok, ktorý bol doposiaľ najvyšší, bol zaznamenaný v rokoch 2020 a 2021. Najnižší priemerný vek odchodu na úrovni celej EÚ bol zaznamenaný v roku 2019, kedy klesol na 26,2 r.

 

Zdroj: nehnutelnosti.sk
Zdroj: Eurostat – ec.europa.eu
Zdroj foto: pixabay.com

Róbert Bosák
Autor
Róbert Bosák

Róbert Bosák je redaktorom portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2019. V rámci redakčnej činnosti sa špecializuje na svetovú architektúru, udržateľné stavby a nové stavebné projekty z domova a z ČR.

Diskusia

Podobné články

Víkendový apartmán alebo dom v Tatrách. Ponuka je bohatá, stačí mať dobrý rozpočet a môžete vyberať

Víkendový apartmán alebo dom v Tatrách. Ponuka je bohatá, stačí mať dobrý rozpočet a môžete vyberať

Ivan s rodinou býva v Bratislave, ale často cestujú po celom Slovensku. Páčia sa im Tatry a často tam chodia na výlety, či už na lyžovačku alebo na turistiku. Už dlhšie uvažujú o tom, že si tam zadovážia apartmán alebo dom, kde by mohli tráviť spoločný voľný čas. Presnú lokalitu nemá zadefinovanú, pretože možností je veľa. Čo sa týka nehnuteľnosti, môže to byť apartmán alebo aj dom, ideálne keby mal dve spálne, ale zasa by nevadilo aj niečo me...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon