Miesta pre prastarý ozdravný rituál: Pozrite si inšpiratívne sauny
Saunovanie je staré tisícky rokov a aj dnes ho vieme zažiť v pomerne autentickej podobe. V článku vám ukážeme niekoľko komornejších projektov určených pre tento ozdravný rituál. Súčasný svet je mnohokrát až príliš uponáhľaný a náročný na osobné nasadenie, starostlivosť o fyzické a rovnako duševné zdravie sa teda stala nutnosťou. A práve skromnejšia architektúra osadená na zaujímavých miestach vytvára podmienky na získanie novej perspektívy. Vystúpiť z prúdu podnetov, ktorý bežne bráni v rozjímaní, môže byť potom naozaj ľahšie.
Otvorené priestranstvá alebo súkromie vlastného pozemku, ovocný sad na svahu, zatopený lom, fjord, malebná vidiecka krajina alebo tichý kút v záhrade, prinášajú odlišné vnemy. Dovoľujú „stíšiť sa”, nazrieť na svet či samého seba z iného uhla.
V článku nájdete tieto typy sáun:
• svietiaci objekt v ovocnom sade,
• taká obyčajná kôpka sena,
• plavidlo v zatopenom lome,
• elegantná a funkčná stavba vo vlastnej záhrade,
• extravagancia v nórskom fjorde.
Svietiaci objekt v ovocnom sade
Lesná sauna
Spišský Hrhov
architekti: Danica Pišteková, Anna Cséfalvay, Marianna Maczová, Veronika MichalíkováLesná Sauna; Zdroj: Beňák Miroslav, archinfo.sk
Tak trochu tajomná je „Lesná sauna“ svietiaca v starom ovocnom sade v Spišskom Hrhove, odkiaľ možno zazrieť známy Spišský hrad. Netradičný prístup k tvorbe priestoru pre tradičný ozdravný rituál zaujal aj širšie publikum, v rámci ocenenia CE ZA AR 2020 získal Cenu verejnosti. Malý drevený objekt sauny bol vložený do polykarbonátovej obálky, ktorá vytvára prostredie s odlišnou kvalitou. Medzi tmavým, intímnym vnútrom sauny a osviežujúcim exteriérom sa nachádza neobvyklý medzipriestor na odpočinok, od prírodného okolia odčlenený priesvitnou, mliečnou škrupinou.
Projekt bol financovaný z crowdfundingovej kampane a vznikol zo spolupráce architektiek z občianskeho združenia Woven, Centra architektúry a Čiernych dier a za pomoci obecného podniku Hrhovské služby. Doteraz ho prevádzkujú obyvatelia Spišského Hrhova.
Lesná Sauna; Zdroj: Daniel Goliáš, lesnasauna.sk
Lesná Sauna; Zdroj: Daniel Goliáš, lesnasauna.sk
Taká obyčajná kôpka sena
Sauna Kupka
Alenina Lhota, Česká republika
a1architects, MgA. David Maštálka, MgA. Lenka KřemenováSauna Kupka; Zdroj: David Maštálka
Skôr nenápadný, akoby až samozrejmý objekt vo vidieckej krajine predsa len vyvoláva u vnímavejšieho okoloidúceho zvedavosť. Kôpka sena pristavená pri letnom sídle v areáli Golf Klub Čertovo Břemeno skrýva takpovediac malú saunovú svätyňu. Špecifickú vnútornú atmosféru pomohlo docieliť tvarovanie a výber materiálov. Kužeľový priestor nad drevenými lavicami dotvorený opálenými latkami a obilnými klasmi vrcholí archetypálnym kruhovým otvorom. Celkový efekt zaujímavo podporuje strieborná fólia, vďaka ktorej sa zdá, že vám nad hlavou presvitá nebo. Vykurovanie bolo skryté pod výklopnou lavičkou.
Kupku zhmotnil sochár Vojtěch Bilišič, a to spôsobom zodpovedajúcim charakteru stavby. Ručne opracoval cédrové drevo použité na stenách a laviciach, rovnako utepal aj medené prvky. Madlo na sklenené dvere vyhotovil z vetvy starej vínnej révy, no a materiál na strechu priviezol z maďarskej dediny.
Sauna Kupka; Zdroj: David Maštálka
Sauna Kupka; Zdroj: David Maštálka
Plavidlo v zatopenom lome
Plovoucí sauna Lom
Lipnice nad Sázavou, Česká republika
Atelier HRA, Vít ŠimekPlovoucí sauna Lom; Zdroj: Atelier HRA, ceskacenazaarchitekturu.cz
Okrem samého seba už asi naozaj len ťažko nájdete prekážky, ktoré by vám pri pokusoch o stíšenie mohli brániť. Umiestnenie saunového objektu nepatrí k zvyčajným, prináša žiaducu odlúčenosť i dávku tajomnosti. Pláva na hladine zatopeného žulového lomu a je súčasťou maličkého glampingového rezortu Hidden Retreat, kde tvorí príjemný luxusný doplnok k ubytovaciemu zariadeniu. Zakotvený je do skalnej terasy, z ktorej je prístupná horná paluba. Na tej dolnej sa nachádza hmota sauny a odpočinkovej miestnosti, obohnaná ochodzou vymedzenou len smrekovcovými stĺpikmi, z rovnakého materiálu je aj fasáda.
Na konštrukčnom riešení sa prirodzene podpísala komplikovaná dostupnosť miesta realizácie. Ovplyvnila plavidlo i samotnú drevostavbu. Plávajúcu časť tvorí segmentová konštrukcia, ktorú bolo možné dopraviť a zmontovať bez použitia mechanizmov, drevená stavba sauny a ochodze zase lepšie prenáša zaťaženie medzi konštrukciou a vodnou plochou.
Plovoucí sauna Lom; Zdroj: Michal Čepek - Hidden Retreat, ceskacenazaarchitekturu.cz
Plovoucí sauna Lom; Zdroj: Michal Čepek - Hidden Retreat, ceskacenazaarchitekturu.cz
Elegantná, funkčná stavba vo vlastnej záhrade
Sauna Trnava
Trnava, Slovenská republika
Ing. arch. Adam LukačovičSauna Trnava; Zdroj: Ing. arch. Adam Lukačovič, archinfo.sk
Drobný projekt postavený za účelom rodinnej relaxácie, ktorý v našich končinách ešte zatiaľ nezaraďujeme k štandardnej výbave domácnosti. Stavba má tvoriť nenápadnú ale funkčnú súčasť záhrady, tento zámer dobre podporuje nekonfliktný a funkčný dizajn, jednoduchosť hmoty a tiež konštrukčného riešenia. Najvýraznejším motívom sa stala pravidelná drevená lamelová konštrukcia priečelia. Ako ďalšia ozdoba účelnej architektúry funguje záclona popínavých rastlín prichytená na previse strechy, ktorá rozostruje pohľad dnu a zároveň vymedzuje vonkajšiu ochodzu.
Ide o milý príklad starostlivosti o vlastné zdravie v kapacitách vlastného domova. Na jednej strane vstupného odpočinkového priestoru leží fínska sauna, na druhej je k dispozícií miestnosť s efektným kruhovým ochladzovacím bazénikom.
Sauna Trnava; Zdroj: Ing. arch. Adam Lukačovič, archinfo.sk
Sauna Trnava; Zdroj: Ing. arch. Adam Lukačovič, archinfo.sk
Extravagancia v nórskom fjorde
Trosten floating sauna
Oslo, Nórske kráľovstvo
Estudio HerrerosTrosten floating sauna; Zdroj: Einar Aslaksen, archdaily.com
Spomedzi uvedených projektov je okolie síce najrušnejšie, odlišnú perspektívu však rozhodne prináša. Trosten/Drozd sa nedávno zaradil do tzv. saunovej dediny umiestnenej na toku rieky Akerselvy v nórskom Osle. V skupine objektov rozrúšajúcich hranice medzi pevninou a fjordom jednoznačne vyniká, a to smelými, jasnými tvarmi a osobitou farebnosťou. Za vyzdvihnutie stojí ohľaduplnosť konceptu, zasahujúca viacero úrovní. Stavba bola napríklad realizovaná z recyklovaných a prírodných materiálov. Zároveň sa uplatnil systém cirkulácie roznášajúci teplo rovnomerne po celej miestnosti, vďaka ktorému si môžu saunu naplno vychutnať aj osoby na vozíkoch na najnižšom stupni. Využívať môžu tiež vonkajšiu časť, program diela okrem sauny so zázemím zahŕňa stupňovitý amfiteáter určený na menšie udalosti.
Z plávajúceho objektu sa vám mesto pochopiteľne otvára z iného uhla, získavate určitý odstup a ľahšie preniknete do úlohy pozorovateľa.
Trosten floating sauna; Zdroj: Einar Aslaksen, archdaily.com
Trosten floating sauna; Zdroj: Einar Aslaksen, archdaily.com
Hľadáte vhodnú nehnuteľnosť? Všetky inzeráty nájdete na našom webe: https://www.nehnutelnosti.sk
Nehnuteľnosti.sk - Vybrať správne je kľúčové.