Aj takto sa dá stavať v Tatrách: Príťažlivý apartmánový dom LebenskiLebenski; Zdroj: Igor Kupčo

Aj takto sa dá stavať v Tatrách: Príťažlivý apartmánový dom Lebenski

Zadanie projektu Lebenski pôsobilo v úvode možno zložitejšie. Výzvou bol nielen vstup do ostro sledovaných Vysokých Tatier, ale aj práca so starším objektom, zvyčajne spájaná s rôznymi prekvapeniami. Dnes však môžeme pokojne konštatovať, vložené úsilie stálo zato. Spolupráca spoločnosti BL, s.r.o. a ateliéru Atrium Architekti priniesla príťažlivý výsledok, dôstojného zástupcu súdobej rekreačnej architektúry, ktorý prezentuje ohľaduplnejšiu cestu výstavby v prírode.

Recyklácia miesta

Apartmánový dom Lebenski prehliadnete len ťažko. Transformáciu bývalého hotela Panda, predtým zotavovne Nový život, si môžete všimnúť počas jazdy po známej Ceste Slobody, či na prechádzke po blízkom tatranskom chodníku v osade Horný Smokovec, v časti nazývanej Pekná vyhliadka. Vydarená vizuálna stránka projektu oslovila, projekt je aktuálne z 80 % vypredaný. V novembri bol úspešne ukončený kolaudačný proces.

 

Developer si uvedomuje kontroverznosť okolo budovania dovolenkových nehnuteľností v prírodnom prostredí, obzvlášť v citlivo vnímanej oblasti Vysokých Tatier. Svoju východiskovú situáciu však považuje za menej problematickú.

Juraj Bukna, konateľ spoločnosti BL, s.r.o. uvádza: „Výstavba prebiehala na mieste existujúceho objektu, takže sme nezaberali nové územia. V podstate sme recyklovali už starší objekt, ktorý chátral. Zároveň sme sa veľmi otvorene a férovo snažili pristupovať k všetkým dotknutým úradom, čo sa nám vždy osvedčilo.“

LebenskiLebenski; Zdroj: Igor Kupčo

Recyklácia stavby

Okrem opätovného zužitkovania už zabratého pozemku bola stavebná činnosť zjemnená aj ďalšími krokmi. 

„Oproti pôvodnému stavu sa nám podarilo znížiť bilanciu zastavaných plôch, pretože sme veľkú časť asfaltových spevnených plôch nahradili mlatovými chodníkmi a zatrávňovacími blokmi. Tiež sme vybudovali vsaky a použili sme materiály a farebnosť, ktoré sa do Tatier hodia (titánzinková krytina Rheinzink, drevo). Recyklovali sme aj pôvodný žulový obklad, ktorý sme prácne demontovali z pôvodného objektu a zapracovali do nového. Tiež sme v jeho okolí a na celom území Tatier profesionálne vysadili zeleň za desiatky tisíc eur, “ približuje Juraj Bukna.

Do nového projektu bol zároveň zakomponovaný veľký podiel existujúcich, staticky použiteľných prvkov pôvodnej stavby, zachovali sa takmer všetky zvislé a vodorovné konštrukcie, niektoré boli dodatočne spevnené. Výraznou premenou prešla strecha, kompletne nahradená tvarovo a stvárnením súčasnou, obývateľnou verziou. Z dôvodu zatekania musela byť odstránená terasa na prízemí, pričom pod tou novou boli vytvorené zaujímavé prízemné apartmány.

LebenskiLebenski; Zdroj: Igor Kupčo

LebenskiLebenski; Zdroj: Igor Kupčo

LebenskiLebenski; Zdroj: Igor Kupčo

Pokračovanie úspešnej spolupráce

Apartmánový dom možno považovať za komplexne dotiahnuté dielo preukazujúce vyzretý rukopis ateliéru Atrium Architekti s viac ako 20-ročnými skúsenosťami. 

„Spolupráca s klientom Bukna Laurinčík je pre nás po každej stránke na najvyššej úrovni, profesionálne aj ľudsky. Sme veľmi radi, že klient realizoval stavbu Lebenski bez kompromisov, vsadil na veľmi kvalitné materiály a návrh dotiahol až do bodky,“ oceňuje prístup developera hlavný architekt Lebenski, Michal Burák z Atrium Architekti.

So spoločnosťou BL, s.r.o. je už ateliér úspešne previazaný aj vďaka spolupráci na ďalšom projekte. Išlo o bytový dom Zelená Lipa, kladne ohodnotený nomináciou na prestížnu cenu Slovenskej komory architektov CE ZA AR 2024. 

Kreativita aj napriek obmedzeniam

Možnosť navrhnúť stavbu zapadajúcu do kontextu histórie a prostredia pokladajú tvorcovia podľa vlastných slov za veľkú česť. Pri koncipovaní Lebenski čerpali v miestnych podmienkach, ako inšpirácia poslúžili hodnotné historické objekty v Tatrách. Do úvahy museli zároveň zobrať limity ako výšku strechy či pôdorysný obrys pôvodného objektu, ktoré nesmeli byť prekročené, obmedzenia sa týkali tiež počtu apartmánov a súvisiaceho množstva parkovacích miest. Svoju tvorivosť však napriek rôznym požiadavkám uplatnili. 

Architekt Michal Burák vysvetľuje: „Na kreativitu nám ostalo dostatok priestoru, práve takto striktne regulované územie akým sú Vysoké Tatry je pre architekta výzvou. Nájsť kreatívne riešenia, ktoré sa do daných obmedzení zmestia.“

LebenskiLebenski; Zdroj: Igor Kupčo

Kvalita a štýl v exteriéri aj interiéri

Stavba presviedča jednoznačnou, pevnou kompozíciou hmôt zavŕšenou pomyselnou korunou v podobe strechy a zaujme sympatickým, pomerne čistým výrazom s príjemnou materiálovou skladbou, bielou omietkou, žulovým, dreveným a titánzinkovým obkladom. 

Obdobná úroveň, vizuálne a kvalitou, bola dosiahnutá v interiéri. Rámec pre jeho dopracovanie bol zadefinovaný ateliérom Atrium Architekti, ktorý stojí za výraznými súčasťami, novými oceľovými schodiskami a efektnou vsadenou/zavesenou drevenou galériou v mezonetových jednotkách. Hotové apartmány odrážajú obľúbené trendy, vyznievajú sviežo, aktuálne a čo je bezpochyby žiaduce, i útulne. Osloviť môže určitá univerzálnosť osvedčených motívov, využívaných aj pri iných typologických druhoch.

Snahu o štýl a zabezpečenie nadštandardného zážitku vo vnútorných priestoroch ďalej potvrdzujú napríklad prémiové polyuretánové liate podlahy, drevo-hliníkové okná s tepelnoizolačným trojsklom, interiérové bezfalcové dvere alebo kvalitná sanita, batérie a obklad typu terrazzo v hygienických miestnostiach. V mezonetoch boli navyše vyhotovené prémiové drevené obklady stropu a osadené voľne stojace vane z liateho mramoru. Vybrané jednotky potešia privátnymi saunami. 

LebenskiLebenski; Zdroj: Igor Kupčo
LebenskiLebenski; Zdroj: Igor Kupčo

LebenskiLebenski; Zdroj: Igor Kupčo

Apartmány využijú klienti najmä pre seba

Voľných je už len okolo 20 % zo 40 realizovaných apartmánov. U mnohých klientov pravdepodobne zavážil takpovediac rodinný koncept Lebenski, keďže pri väčšine jednotiek sa následné prenajímanie neplánuje. S ohľadom na luxusnejší charakter projektu však bude zabezpečená zodpovedajúca starostlivosť. 

„Nastavili sme manažérsky systém správy, ktorý sa nám už osvedčil v iných projektoch a zazmluvnili sme profesionálneho správcu. Starostlivosť o objekt a jeho okolie sú minimom, ktoré budú klienti dostávať. Všetko ostatné sú nadstavbové služby a závisia na individuálnej dohode klienta a správcu. Projekt je koncipovaný ako súkromný a prioritou väčšiny budúcich vlastníkov nie je jeho komerčné vyťažovanie. Naši klienti si u nás kupovali apartmány väčšinou preto, aby mali v Tatrách svoju základňu pre rodinu a priateľov,“ uzatvára Juraj Bukna.

LebenskiLebenski; Zdroj: Igor Kupčo

LebenskiLebenski; Zdroj: Igor Kupčo

LebenskiLebenski; Zdroj: Igor Kupčo

LebenskiLebenski; Zdroj: Igor Kupčo

 

Hľadáte vhodnú rekreačnú nehnuteľnosť? Všetky inzeráty nájdete na našom webe: https://www.nehnutelnosti.sk

Nehnuteľnosti.sk - Vybrať správne je kľúčové.

Autor
Natália Mokoš Hulmanová

Natália Mokoš Hulmanová je redaktorkou portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2018. V rámci magazínu sa zameriava na developerské projekty a celkovo štýlovú architektúru, pričom sa snaží identifikovať riešenia, ktoré by mohli poslúžiť ako pozitívne príklady pre ďalšiu výstavbu. Z inzercie vyberá zaujímavé ponuky, ktoré bližšie prezentuje čitateľom.

Diskusia

Podobné články

Samospráva varuje pred dvojitou krízou: Naďalej nefunkčný kataster a hroziaci kolaps stavebného zákona

Samospráva varuje pred dvojitou krízou: Naďalej nefunkčný kataster a hroziaci kolaps stavebného zákona

Napriek optimistickým vyhláseniam ministerstva vnútra o čiastočnom obnovení činnosti katastrálnych úradov, realita v slovenských mestách hovorí úplne iný príbeh. Masívny kybernetický útok na informačný systém Úradu geodézie, kartografie a katastra SR spôsobil bezprecedentný kolaps služieb, ktorý paralyzuje život občanov aj fungovanie samospráv.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon