
Trendy mestské bývanie: Inšpirovala industriálna éra vychytenej lokality
V pražskej štvrti Karlín bol v minulom roku dobudovaný štýlový bytový dom Iconik od Karlín Group. Jeho návrh má potenciál obstáť aj v hodnotení o pár desiatok rokov. Autori z pražského ateliéru edit! totiž hľadali námety v miestnej vývojovej ére, ktorá sa výrazne podpísala na obraze lokality. Ako inšpirácia poslúžila dnes trendy a zároveň nadčasová industriálna estetika.
Vychytená štvrť
Karlín bol založený ako prvé oficiálne pražské predmestie a vďaka veľkému stupňu voľnosti, ktorý poskytovala oblasť jeho vzniku, vtedy takmer zelená lúka, sa v jeho urbanistickej koncepcii presadili princípy klasicistického plánovania. Dodnes je zreteľne zachovaná typická veľkorysosť a pravidelnosť rozloženia stavebnej štruktúry. Napriek neskorším zásahom, realizácií továrenských objektov počas industriálneho rozmachu mesta, sú bez problémov odčítateľné kompaktné bloky s pravouhlým krížením ulíc.
V súčasnosti ide o vyhľadávanú štvrť s mnohými novými developerskými projektmi, ktoré najzásadnejšie premieňajú územie tzv. Rohanského ostrova v miestach medzi ulicou Rohanské nábřeží a Vltavou.
Industriálna identita
Iconik vyplnil prieluku, následok povodne z roku 2002. Stojí na Sokolovskej ulici, hlavnej pozdĺžnej komunikačnej osi Karlína s ukľudnenou dopravou, atraktívnej pre chodcov aj vďaka rôznorodým gastroprevádzkam a obchodom.
Koncept zohľadnil pôvodnú parceláciu a tiež neskoršie nerovnomerné výškové nastavenie korunných ríms, ktoré vzniklo prienikom novších objektov do originálne klasicistickej zástavby v čase rozvoja priemyslu. A práve z uvedeného obdobia sa nakoniec čerpalo pri tvorbe identity bytového domu. Jej nositeľom je v tomto kontexte prirodzene najmä uličné priečelie.
Spomínaný ohľad na minulosť lokality sa teda premietol do rozdelenia projektu na dve hmoty s rozdielnou výškou, šírkou a tiež mierne odlišným stvárnením exteriéru. Pre industriálny charakter je nosná predovšetkým materiálová paleta s príznačným keramickým obkladom uplatneným v dvoch odtieňoch. Objavuje sa na jednoznačne nastavených fasádnych mriežkach, ktorých pravidelné členenie odzrkadľuje do veľkej miery vnútorný poriadok stavby.
O nevšedný a zjednocujúci efekt sa postaralo využitie obkladu aj na strešných rovinách. Zmena výrazových prostriedkov zdôrazňuje parter s dvomi komerčnými jednotkami, ktorý predstavuje kľúčový priestor, obzvlášť na obdobne aktívnej mestskej ulici.
Pestrá skladba bytov
Druhé až deviate nadzemné podlažie obsiahlo 48 jedno- až štvorizbových bytov, pričom v zostavenej ponuke prevládajú dvojizbové. Navrhnutý bol dispozičný trojtrakt s jedným vertikálnym komunikačným jadrom, byty sú orientované buď do ulice alebo do dvora, v okrajových polohách sa nachádzajú aj preplávajúce jednotky. Priestory uložené pri uličnom priečelí zatraktívňujú lodžie, najpôsobivejšie byty s veľkými terasami a zodpovedajúco zaujímavými výhľadmi boli zrealizované na najvyšších podlažiach.
Získajte lepší prehľad o výstavbe a pozrite si všetky aktuálne developerské projekty zobrazené na mape https://www.nehnutelnosti.sk/developerske-projekty-a-novostavby
Zdroj: Nehnuteľnosti.sk