Kúpa nehnuteľnosti z papiera je bežnou praxou. Väčšie riziko často nesie developer, tvrdí realitný expert ŽoldákFilip Žoldák, realitný expert; Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Kúpa nehnuteľnosti z papiera je bežnou praxou. Väčšie riziko často nesie developer, tvrdí realitný expert Žoldák

Je kúpa bytu z tzv. papiera bezpečná? Na čo si treba dávať pozor a ako spoznáme seriózneho developera? Odpovede na tieto otázky sa dozviete v podcaste portálu Nehnuteľnosti.sk. Rozprávali sme sa s realitným konzultantom Filipom Žoldákom z realitnej kancelárie Herrys.

Kupovanie bytu z tzv. papiera nie je podľa Filipa Žoldáka dnes už nič výnimočné. Ide o byt alebo rezidenčný projekt, ktorý je zatiaľ iba vypracovaný v rámci projektovej dokumentácie a čaká sa na jeho výstavbu alebo celkové dokončenie. „Ja to vnímam ako bežnú prax. To znamená, že keď je na trhu malá ponuka dokončených nehnuteľností, tak klienti sa prirodzene orientujú na nehnuteľnosti, ktoré sú ešte len vo výstavbe. Čo sa týka rizík, vždy nejaké riziká existujú najmä externého charakteru, ktoré môžu ovplyvniť to, že sa projekt spomalí alebo nedokončí načas alebo sa dokončí neskôr. Ale toto by malo byť všetko ošetrené v zmluvnej dokumentácii." Podľa Žoldáka väčšie riziko ako samotný kupujúci nesie v tomto porovnaní samotný developer. „Ak sa developerovi nedarí dostavať projekt v tom čase, v ktorom predpokladal, tak sa jeho riziko zväčšuje. Klienti totiž majú v zmluve nastavené možnosti ako od zmluvy odstúpiť, v prípade, že developer nedodrží svoje zmluvné povinnosti." Pri oneskorení odovzdania bytov ide pritom často o vonkajšie faktory, ktoré developer nevie ovplyvniť. Či už ide o ekonomickú situáciu alebo problémy so samosprávami.

Kolaudácie často trvajú zbytočne dlho

Častými faktormi, ktoré spôsobujú to, že developer môže meškať s termínmi dostavby sú dlhé čakacie doby na skolaudovanie postaveného projektu. „Veľakrát sa nám stáva, že skolaudovať projekt trvá viac ako 6 mesiacov, niekedy aj viac ako rok po jeho samotnom dokončení. Jednoducho to je situácia na Slovensku, kde byty sú dávno predané a klienti sa nevedia do nich nasťahovať, pretože napríklad stavebný úrad alebo samosprávy nekonajú v termínoch alebo nekonajú tak, ako by mohli alebo mali," upozorňuje dlhoročný odborník na kúpu a predaj nehnuteľností Filip Žoldák. Zároveň dodáva, že celý tento problém nie je čierno-biely ako zvykne byť často vnímaný, keď je developer označovaný za „zlého“, lebo nedodal byty na čas. V skutočnosti sú za tým mnohokrát okolnosti, ktoré sa nedajú ľahko ovplyvniť.

V podcaste sa tiež dozviete:

- kto si dnes môže dovoliť kúpiť nehnuteľnosť

- ako spoznať seriózneho developera

- či sú realitní makléri naklonení vyjednávaniu o cene nehnuteľnosti

- či je teraz správny čas na kúpu nehnuteľnosti

Podcast moderovala redaktorka Zuzana Majerčíková.

Podobné články

Hľadá sa dokonalý byt v Piešťanoch: Štyri ponuky a veľké rozhodovanie

Hľadá sa dokonalý byt v Piešťanoch: Štyri ponuky a veľké rozhodovanie

V nedeľnom vydaní relácie Nové bývanie sa vydáme do jedného z najkrajších slovenských miest – Piešťan, aby sme pomohli Natálii nájsť vhodný trojizbový byt pre jej otca. Po rokoch života v rodinnom dome na samote sa rozhodol presťahovať bližšie k dcére, no výber nie je jednoduchý – s rozpočtom do 150-tisíc eur sa pohybujeme hlavne v ponuke starších bytov. Moderátor Vlado Voštinár a jeho tím pripravili štyri zaujímavé alternatívy. Nájdeme tú pravú?...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon