Juraj Bukna: Developer by mal ísť vzorom pri dodržiavaní pravidiel a mal by pozitívne formovať prostredie

Juraj Bukna: Developer by mal ísť vzorom pri dodržiavaní pravidiel a mal by pozitívne formovať prostredie

Aká je úloha developera v dnešnej dobe a akým spôsobom ovplyvňujú títo investori prostredie okolo nás? Prečítajte si rozhovor s Jurajom Buknom, konateľom spoločnosti BL, s.r.o., v ktorej sa riadia heslom: „Chceme žiť v takých priestoroch, aké tvoríme”. Ich bytový dom Zelená lipa priniesol peknú architektúru do Dolného Kubína a v Hornom Smokovci prestavujú staršiu zotavovňu na štýlový apartmánový dom Lebenski.

Z rozhovoru sa dozviete:

- prečo majú niekedy developeri v očiach verejnosti zlú povesť

- ako si developeri predstavujú ideálnu spoluprácu s obcami

- ktorá slovenská obec je podľa Buknu najlepšia pre život

- ako sa Bukna stavia k udržateľnosti v stavebníctve

 

Pán Bukna, aké úlohy súčasného developera patria podľa Vás k tým najdôležitejším?

Našu úlohu vnímame v uspokojení dopytu zákazníkov zodpovedným spôsobom. Tým mám na mysli, že developer by mal ísť vzorom pri dodržiavaní pravidiel a mal by pozitívne formovať prostredie, pretože výsledky našej práce zasahujú širokú verejnosť, a to na dlhé roky.

Prečo sú developeri podľa Vás vnímaní častokrát negatívne? S akými reakciami sa stretávate, respektíve všimli ste si v tejto súvislosti nejaký vývoj?

Developer z podstaty narúša status quo, čo je samo o sebe citlivé. Ak sa k tomu pridá nerešpektovanie pravidiel, tak je odpoveď jasná. Vnímame však vývoj, pretože na našom trhu už sú developeri, ktorých definuje slušné správanie a verejnosť ich vníma pozitívne. Pre nás je to jediná udržateľná cesta.

Ako si predstavujete ideálnu spoluprácu s obcami, prípadne čo Vám pri dnešnej spolupráci chýba a čo naopak oceňujete?

Veľmi oceňujeme, keď obce komunikujú priamo, rýchlo a keď majú jasné pravidlá, za ktorými si stoja. Ak pravidlá jasné nie sú, developeri sa dostávajú do veľmi ťažkých situácií. Ako všade, aj obce majú nedostatok kvalitných ľudí, čo sa prejavuje aj v dĺžke a kvalite povoľovacieho procesu.

V čom vidíte svoj prínos pre obce a ako ste pozitívne prispeli, alebo sa chystáte prispieť k ich rozvoju?

Do regiónov chceme prinášať kvalitnú architektúru. Keď sa pozriete do histórie, krásne diela nevznikali len v hlavnom meste. Nebojíme sa preto osloviť špičkové ateliéry. Ďalšou oblasťou, ktorou sa chceme odlišovať je kvalitný manažment a vzťahy vo firme, ale aj vzťahy s úradmi a verejnosťou.

Apartmanovy_dom_Besenova

Apartmánový dom Bešeň bol postavený v obci Bešeňová. Vyniká vďaka kultivovanej, nekonfliktnej architektúre s úsporným množstvom výrazových prostriedkov. Fasáda sa odlišuje inovatívnou valčekovanou technikou, vďaka ktorej získala hrubozrnnú štruktúru pripomínajúcu dobre známy tradičný slovenský brizolit. Zdroj foto: BL, s.r.o.

Ktorá slovenská obec je z Vášho pohľadu najlepšia na život? Môžete aj priblížiť jej pozitíva?

Z môjho pohľadu je najlepší Dolný Kubín a jeho okolie. Máme krásnu prírodu, kopce, všade je blízko a mám tu ľudí, ktorých mám rád.

Môžete uviesť iného developera (prípadne aj konkrétny zaujímavý projekt), ktorého činnosť považujete za prínosnú, sympatickú a prečo?

Páčia sa mi YIT pre ich transparentnosť a slušný prístup. A obdivujem schopnosti našich krajanov napríklad z HB Reavis, ktorí sa už dávno presadili v Berlíne, vo Varšave alebo v Londýne.

Čo môžete prezradiť zo svojich ďalších plánov? Ako by ste radi rozšírili doterajšiu činnosť?

Aj naďalej sa sústredíme na rezidenčný development. Nechceme byť najväčší developer, ale čo sa týka manažmentu a produktu, v tom chceme byť remeselná špička.

Lebenski

Apartmánový dom Lebenski v Hornom Smokovci patrí k príkladom zodpovednejšieho prístupu developera. Obdobne ako pri ďalších projektoch recykluje miesto i pôvodnú stavbu, teda nerozširuje zástavbu v hodnotnom prírodnom prostredí a narába s už existujúcimi materiálmi. Zdroj foto: BL, s.r.o.

Koľko bytov či apartmánov ste za svoju existenciu priniesli na trh a koľko by malo pribudnúť v najbližších rokoch. Aké sú najčastejšie typy klientov, s ktorými spolupracujete?

Na trh sme priniesli približne 300 jednotiek a v príprave máme 120 jednotiek a ďalšie projekty sú vo fáze, kde je počet jednotiek ťažko vyčísliť. Nášho klienta ťažko zovšeobecňovať, líši sa od projektu k projektu.

Zmenili sa podľa Vás nároky klientov na bývanie? Ak áno, plánujete na základe nich prehodnotiť skladbu bytov, výmery, štandard, vybavenie objektov či ponúkané služby?

Áno, nároky klientov sa prirodzene menia. Skladby bytov, výmery alebo štandardy pri každom novom projekte definujeme nanovo, a to s ohľadom na konečného užívateľa. Nastavenie týchto základných parametrov projektu považujeme za kľúčové.

A ako je to s nárokmi klientov pri rekreačných nehnuteľnostiach, ktoré tiež budujete?

Jediné zovšeobecnenie, ktoré platí je, že klienti sú náročnejší. Ďalšie špecifiká nárokov sa menia v závislosti od typu a lokality rekreačnej nehnuteľnosti. Niekde chcú klienti kompletné služby, vrátane vyťažovania prenájmov a inde zas prenájmy nechcú a uprednostňujú súkromie.

Zelena_Lipa

Zelená Lipa v Dolnom Kubíne je  výnimočný projekt, v ktorom developer opäť využíva stavebnú matériu existujúcej budovy, konkrétne hotela, ktorá bola zohľadnená v procese tvorby a zásadne ovplyvnila finálnu podobu diela. Zdroj foto: Matej Hakár

Ako pristupujete k aktuálnej téme udržateľnosti výstavby? Aký vplyv má na realizáciu Vašich projektov a čo Vám v tejto súvislosti dáva naozaj zmysel a nie je takpovediac len povinnou jazdou s cieľom dodržať nutné požiadavky?

Najudržateľnejšie je, ak dokážeme využiť existujúcu stavbu a dať jej nový život. Nezaberáme nové pozemky so zeleňou a pri rekonštrukcii robíme výrazne menšiu uhlíkovú stopu. To sa nám veľakrát podarilo, napríklad v Bešeňovej (projekt MyMara) alebo bytový dom Zelená lipa vDolnom Kubíne a nakoniec aj projekt Lebenski vo Vysokých Tatrách vzniká prestavbou staršej ozdravovne.

Samozrejme, kde sa dá, snažíme sa budovať vsaky, zelené strechy, používame zatrávňovače alebo mlatové chodníky a cesty. Vysádzame množstvo zelene a pri nových projektoch budujeme elektronabíjacie stanice. Ale nechceme sa tváriť, ako záchrancovia prírody. Stavebná činnosť alebo prevádzka stavieb je pre prírodu ťarchou, ale dôležité je, aby mala opodstatnenie a aby sme to robili čo najcitlivejšie.  

Ďakujem za rozhovor.

 

*Developeri výrazne ovplyvňujú prostredie, v ktorom žijeme. Prinášame vám exkluzívne rozhovory s významnými investormi o ich víziách a hodnotách, ktoré pretavujú do reálnych developerských projektov po celom Slovensku.*

 

Zdroj prezentačnej fotky: Juraj Bukna; BL, s.r.o.

 

Autor
Natália Mokoš Hulmanová

Natália Mokoš Hulmanová je redaktorkou portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2018. V rámci magazínu sa zameriava na developerské projekty a snaží sa identifikovať a odprezentovať riešenia, ktoré by mohli poslúžiť ako pozitívne príklady pre ďalšiu výstavbu.

Diskusia

Podobné články

Slovenské mesto, ktoré stále napreduje: Pripravuje štvrť škandinávskych autorov

Slovenské mesto, ktoré stále napreduje: Pripravuje štvrť škandinávskych autorov

Štvrť odrážajúca ideály súčasnej mestotvorby má vzniknúť aj na Slovensku a na jej podobe sa podpíše ateliér Mandaworks AB zo Švédska. Ide o víťaza ojedinelej medzinárodnej urbanistickej súťaže návrhov označenej príznačne Štvrť, ktorá riešila rozsahom pôsobivé územie v Trnave. Výsledky sa odborná verejnosti dozvedela 24. apríla 2024 v priestoroch Kreatívneho centra Trnava, víťazný návrh predstavili samotní tvorcovia.

...
Panelákové byty v Banskej Bystrici do 160-tisíc euro

Panelákové byty v Banskej Bystrici do 160-tisíc euro

Christián je učiteľ telocviku, pochádza zo Zvolena, ale pracuje v Banskej Bystrici, kde by chcel kvôli práci zostať bývať. Hľadá si tam s priateľkou trojizbový zrekonštruovaný byt v hodnote do 160-tisíc euro. Nevadila by mu ani ponuka vo Zvolene, pretože tam cestujú každý víkend. V rámci ich rozpočtu pôjde o panelákové byty.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon