
Ako sa starať o trávnik
Pekný a zdravý trávnik niečo stojí. Ak má plniť praktickú a estetickú funkciu, vyžaduje viac ako len finančnú investíciu. Kľúčom k udržiavaniu jeho dobrej kondície je správna starostlivosť o trávnik od zakladania trávnatej plochy po jej pravidelnú údržbu.
Založenie trávnika a jeho účel
Založenie trávnika je základným krokom, od ktorého sa bude odvíjať jeho schopnosť plniť požadovanú praktickú aj estetickú funkciu. Pred zakladaním je potrebné zvážiť, akú úlohu má trávnatá plocha zohrávať a podľa toho zvoliť konkrétny typ trávnika. Výber závisí aj od miesta, kde bude vysiaty. „Zákazníkom vždy odporúčam zainvestovať do kvalitnej trávnikovej zeminy, ktorá zabezpečí dostatočné živiny a dostatočnú vzdušnosť aj na niekoľko rokov,“ odporúča Marek Fürst zo spoločnosti gardeners.sk.
Typy trávnika podľa účelu využitia:
Okrasný trávnik – Primárnym cieľom tohto typu trávnika je estetická funkcia. Vysádza sa ako hustý porast s jemnejšími steblami trávy. Slúži na skrášlenie exteriéru bez väčšieho praktického využitia.
Úžitkový trávnik – Tento typ trávnika je odolnejší, znesie aj väčšiu záťaž. Môžeme sa po ňom voľne pohybovať, prípadne ho využívať na hry. Najodolnejšie trávne zmesi umožnia využívať úžitkový trávnik aj na športové účely.
Trávnik do tieňa – Ak plánujeme zakladať trávnik pod stromami alebo na tienistom mieste, vhodným riešením je trávnik do tieňa. Špeciálna trávna zmes je prispôsobená na minimum denného svetla.
Kobercový trávnik – Pri tomto type si ušetríme prácu spojenú s výsevom. Trávnik kúpime pripravený vo zvinutej forme a na mieste zakladania ho roztiahneme ako koberec. Za menej práce zaplatíme viac peňazí.
Ako založiť trávnik krok za krokom:
Príprava pôdy – Prvým krokom je príprava pôdy, na ktorej budeme trávnik zakladať. Ak je ťažká, zjemníme ju pieskom. Do príliš piesočnatej pôdy pridáme trochu rašeliny. Zeminu vyčistíme od kameňov a buriny, hrabľami ju prekypríme a vyrovnáme. Na vrchnú vrstvu aplikujeme štartovacie hnojivo. Ak má pôda kyslé pH, zneutralizujeme ho trochou vápna.
Výsev trávnika – Ak nemáme k dispozícii stroj na výsadbu, trávnik vysejeme ručne. Osivo si rozdelíme na 2 časti. Jednu časť vysejeme pozdĺžne, druhú priečne. Vhodným obdobím na výsev je apríl, ideálne počas dní s bezvetrím, kedy denné teploty dosahujú viac ako 10 °C.
Zavlažovanie – Hneď po výseve je potrebné novozaložený trávnik poliať. Pôdu udržiavame vo vlhkom stave prvé 3-4 týždne. Prvé steblá trávy sa objavia do 2 týždňov. Ďalšie začnú rásť 3-4 týždne po výseve. Po vzídení trávy začína pravidelná starostlivosť o trávnik. „Základné úkony, ktoré by sme mali dopriať svojmu trávniku, sú jarná vertikutácia, pravidelné hnojenie, pravidelné kosenie a jesenné vyčesanie trávnika. Samozrejmosťou je správne nastavená závlaha trávnika,“ dodáva Marek Fürst.
Kedy a ako kosiť trávnik
Prvé kosenie novozaloženého trávnika sa vykonáva po 4-6 týždňoch od výsevu v závislosti od rýchlosti rastu trávy. Následne je potrebné kosiť v pravidelných intervaloch až do jesene. „Pravidelným kosením aspoň dvakrát za týždeň dosiahneme hustý a krásny trávnik. Pri pravidelnom kosení by sme mali trávnik skracovať najviac o jednu tretinu jeho dĺžky. Ak steblá trávy skracujeme viac, čo sa deje napríklad pri kosení raz za týždeň, pre trávnik je to pomerne radikálny rez,“ radí Marek Fürst a k ideálnej výške trávnika pri kosení dodáva, „počas chladnejších mesiacov sa trávnik kosí približne na tri centimetre. Počas teplejších mesiacov v júni, v júli a v auguste odporúčam nechávať trávu dlhšiu, a to štyri až päť centimetrov. Trávnik si tým počas teplých dní dokáže lepšie udržiavať dostatok vlahy.“
Kedy polievať trávnik
Počas prvých 3-4 týždňov po založení trávnika je potrebné polievať každý deň. Pôda ešte nedokáže zadržiavať dostatok vlahy. Ak semienka nebudú zvlhčené, nevyklíčia. V teplých dňoch môžeme zavlažovať ráno aj večer, ideálne zavlažovacím systémom, ktorý poleje celú plochu rovnomerne. S pravidelným zavlažovaním po vzídení trávy neprestávame. Intervaly polievania sa postupne predlžujú. Po prvom kosení môžeme polievať každý deň, opäť ráno alebo večer, aby slnečné svetlo nespálilo steblá. Keď je trávnik dostatočne hustý, zavlažovať stačí každé 2-3 dni. „Počas roka je potrebné sledovať stav trávnika a prispôsobovať jeho závlahu, aby nebol preschnutý ani premočený,“ dopĺňa Marek Fürst.
Ako často hnojiť trávnik
Úvodné hnojenie štartovacím hnojivom pri zakladaní trávnika nestačí. Tráve je potrebné dopriať výživu v priebehu roka niekoľkokrát. Po prvom kosení sa aplikuje hnojivo s vyšším obsahom dusíka. V primeranom množstve by malo obsahovať ďalšie minerálne látky, najmä draslík a fosfor, ktoré podporujú sýtozelený vzhľad trávy. Na ďalšie hnojenie v priebehu roka nepoužívame rovnaký prípravok. „Odporúčam pravidelné hnojenie hnojivami podľa ročného obdobia. Trávnik potrebuje iné hnojivo na jar, kedy potrebujeme podporiť jeho preberanie, iné na jeseň, kedy ho potrebujeme pripraviť na zimu,“ vysvetľuje Marek Fürst a pri výbere hnojív odporúča, „porovnávať lacné hnojivá s účinkom kratším ako jeden mesiac s drahšími hnojivami, ktoré majú účinok aj dva až tri mesiace a nakoniec sú cenovo výhodnejšie.“ Hnojivá sa využívajú aj po dosiatí holých miest na trávnatej ploche, kedy je nutné podporiť rýchly a zdravý rast novej trávy. Uplatnenie si nachádzajú aj po vertikutácii, ktorej cieľom je hĺbkové prevzdušnenie trávnika.
Kedy prevzdušniť trávnik
Vertikutácia je revitalizačnou procedúrou, ktorá ozdraví trávnik a zabezpečí mu lepší prísun slnečného svetla, vlahy aj živín, ktoré preniknú až do pôdy. Pri prevzdušňovaní sa prerezávajú trávnaté steblá, čím sa z trávnika podarí odstrániť burinu a odumretú trávu. Na prevzdušnenie je najlepší benzínový alebo elektrický vertikutátor, ktorý je prispôsobený na prerezávanie stebiel v požadovanej výške. Vertikutácia sa vykonáva po prvom jarnom kosení. Vhodným obdobím je apríl, kedy sú teploty vyššie. „Veľkou chybou je príliš skorá vertikutácia trávnika na jar bez ohľadu na počasie. Po vertikutácii a dosiatí trávnika je potrebná teplota pôdy minimálne 10 stupňov (aj počas noci), inak sa trávnik nevie dostatočne zregenerovať. Ak sa vhodné termíny nedodržiavajú, na trávniku vznikajú prázdne miesta,“ upozorňuje odborník na záhradu. Jarná vertikutácia nie je jediná. Prevzdušnenie trávnika odporúčame vykonať aj na jeseň, kedy plní účel pri zazimovaní trávnatej plochy.
Starostlivosť o trávnik na jeseň
Jesenná údržba trávnika nezahŕňa iba vertikutáciu. Trávnatá plocha sa v priebehu jesene raz až dvakrát hnojí jesenným hnojivom s nižším obsahom minerálov. V priebehu jesene trávnik pravidelne polievame. Počas leta aj po letnej sezóne je vhodné aplikovať postrek na burinu v trávniku. V predaji sú kvalitné herbicídy, ktoré ničia burinu bez toho, aby poškodili trávu. Zároveň ju vyživujú a chránia pred chorobami. „Najčastejšie sa stretávame so snežnou plesňou a s trávovou hrdzou. S týmito chorobami sa dá pomerne jednoducho bojovať,“ ozrejmuje Marek Fürst a k jesennej starostlivosti o trávnik dodáva, „na jeseň môžeme trávnik ešte niekoľkokrát pokosiť. Zväčša na konci októbra môžeme kosačku odložiť. Záleží od aktuálnych teplôt. Mnohých láka kosiť trávnik aj v decembri, no práve tým riskujeme spomínané choroby.“ Upravený, prevzdušnený a pokosený trávnik po poslednom kosení zazimujeme a prečkáme do ďalšej jari.
Zdroj: www.nehnutelnosti.sk
Foto: www.pixabay.com