Boom s rekreačnými nehnuteľnosťami z pandémie pominul. Mnoho ľudí sa ich začalo zbavovaťZdroj: Nehnuteľnosti.sk

Boom s rekreačnými nehnuteľnosťami z pandémie pominul. Mnoho ľudí sa ich začalo zbavovať

Dopyt po chatách a chalupách výrazne opadol. Pandemický boom s rekreačnými nehnuteľnosťami tak definitívne skončil. Ako vyplýva z údajov portálu Nehnuteľnosti.sk, ich ceny tak poklesli od ich vrcholu o zhruba 10 až 15 percent. Za posledných päť rokov tak prešli celkom zaujímavým vývojom.

Podľa Michala Pružinského z portálu Nehnuteľnosti.sk došlo za posledných päť rokov k najvýraznejšiemu nárastu cien rekreačných nehnuteľností v regiónoch ako Vysoké Tatry, Liptov, Donovaly a okolie Chopku. 

„Dôvodom je, že patria medzi najpopulárnejšie rekreačné destinácie na Slovensku, nachádzajú sa vo výnimočnom prostredí, majú výborné možnosti turistických a športových aktivít počas celého roka a dobrú infraštruktúru," hovorí Pružinský.

Krása týchto lokalít, či už v letnej alebo zimnej sezóne, spolu s investíciami do infraštruktúry, prilákali množstvo záujemcov o rekreačné bývanie. Vysoké Tatry, Liptov či Donovaly sú známe ako centrá zimných športov, no zároveň poskytujú aj letné aktivity ako turistika, cyklistika či wellness. To všetko spôsobilo, že ceny v týchto regiónoch stúpali, pričom luxusné chalety v týchto oblastiach môžu dosahovať ceny až 4800 € za meter štvorcový.

Rekreačné nehnuteľnosti v Prešovskom kraji

Rekreačné nehnuteľnosti v Prešovskom kraji. Zdroj: Trhové reporty, Nehnuteľnosti.sk

 

Rekreačné nehnuteľnosti v Žilinskom kraji

Rekreačné nehnuteľnosti v Žilinskom kraji. Zdroj: Trhové reporty, Nehnuteľnosti.sk

Menej atraktívne regióny s rekreačnými nehnuteľnosťami

Na druhej strane, v regiónoch s menej rozvinutou infraštruktúrou a menším turistickým potenciálom, ako sú odľahlé časti Banskobystrického, Košického a Prešovského kraja, bol rast cien oveľa pomalší. 

Slabšia dostupnosť a menší počet príležitostí na rekreáciu v týchto oblastiach znamenali nižší záujem a tým pádom aj pomalší nárast hodnoty nehnuteľností. Aj napriek tomu môžu tieto oblasti ponúkať výhodnejšie ceny pre tých, ktorí hľadajú pokojnejšie a menej preplnené miesta na oddych.

Rekreačné nehnuteľnosti v Banskobystrickom kraji

Rekreačné nehnuteľnosti v Banskobystrickom kraji. Zdroj: Trhové reporty, Nehnuteľnosti.sk

 

Rekreačné nehnuteľnosti v Košickom kraji

Rekreačné nehnuteľnosti v Košickom kraji. Zdroj: Trhové reporty, Nehnuteľnosti.sk

Pokles dopytu a cien rekreačných nehnuteľností

Aktuálne sa situácia na trhu rekreačných nehnuteľností na Slovensku mení. Počas pandémie výrazne vzrástol záujem o chalupy a chaty, keďže mnoho ľudí hľadalo únik z mestských oblastí a možnosť tráviť viac času v prírode. Avšak po uvoľnení pandemických opatrení a návrate k bežnému životnému štýlu, dopyt po týchto nehnuteľnostiach začal klesať. Majitelia rekreačných nehnuteľností, ktorí ich zakúpili počas vrcholu pandémie, sa teraz snažia tieto nehnuteľnosti predať, čo vedie k nadmernej ponuke.

V roku 2022 bolo na portáli Nehnuteľnosti.sk mesačne inzerovaných približne 1700 rekreačných nehnuteľností, no aktuálne toto číslo stúplo na viac ako 2800. Výsledkom je pokles cien o 10 až 15 %, keďže ponuka prevyšuje dopyt. Tento trend znižovania cien môže byť pre kupujúcich zaujímavou príležitosťou na investíciu, najmä v atraktívnych lokalitách, kde sa predtým ceny rýchlo šplhali nahor.

Rekreačné nehnuteľnosti v Trenčianskom kraji

Rekreačné nehnuteľnosti v Trenčianskom kraji. Zdroj: Trhové reporty, Nehnuteľnosti.sk

 

Rekreačné nehnuteľnosti v Nitrianskom kraji

Rekreačné nehnuteľnosti v Nitrianskom kraji. Zdroj: Trhové reporty, Nehnuteľnosti.sk

Vyššie úrokové sadzby

Podľa analytika Vladimíra Kubrického z Realitnej únie SR je dôležité zdôrazniť, že k súčasnému poklesu cien prispievajú aj širšie ekonomické faktory. Rastúce úrokové sadzby hypotekárnych úverov znižujú dostupnosť financovania pre mnohých záujemcov. Zároveň sa zvyšujú náklady na energie, čo je ďalší faktor, ktorý ovplyvňuje atraktivitu rekreačných nehnuteľností. Mnoho ľudí sa začína zamýšľať nad dlhodobou udržateľnosťou vlastníctva takýchto nehnuteľností, najmä pokiaľ ide o prevádzkové náklady.

Kubrický zároveň upozorňuje na ďalší fenomén, ktorý ovplyvňuje trh – narastajúci počet nehnuteľností určených na krátkodobé prenájmy. Tieto nehnuteľnosti, ktoré slúžia prevažne turistom, sa v mnohých prípadoch dostávajú späť na trh, pretože vlastníci nie vždy dokážu pokryť náklady spojené s ich údržbou a prevádzkou. Dôsledkom je ďalší nárast ponuky a tlak na ceny.

„Po pandémii koronavírusu, kedy bol život ľudí obrátený naruby, Slováci vytriezveli aj pri kúpe rekreačných nehnuteľností. Latku si nastavili vyššie ako počas pandémie. Pochopili, že už tam nechcú tráviť všetky voľné víkendy ani kosiť trávu či nebodaj opravovať starý dom uprostred dediny kdesi na Slovensku," dodáva Kubrický.  

Rekreačné nehnuteľnosti v Trnavskom kraji

Rekreačné nehnuteľnosti v Trnavskom kraji. Zdroj: Trhové reporty, Nehnuteľnosti.sk

 

Rekreačné nehnuteľnosti v Bratislavskom kraji

Atraktívne lokality s reakreačnými nehnuteľnosťami

Napriek poklesu dopytu a cien sa Slováci stále zaujímajú o atraktívne lokality. Vysoké Tatry, Liptov, Donovaly a Chopok zostávajú medzi najžiadanejšími oblasťami pre kúpu chalúp a chát. Tieto lokality majú všetky predpoklady na to, aby boli dlhodobo populárne – či už ide o turistiku, lyžovanie alebo len relax v krásnom prírodnom prostredí.

Záverom možno povedať, že trh s rekreačnými nehnuteľnosťami na Slovensku prešiel v posledných rokoch dynamickým vývojom. Po období rýchleho rastu cien, ktorý bol poháňaný pandémiou, nastáva obdobie stabilizácie a mierneho poklesu cien. Pre kupujúcich to môže znamenať výhodné príležitosti, zatiaľ čo pre predávajúcich môže byť výzvou nájsť vhodného záujemcu. Napriek tomu však rekreačné nehnuteľnosti v najatraktívnejších lokalitách zostávajú populárnou a zaujímavou investíciou.

Autor
Martin Odkladal

Novinár s 20-ročnou praxou, ktorý sa venuje ekonomickým témam. Pôsobil v Hospodárskych novinách, tlačovej agentúra SITA. V súčasnosti píše pre Aktuality.sk.

Diskusia

Podobné články

Družstevné bývanie oslovilo stovky klientov: Developer ho spúšťa na ďalšom projekte

Družstevné bývanie oslovilo stovky klientov: Developer ho spúšťa na ďalšom projekte

Na Slovensku sa začína pomaly rozbiehať už takmer zabudnutý model financovania nehnuteľnostÍ. Ide o tzv. družstevné bývanie, ktoré v pilotnom projekte na jar tohto roku predstavila spoločnosť YIT Slovakia. Nápad sa stretol s veľkým záujmom a developer sa len po 4 mesiacoch rozhodol spustiť jeho pokračovanie. Tentokrát zlepší dostupnosť k bytom v rezidenčnom komplexe ZWIRN.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon