Ako stanoviť správnu cenu pri predaji bytu alebo domu

Ako stanoviť správnu cenu pri predaji bytu alebo domu

Jedným z najzásadnejších rozhodnutí, ktoré budete musieť pri predaji bytu alebo domu urobiť, je stanoviť správnu cenu.

Či už ste majiteľom, ktorý sa chce presťahovať do väčšieho, zmenšiť svoj priestor alebo sa presunúť na úplne iné miesto, prípadne investorom, ktorého cieľom je maximalizovať zisk, správne stanovenie ceny vašej nehnuteľnosti je kľúčovým faktorom v predaji. Dobre ocenený byt či dom nielenže priláka potenciálnych kupujúcich, ale zabezpečí aj hladký a včasný predaj.

Zdroj: Leohoho on Unsplash

Začnite s komplexným ocenením

Na stanovenie východiskovej ceny vašej nehnuteľnosti je dôležité mať presnú predstavu o jej trhovej hodnote. Mali by ste zohľadniť rôzne faktory, ako je lokalita, veľkosť, stav a nedávne porovnateľné predaje vo vašej oblasti.

Jedným zo spôsobov, ako získať počiatočný odhad hodnoty vášho domu, je použitie online nástrojov, ako je napríklad portál Nehnuteľnosti.sk. Stačí zadať svoju adresu a uvidíte predaje podobných nehnuteľností vo vašom okolí. Hoci to môže byť užitočný východiskový bod, pretože vám odhalí rozpätie cien, je dôležité si uvedomiť, že nemusí reflektovať všetky jedinečné aspekty vašej nehnuteľnosti.

Ak chcete získať presnejšie ocenenie, zvážte spoluprácu s odborníkmi, ktorí vám môžu poskytnúť porovnávaciu analýzu trhu. Je to súhrn nedávno predaných bytov vo vašej oblasti, pričom zohľadňuje faktory, ako sú podrobnosti o byte, dni na trhu a konečné predajné ceny.

formulár seller leads

Pri hľadaní porovnateľných nehnuteľností hľadajte nehnuteľnosti, ktoré spĺňajú nasledujúce kritériá:

Blízkosť: Vyberte si nehnuteľnosti v okruhu vašej nehnuteľnosti.

Aktuálnosť: Zamerajte sa na byty alebo domy, ktoré sú na trhu pár týždňov, resp. mesiacov, aby odrážali aktuálne podmienky na trhu.

Podobný vek: Hľadajte nehnuteľnosti, ktoré majú približne rovnaký vek ako váš byt alebo dom, aby ste mali jasnejšiu predstavu.

Rozloha: Zvážte byty alebo domy s rozlohou do +/-10 percent vašej rozlohy.

Zdroj: Collov Home Design on Unsplash

Zvážte jedinečnosť a vylepšenia vášho domu alebo bytu

Hoci porovnateľné predaje poskytujú všeobecné cenové rozpätie, je dôležité zvážiť jedinečné vlastnosti a vylepšenia vášho domu alebo bytu, ktoré ho odlišujú od ostatných na trhu. Tieto charakteristické prvky môžu zvýšiť hodnotu a odôvodniť vyššiu cenovú ponuku.

Spíšte si zoznam osobitných prvkov a vylepšení, ktoré vaša nehnuteľnosť ponúka, napríklad zrekonštruovanú kuchyňu, novú kúpeľňu, energeticky úsporné spotrebiče alebo priestranný balkón, terasu, záhradku, dvor. Zvážte, ako sa tieto prvky dajú porovnať s inými nehnuteľnosťami vo vašej oblasti a určte, ako prispievajú k celkovej hodnote vašej nehnuteľnosti.

Je však dôležité, aby ste boli realistickí, pokiaľ ide o pridanú hodnotu, ktorú tieto prvky prinášajú. Poraďte sa s odborníkom, aby ste získali objektívne posúdenie potenciálneho zvýšenia hodnoty vášho domu či bytu.

Zdroj: Florencia Viadana on Unsplash

Posúďte aktuálne podmienky na trhu

Stav realitného trhu zohráva významnú úlohu pri určovaní cenovej stratégie pre vašu nehnuteľnosť. Mali by ste rozlíšiť, či sa nachádzate na trhu kupujúcich, predávajúcich alebo na neutrálnom trhu, aby ste dokázali stanoviť konkurencieschopnú cenovú ponuku.

Trh kupujúceho: Na trhu kupujúcich je viac domov na predaj ako kupujúcich. Ak chcete prilákať kupujúcich, možno budete musieť stanoviť o niečo nižšiu cenu ako konkurencia.

Trh predávajúceho: Na trhu predávajúceho je viac kupujúcich ako dostupných nehnuteľností. To stavia predávajúcich do priaznivej pozície a umožňuje stanoviť vyššie katalógové ceny. Možno budete môcť stanoviť cenu o niečo vyššiu, ako boli nedávne porovnateľné predaje.

Neutrálny trh: Na neutrálnom trhu je počet kupujúcich a dostupných domov relatívne vyrovnaný. Cena by mala byť v tesnom súlade s nedávnymi porovnateľnými predajmi, aby prilákala kupujúcich a nenechala peniaze na stole.

Na Slovensku aktuálne ceny bytov klesajú a ceny domov stagnujú. Situácia sa však môže onedlho zmeniť. Pochopenie aktuálnych trhových podmienok vo vašej oblasti vám pomôže odhadnúť dopyt kupujúcich a podľa toho upraviť cenovú stratégiu.

Zdroj: Jonathan Borba on Unsplash

Nedovoľte, aby vaše rozhodnutie o cene ovplyvnili emócie

Pri predaji vášho bytu alebo domu je nevyhnutné pristupovať k procesu s jasným a objektívnym myslením. Nedovoľte, aby vaše rozhodnutie o cene ovplyvnili emócie a sentimentálna náklonnosť k vášmu domovu.

Odstúpte a objektívne porovnajte svoj dom s ostatnými na trhu. Položte si otázku, či tieto nehnuteľnosti majú väčšiu alebo menšiu hodnotu ako tá vaša na základe ich vlastností a nedávnych predajných cien.

Stanovenie správnej ceny vášho domu nie je jednorazové rozhodnutie. Vyžaduje si priebežné hodnotenie a úpravu na základe spätnej väzby z trhu. Ak nedostávate ponuky alebo dostávate nízke ponuky, môže to byť náznak toho, že vaša cenníková cena je príliš vysoká. V prípade potreby neváhajte vykonať úpravy ceny. Hoci je ideálne stanoviť cenu správne hneď na začiatku, nie je nezvyčajné, že predávajúci po zaradení do ponuky znížia svoje ceny.

Stanovenie správnej ceny vášho domu si vyžaduje odborné znalosti a znalosť trhu. Ak si nie ste istí stratégiou stanovenia ceny je vhodné poradiť sa s odborníkom.

Zdroj: Kam Idris on Unsplash

Zdroj:Nehnuteľnosti.sk, unsplash.com

Diskusia

Podobné články

Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon