
Pekné jasle v malom meste: Príjemný priestor pre citlivé obdobie dieťaťa
Predškolské zariadenia navštevujú deti vo veľmi citlivom, vnímavom období. Dôležitým, a do veľkej miery samozrejmým, kritériom je ohľaduplný, láskavý prístup pedagóga, no do popredia sa popritom dostáva aj samotná stavba, v ktorej trávia nezanedbateľné množstvo času. Kvalitné projekty jaslí či škôlok u nás, žiaľ nie sú zďaleka štandardom. V dnešnom článku si však, ako jednu z príjemných „výnimiek potvrdzujúcich pravidlo“ a zároveň možný vzor pre ďalšie realizácie, predstavíme Jasle v centre menšieho slovenského mesta.
Zmysluplný rozvoj obce
Na Slovensku ešte stále ojedinelý počin bol predstavený v časopise PROJEKT 01/2024 a ďalej ho popularizuje aj špecializovaný portál archinfo.sk.
Dielo kolektívu Architekti BKPŠ pre investora mesto Leopoldov funguje nielen ako zaujímavý príklad súčasného náhľadu na budovy tohto typologického druhu. V meste predstavuje i zmysluplný príspevok rozvoja jeho centrálnej a teda vizuálne exponovanej oblasti s prirodzene reprezentatívnymi nárokmi.
Nachádza sa na Námestí svätého Ignáca, priamo vedľa Mestského úradu v Leopoldove, ktorý sa vďaka práci ateliéru zerozero posunul na úroveň ohodnotenú víťaznou priečkou Ceny za architektúru CE ZA AR 2023 v kategórií Občianske a priemyselné budovy. Porota uvedeného ročníka sa opätovne sústredila na projekty podporujúce vytváranie kvalitnejšieho urbánneho prostredia, k čomu jednoznačne prispieva aj novšia recyklácia, spomínané Jasle.
Vkusné zásahy
Overovaciu štúdiu dokladujúcu potenciál adaptovanej budovy spracoval ateliér 2021 v roku 2018.
Aktuálna verzia uskutočnená v minulom roku prezentuje obnovu originálnej podoby uličnej fasády, jej charakter zostal v zásade zachovaný a nastali len menšie úpravy. Vďaka materiálovému a farebnému, v rámci susedstva až svietivobielemu, ladeniu možno budovu jednoznačne identifikovať ako súčasť vynovenej zástavby pre občiansku vybavenosť, zahŕňajúcej spomínaný mestský úrad.
Jasle v Leopoldove si zároveň udržujú kontakt so staršou stavebnou štruktúrou, napríklad prostredníctvom drobného merítka novej pálenej škridly či stupňovitého tehlového orámovania štítu.
Príjemný interiér
Výsledok pôsobí decentne, a to snáď až prekvapivo. Nehýri farbami, ktorými sa obvykle demonštruje zameranie na detského užívateľa, najvýraznejšou kvalitou je svetlosť priestorov.
Naprieč celým interiérom, jeho základnou obálkou a vstavaným zariadením, boli uprednostnené tlmené farby, na stenách sa uplatňujú dva jemné, na prvý pohľad biele odtiene, ktoré prejavujú svoj odlišný nádych v závislosti od svetelných podmienok. Materiály pôsobia známo, využitá bola svetlá prírodná dyha, veľmi sympatickým prvkom sú vstavané parapetné lavice umožňujúce pohodlné sledovanie záhrady za oknami či „kapota zaobleného schodiska“. Pochopiteľne, exteriér čaká prerod v súvislosti s rastom výsadby. K milým detailom vonkajších priestorov patrí ukončenie múrika sviežo-oranžovou tehlou.
Jasle v Leopoldove sú v súčinnosti s ďalšími vydarenými projektmi, s oceneným mestským úradom a napríklad tiež plánovanou prestavbou kina na kultúrne centrum opäť potvrdením, že pozitívny vývoj menšie sídla neobchádza.
Získajte lepší prehľad o výstavbe a pozrite si všetky aktuálne developerské projekty zobrazené na mape https://www.nehnutelnosti.sk/developerske-projekty-a-novostavby
Zdroj: Nehnuteľnosti.sk