Ako predať svoj domov, kým v ňom bývate

Ako predať svoj domov, kým v ňom bývate

Ako sa zorientovať v zložitých podmienkach predaja domu, ktorý je zároveň vašim domovom.

Predaj domu či bytu a zároveň bývanie v ňom môže byť pre majiteľov nehnuteľností náročnou skúsenosťou. Na jednej strane potrebujete udržiavať nehnuteľnosť v stave pripravenom na prehliadku a na druhej sa samozrejme venovať každodennému životu. Plánovanie a organizácia prehliadok, ale aj nutnosť udržiavať prostredie bez neporiadku, môže byť neľahkou výzvou.

Zdroj: Nathan Fertig on Unsplash

Zbaľte sa a vyhoďte zbytočnosti

Jedným z najdôležitejších krokov, ktoré uľahčia tento proces, je začať baliť a vypratávať už v úvodom štádiu. Ešte predtým, ako bude váš dom alebo byt uvedený na trh, využite príležitosť na vypratanie a zbalenie vecí, ktoré nebudete potrebovať. Začnite s oblasťami, v ktorých sa hromadí najviac neporiadku, ako sú skrine, skrinky a police. Zabaľte mimo sezónne oblečenie, zriedkavo používané kuchynské spotrebiče a všetky ostatné predmety, ktoré robia neporiadok. Odstráňte osobné predmety a rodinné fotografie, aby ste priestor odľudštili a kupujúcim uľahčili predstaviť si, ako v dome žijú. Zvážte prenájom skladu alebo požiadajte priateľov či členov rodiny, či by vám nemohli dočasne uskladniť nejaké krabice. Minimalizovaním množstva vecí vo vašom dome vytvoríte priestrannejšie a atraktívnejšie prostredie pre potenciálnych kupujúcich.

Zdroj: Minh Pham on Unsplash

Zabezpečte cennosti a osobné veci

Bývanie v dome určenom na predaj znamená otvorenie dverí cudzím ľuďom počas prehliadok, a preto je nevyhnutné ochrániť svoj majetok, cenné veci, dôležité dokumenty a lieky na predpis. Môžete pre ne uvoľniť miesto v uzamykateľnej zásuvke alebo investovať do trezoru na uloženie týchto predmetov počas procesu predaja. Kľúč od trezora alebo zásuvky si nechajte v peňaženke alebo na prívesku na kľúče, a nie v samotnom dome.

Zvážiť môžete aj inštaláciu domáceho bezpečnostného systému, ak ho ešte nemáte. Okrem toho sa odporúča vykonať dôkladný súpis vašich cenností, prípadne dočasne premiestniť všetky cenné predmety, ktoré nevyhnutne nepotrebujete, na bezpečné miesto mimo objektu.

Zdroj: Phil on Unsplash

Udržujte domov čistý a uprataný

Udržiavanie čistoty a reprezentatívnosti vášho domu či bytu je počas procesu predaja veľmi dôležité. Potenciálnych kupujúcich totiž neporiadok okamžite odradí. Zvyknite si na pravidelné jednoduché domáce práce, ako je umývanie riadu hneď po použití, ranné ustielanie postelí či pravidelné vysávanie a utieranie prachu. Tým, že budete dbať na čistotu svojho domova, môžete sa vyhnúť stresu z upratovania na poslednú chvíľu, keď si kupujúci naplánuje prehliadku.

Na efektívne zvládnutie čistoty domu na predaj je dôležité zapojiť celú rodinu. Nielen že vás to odľahčí, ale zároveň učíte deti zodpovednosti a podporujete zmysel pre tímovú prácu.

Hoci sa neustále upratovanie môže zdať náročné, najmä keď sa k nemu pridá tlak spojený s predajom domu, proaktívne správanie môže z dlhodobého hľadiska zmierniť váš stres. V konečnom dôsledku dobre udržiavaný domov nielenže priťahuje potenciálnych kupujúcich, ale vytvára aj pozitívne a príjemné prostredie pre všetkých, ktorí v ňom žijú.

Zdroj: Ionut Vlad on Unsplash

Pripravte si tašku na cestu

Predaj domu a zároveň bývanie v ňom môže byť náročné, najmä pokiaľ ide o prispôsobenie sa prehliadkam na poslednú chvíľu. Jedným zo základných tipov pre majiteľov domov v tejto situácii je pripraviť si „tašku na cestu", ktorá obsahuje všetky základné veci, ktoré môžete potrebovať pri odchode z domu kvôli prehliadke. Dajte si do nej veci ako notebooky, tablety, poštu, náhradné kľúče a iné cennosti. Mať tieto predmety ľahko dostupné na jednom mieste vám nielen zaručí, že môžete rýchlo odísť na prehliadku, ale aj pokoj v duši, keď viete, že vaše dôležité veci sú vždy pri vás. Tašku si nechajte v blízkosti dverí, aby ste ju mohli ľahko vziať a byť pripravení na odchod v okamihu, keď sa objaví realitný maklér so záujemcom o prehliadku.

Zdroj: Douglas Sheppard on Unsplash

Vytvorte si zoznam na kontrolu

Tento kontrolný zoznam by mal zahŕňať všetky úlohy, ktoré musíte vykonať pred každou prehliadkou, aby ste zabezpečili, že váš dom bude pre potenciálnych kupujúcich vyzerať čo najlepšie. Uveďte sem činnosti, ako napríklad našuchorenie vankúšov, otvorenie žalúzií, aby sa do priestoru dostalo prirodzené svetlo, rozsvietenie všetkých svetiel, aby sa vytvorila teplá a príjemná atmosféra, zapálenie krbu, aby ste priestorudodali útulný nádych, ukrytie osobných predmetov, ako sú rodinné fotografie, aby sa priestor odosobnil.

Zdroj: Hope House Press - Leather Diary Studio

Plánujete predaj nehnuteľnosti? Obráťte sa na profesionálov, ktorí vám celý proces uľahčia. Stačí, ak vyplníte formulár a my vám odporučíme realitného makléra presne podľa Vašich predstáv.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Diskusia

Podobné články

Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon