Vaňa verzus sprcha? Čo keď to nie je o boji, ale o spolupráci?

Vaňa verzus sprcha? Čo keď to nie je o boji, ale o spolupráci?

Je mnoho tém, ktoré vzbudzujú emócie. Paradoxne medzi ne patrí aj rozhodnutie, či do kúpeľne umiestniť vaňu alebo sprchu. Čo ak ale otázka znie úplne inak? Ako využiť výhody a minimalizovať úskalia, ktoré oba varianty majú?

Sprcha: pohodlne a úsporne

Hlavnou výhodou sprchy je ľahký prístup. Obzvlášť, ak zvolíte sprchovú vaničku z liateho mramoru, ktorá lícuje s dlažbou. V kúpeľni taktiež zaberie o trochu menej miesta ako klasická vaňa. Ako ďalšia prednosť sa jej pripisuje úspora vody. Päťminútové sprchovanie (pri bežnej spotrebe vody cca 5–9 litrov/minútu) spotrebováva približne 30–45 litrov vody. Svet ale nie je čiernobiely, a tak si treba pripustiť, že málokto je vysprchovaný naozaj za päť minút, obzvlášť ak je na programe dňa umývanie hlavy. Navyše máme tendenciu sprchovať sa 2× denne a v teplých mesiacoch aj častejšie. Razom je teda výhodnosť trošku v iných číslach. Sprchový kút sa rozhodne odporúča osobám s hendikepom alebo starším osobám s pohybovými ťažkosťami, pričom do sprchovacieho kúta sa odporúča inštalovať sklopné sedadlo a držadlá.

Vaňa: nenahraditeľné uvoľnenie

Vane do kúpeľne ponúkajú úplne iné „potešenie“. Ich hlavnou prednosťou je, že pomôžu prehriať organizmus a navodiť príjemný pocit uvoľnenia. Ten je možné zintenzívniť pridaním bylinných kúpeľových solí alebo niekoľkých kvapiek vybraného éterického oleja. Toho v sprche jednoducho nedosiahnete. Pobyt vo vani podporuje prekrvenie organizmu, čím jemne, ale dôrazne uvoľňuje svaly (a tým uľavuje aj kĺbom), spomaľuje našu myseľ (a pripravuje telo na kvalitný spánok) a v neposlednom rade aktivuje detoxikačné procesy tela. Pokiaľ sú v domácnosti deti, je pre nich vaňa veľkým dobrodružstvom. Bolestivou témou je samozrejme spotreba vody. Na jeden kúpeľ v bežnej vani obvykle spotrebujete 100–150 litrov vody.

Vaňa nielen obdĺžniková

Medzi ďalšie argumenty, prečo do kúpeľne kupovať len sprchový kút, je nedostatok miesta pre vaňu. Malé kúpeľne bývajú na priestor trošku výzvou, a nie každý máme čas a fantáziu na to hľadať menej tradičné riešenie. Dobrou správou je, že ani tu sa nemusíte vane vzdať. Stačí zvoliť niektorý z variantov atypických vaní. Najčastejšie sa jedná o skosený variant k jednej strane, prípadne variant v tvare slzy. Rozhodne neprídete o pohodlie. Aj atypické vane ponúkajú rôzne dĺžky aj šírky.

Vaňa so sprchou má svoje pravidlá

Najčastejším variantom je voľba vane, do ktorej sa umiestni ručná sprcha. Na prvý pohľad sa to môže zdať ako skvelé riešenie, ale treba si uvedomiť, že aj túto kombináciu, aby bola naozaj funkčná, je potrebné premyslieť.

  • Prvou otázkou je, kto sa vo vani bude kúpať? Podľa toho je potrebné zvoliť zodpovedajúcu dĺžku. Paradoxne na tom môžu byť horšie menšie osoby, ktoré, ak je vaňa príliš dlhá, nepohodlne skĺznu do vody, pretože sa nemôžu nohami oprieť o protiľahlú stranu.

  • Čo by pri vani so sprchou nemalo chýbať je sprchová zástena. Výrobcovia často ponúkajú konkrétny produkt k danej vani. Nemusí byť inštalovaná napevno, existuje aj sklopný variant. Pre opticky čistejší priestor zvoľte priehľadné sklo. Údržby sa nebojte, zásteny bývajú ošetrené špeciálnymi vrstvami, ktoré podporujú odtok vody a tým zaisťujú ľahké čistenie.

  • Vaňová batéria. Je dôležité, aby ste na ovládanie pohodlne dosiahli aj zvonku vane! Zvážte aj napúšťanie prepadom, ktoré vám ušetrí miesto. Bezpečnosť zvýšite výberom termostatickej vaňovej batérie. Možnosti rozšírite podomietkovými variantmi. Sprcha napríklad nemusí byť umiestnená pri ovládaní!

  • Ručná sprcha. Pokiaľ si chcete dopriať naozaj kvalitné sprchovanie, zvoľte sprchovú hlavicu s viacerými prúdmi. Najčastejšie býva jemný, masážny a kombinovaný. Existujú sprchy s ekologickým prúdom. Nezabudnite na sprchovú tyč, prípadne držiak ručnej sprchy, ktorý vám umožní nasmerovať prúdy na potrebné miesta. Samotná hadica by mala byť dostatočne dlhá a ideálne so systémom zabraňujúcim jej zamotaniu.

  • Ak máte pohybové ťažkosti alebo chcete zvýšiť bezpečnosť, kúpte do vane aj držadlá, ktoré pomôžu pri vstupe a výstupe. Vhodným krokom je tiež zvážiť protišmykovú podložku.

PR článok

Diskusia

Podobné články

Nová nájomná bytovka: Kvalitný výsledok aj s tesným rozpočtom

Nová nájomná bytovka: Kvalitný výsledok aj s tesným rozpočtom

Téma nájomného bývania je u nás nanajvýš aktuálna, pričom viaceré z pripravovaných či rozbiehajúcich sa projektov sa potešujúco môžu popýšiť architektúrou na pomerne slušnej úrovni. Dnes si odprezentujeme vydarený projekt dokončený u našich susedov, v Brne. Poslúži ako dobrý príklad kvalitného výsledku, ktorý bol dosiahnutý napriek nutnosti prispôsobiť sa tesnejšiemu rozpočtu.

...
Čo je to zabudnutá záhrada a aký rozpočet je potrebný na záhradu?

Čo je to zabudnutá záhrada a aký rozpočet je potrebný na záhradu?

Zabudli ste aj vy na rozpočet na záhradu? Aj takýto môže byť scenár mladej rodiny, ktorá si zobrala hypotéku, postavila dom, následne sa im narodili deti a čas a financie na záhradu sú v nedohľadne. Ako sa dá predísť takejto situácii a existuje vôbec nízko-údržbová záhrada? A čo ak zistíme, že nie sme až taký záhradný typ. Ako si vieme spraviť pekné okolie okolo domu, aj keď nemáme toľko času na záhradu, pretože sme pracovne vyťažení?

...
Ľahšia cesta k bytu: Developer oživuje staronový spôsob financovania

Ľahšia cesta k bytu: Developer oživuje staronový spôsob financovania

YIT Slovakia predstavilo pilotný projekt zacielený na zlepšenie dostupnosti bývania. Na byty si budú môcť siahnuť aj skupiny obyvateľov, ktoré by aktuálne hypotekárny úver získali len s obtiažami, prípadne vôbec. Nejde pritom o neznámy koncept. Oživuje sa staronové družstevné bývanie, v zahraničí bežné no u nás zafixované skôr v negatívnych súvislostiach.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon