
Bývanie v areáli tehelní: V majiteľovej vile vznikne škôlka
Nefunkčné priemyselné plochy zohľadňujú v stratégiách svojho rozvoja mnohé sídla. Láka zaujímavá poloha i história, z ktorej možno výhodne ťažiť pri tvorbe identity projektu. S obdobným „materiálom” pracuje napríklad spoločnosť Constario GROUP. V ťažiskovej časti obce Sučany oživí prostredníctvom súboru Schulzov dvor územie po tehelni a zachránený bude aj kus dedičstva.
Poloha v centrálnej časti obce
Revitalizácia sa dotýka areálu po miestnej tehelni, ktorý je situovaný v centrálnej oblasti zastavaného územia obce. V susedstve leží Námestie SNP a viacero hodnotných stavieb ako Kostol Nanebovzatia Panny Márie, neďaleko sa nachádza obecný úrad a časť ponuky miestnej vybavenosti. Koncepcia väčšiny blízkej, takpovediac bežnej zástavby zodpovedá umiestneniu na typických dlhých, úzkych pozemkoch. Miesto realizácie sa z východu napája na ulicu Stará Hradská, ktorá poskytuje dobré napojenie na komunikáciu do okresného mesta Martin, pričom za jeho severnou hranicou prechádza železničná trať.
V Schulzovej vile bude škôlka
Tehelňu v Sučanoch, produkujúcu napríklad surovú, ohňovzdornú a rebrovú tehlu či škridlu, založil v roku 1878 Ľudovít Schulz. Lokálnou okrasou obce bývali tri vilové objekty patriace bratom Schultzovcom, tzv. Schulzove vily.
Jedna z nich bude opätovne predstavená, a to aj s novou náplňou, ktorá prispeje k pestrosti obecnej občianskej vybavenosti. Po úpravách navrhnutých v ateliéri MVArchitektúra bude totiž plniť funkciu materskej škôlky. Prebehne rekonštrukcia s minimálnymi zásahmi do pôvodného objektu, v ktorom by mali vzniknúť dve triedy. Z prevádzkových dôvodov bol doplnený ľahko identifikovateľný nový vikier a azbestová krytina bude vymenená za titánzinkovú. Kapacity vily rozšíri prístavba s ďalšou triedou, ide opäť o jednoznačný novotvar, z ulice nenápadný, jednopodlažný s plochým, extenzívnym zeleným prestrešením a dreveným obkladom.
Súčasná architektúra
Architektonický ateliér MVArchitektúra sa podpísal aj pod celkové riešenie projektu Schulzov dvor. V návrhu sa autori snažia rešpektovať existujúcu Schulzovu vilu.
Architektúra pôsobí pomerne aktuálne, základné kvádrové hmoty prestrešené sedlovými stechami ukotvujú v súčasnej dobe jednoduché vikiere, rozmerné presklenia a výrazné lodžie. Materiálové riešenie nasleduje obľúbené trendy a naznačuje príklon k industriálnej estetike, uvidíme tehličkový obklad i oplechovanie vytvárajúce zo šikmých a vertikálnych rovín kompaktnú obálku.
Vzniknú zelené vnútrobloky
Obytná časť novej stavebnej štruktúry má pozostávať zo 4 blokov. Troch pozdĺžnych, zložených z dvoch sekcií s dlhšími stranami orientovanými na východ a západ a jedného štíhlejšieho, zalomeného približne do tvaru písmena „U“, ktorý jasne dopovedá polosúkromné námestie. Celkovo má vzniknúť 98 bytov a 157 parkovacích miest. Pre komfort obyvateľov bude okrem spomínanej materskej škôlky zriadená recepcia a spoločenská miestnosť, v exteriéri so zachovanou pôvodnou zeleňou bude vybudované detské ihrisko, altánky aj workout zóna.
K atraktivite a bezpečnosti verejných priestorov medzi bytovkami prispeje rozhodnutie rozmiestniť dopravné plochy po obvode areálu. Prístupové komunikácie a parkovacie miesta boli rozvrhnuté pri severnej, východnej a západnej strane areálu, čím sa byty odsúvajú od železničnej trate a obecnej ulice. Na vykurovanie by mali byť využité tepelné čerpadlá a na výrobu elektriny fotovoltaika.
O zelenšom prístupe developera svedčí i zámer triediť, recyklovať a opätovne využiť odpady, ktoré vzniknú počas aktuálne prebiehajúcich prípravných a búracích prác. Developer napríklad ďalej plánuje na zavlažovanie využiť studňu, nedávno objavenú na pozemku.
Získajte lepší prehľad o výstavbe a pozrite si všetky aktuálne developerské projekty zobrazené na mape https://www.nehnutelnosti.sk/developerske-projekty-a-novostavby
Zdroj: Nehnuteľnosti.sk