Všetko čo potrebujete vedieť pri výbere vínotéky do novej luxusnej nehnuteľnostiZdroj: Planeo

Všetko čo potrebujete vedieť pri výbere vínotéky do novej luxusnej nehnuteľnosti

Nepohrdnete pohárikom kvalitného vína? Zaobstarajte si vlastnú vínotéku, s ktorou budete mať správne vychladené víno vždy poruke. Vínotéka predstavuje elegantný domáci spotrebič, ktorý dodá šmrnc luxusu do každého interiéru. A to nie je všetko. Ponúka podobné podmienky pre skladovanie vína ako vínna pivnica. Ak si chcete vybrať tú najlepšiu, tak čítajte ďalej a zistite čím všetkým vás môžu vínotéky očariť.

Aká vínotéka bude tá najlepšia do vášho domova?

Pri výbere vínotéky musíte ako prvé zvážiť priestorové možnosti. Od nich sa potom odvíjajú ďalšie faktory. Ďalej myslite na umiestnenie. Na vínotéku by nemali dopadať priame slnečné lúče, aby ste sa vyhli nielen znehodnoteniu vína, ale aj zvýšeniu spotreby energie. Majte na pamäti aj fakt, že zadná časť vínotéky potrebuje dostatočný priestor na odvádzanie tepla, aby nedochádzalo k prehrievaniu. Aké typy vínoték existujú?

Voľne stojace vínotéky – jemná dávka extravagancie

Voľne stojacia chladnička na nápoje sa vyznačuje kompaktnými rozmermi a hodí sa nielen do modernej obývačky alebo kuchyne, ale aj na iné miesto kde vynikne. Ak by vás jej umiestnenie časom omrzelo, môžete ju kedykoľvek premiestniť. Výhodou voľne stojacich vinoték je bohatý výber modelov v rôznych dizajnoch. Takže si môžete vybrať presný štýl, ktorý bude šitý na mieru práve do vašej domácnosti. Ak stavíte na dizajn, vínotéka bude pôsobiť aj ako atraktívny doplnok.

Luxusné vstavané vínotéky – punc elegancie v každom interiéry

Tento variant vínotéky naberá čoraz viac na popularite. Vstavaná chladnička na víno sa dá zakomponovať priamo do kuchynskej linky, ostrovčeka alebo obývacej steny. Výhodou je, že pri tomto type vám odpadáva nutnosť riešiť dizajn a celkový vzhľad. Neobmedzujte sa. Vstavané vinotéky sa prispôsobia vám.

Vstavaná vinotéka Haier. Zdroj: Planeo

Klimatická trieda – parameter, ktorý súvisí s umiestnením

Pri výbere neopomeňte ani klimatickú triedu, pretože tá vám napovie v akej teplote okolitého prostredia bude vínotéka pracovať efektívne. V prípade ak teplota klesne alebo naopak prekročí hranicu klimatickej triedy, efektivita chladenia klesá a vínotéka sa bude prehrievať alebo nebude zvládať chladenie. V takom prípade vzrastie spotreba energie a môže dôjsť aj k jej poškodeniu.

Rozmedzie pracovných teplôt udáva parameter klimatická trieda, ktorá sa delí nasledovne:

  • SN – subnormálna trieda - okolitá teplota by mala byť v rozmedzí 10 - 32 °C

  • N – normálna trieda – vínotéky v tejto triede sú schopné pracovať s teplotou prostredia od 16 do 32 °C.

  • ST – subtropická trieda – ideálny rozsah okolitej teploty je 18 - 38 °C

  • T – tropická trieda - vínotéky s touto triedou majú najširší teplotný rozsah a to 18 až 43 °C.

Jednozónová alebo viaczónová vínotéka?

Jedným z kľúčových parametrov domácej vinotéky je počet chladiacich zón, pretože každý druh vína je potrebné skladovať pri inej teplote. Rozsah pracovných teplôt sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí od 5 do 20 °C.

Vinotéky sa podľa počtu zón delia nasledovne:

  • Jednozónová vínotéka dokáže naraz udržať iba jednu teplotu, a preto v nej môžete skladovať iba jeden druh vína.

  • Dvojzónová vínotéka je vybavená dvoma zónami, ktoré sú od seba oddelené termoizolačnou priečkou s osobitne nastaviteľnou teplotou. Skladovať v nej môžete naraz nielen červené, ale aj biele víno.

  • Viazonové vínotéky ponúkajú 3 a viac oddelených zón. Hodia sa pre vášnivých zberateľov, pretože v nich naraz môžete skladovať viaceré druhy vína, pričom každý druh bude mať špecifickú teplotu a vlhkosť, ktorú potrebuje.

  • Bezzónové vínotéky fungujú na princípe znižovania teploty. Zatiaľ čo hore je najteplejší priestor určený pre červené vína, v spodnej, najchladnejšej časti je vhodné miesto na umiestnenie šumivých vín, ktoré vyžadujú nižšie teploty.

Správne vychladené víno z vinotéky. Zdroj: Planeo.

Viete aká je optimálna teplota na skladovanie vína?

Ak si chcete pohár vína vychutnať so všetkými náležitosťami je potrebné dodržiavať optimálne teploty, ktoré sa líšia. Vo všeobecnosti sa pre vybrané typy vín môžete riadiť nasledovnými teplotami:

  • biele suché potrebuje teplotu v rozmedzí 8 – 12 °C

  • sladké biele vína je vhodné udržiavať v teplotnom rozmedzí 9 – 12 °C

  • ružové víno môžete skladovať pri teplote 8 °C až 11 °C

  • červené mladé víno sa odporúča chladiť na teplotu 12 – 15 °C

  • zrelé červené víno vyžaduje teplotu 15 – 18 °C

  • pre šumivé víno je ideálna teplota 6 – 8 °C

Domáce vinotéky a spôsob chladenia

Okrem počtu zón je potrebné myslieť aj na spôsob chladenia, ktorý ovplyvňuje nielen chladiaci výkon a spotrebu, ale vplýva aj na samotnú kvalitu vína. Niektoré vínotéky sú poháňané kompresorom, iné využívajú termoelektrické chladenie.

  • Domáca chladnička na víno s termoelektrickým článkom predstavuje jednoduchý spôsob chladenia, ktorý je ideálny najmä pre menšie zbierky vín. Má síce vyššiu spotrebu energie, ale jej nespornou výhodou je mimoriadne nízka hlučnosť a takmer nulové vibrácie.

  • Kompresorový chladiaci systém ponúka výrazne lepší výkon, účinnejšie chladenie a je vhodný na dlhodobé skladovanie väčšieho počtu vín. Nevýhodou sú vyššie vibrácie.

Chladničku na nápoje vyberajte aj podľa kapacity

Kapacitu vínotéky si vyberajte podľa toho, koľko fliaš vína v nej plánujete skladovať. Ak ste zberateľom odporúčame siahnuť po väčšej kapacite, pretože zbierka vín sa bude pravdepodobne časom rozrastať.

  • Malá domáca vínotéka je síce kompaktná, ale má pevne nainštalované police, ktorých umiestnenie sa nedá meniť. Dokážete v nej uskladniť približne 1 až 8 fliaš vína.

  • Stredne veľké chladničky na nápoje ponúkajú kapacitu v rozmedzí od 10 do 30 fliaš. Sú vhodné do domácností alebo pre majiteľov menších zbierok.

  • Veľkokapacitné vínotéky zvládnu schladiť viac ako 150 fliaš vína. Využijú ich nielen reštaurácie, ale aj vášniví zberatelia rôznych druhov vín.

Domáca vinotéka. Zdroj: Planeo.

Nezabudnite ani na vnútorné vybavenie vínotéky

Pre skladovanie vína je dôležitá aj jeho poloha. Ak plánujete víno skladovať dlhodobo, musí byť položené vo vodorovnej polohe. Vďaka tomu je korok v hrdle fľaše v neustálom kontakte s vínom a nevysychá. Naopak pre krátkodobé skladovanie otvoreného vína je dobré fľašu postaviť. Vaša nová vínotéka by mala byť prispôsobená obom formám uloženia. Na tento účel slúžia police.

Celkový počet políc vo vínotéke môže byť od 3 do 15, v závislosti od výšky spotrebiča. V súvislosti s policami je dôležitý aj materiál, z ktorého sú vyrobené. Ten ovplyvňuje nielen estetický vzhľad, ale aj samotnú chuť vína.

  • Chrómové drôtené police poskytujú moderný dizajn, ale v porovnaní s drevenými v udržaní správnej vlhkosti podstatne zaostávajú.

  • Drevené police ponúkajú elegantnejší vzhľad a pomáhajú udržiavať optimálnu vlhkosť vo vnútri vínotéky.

Philco vínotéka. Zdroj: Planeo.

Náš TIP: Ak chcete výkonnú, štýlovú a cenovo dostupnú vínotéku stavte na značku Philco. Vínotéky Philco nájdete v rôznych prevedeniach a vďaka unikátnej technológií Fuzzy Logic bude víno uschované rovnako ako v pivnici.

Chladničky na nápoje a ich unikátne funkcie

Domáce vinotéky môžu ponúkať množstvo praktických funkcií, ktoré okrem zlepšenia energetickej účinnosti udržia konkrétne víno pri správnej teplote a vlhkosti. Správne uskladnenie vína má totiž bezprostredný vplyv na jeho trvanlivosť. Medzi najzaujímavejšie funkcie patrí:

  • Beznámrazový systém znižuje spotrebu energie a zabraňuje roseniu skla, pretože pri poklese vonkajšej teploty postupne zvyšuje vnútornú teplotu.

  • Detský zámok príde vhod, ak sú členmi vašej domácnosti malé deti alebo ak máte cennú zbierku vín.

  • Super chladenie, funkcia ktorá ponúka krátkodobé zvýšenie výkonu. Hodí sa v prípade ak potrebujete naraz schladiť väčšie množstvo fliaš.

  • Uhlíkový filter zlepšuje prívod čerstvého vzduchu do vnútra vínotéky a pri priechode ho zároveň aj čistí.

  • Ochrana proti UV žiareniu sa hodí v prípade, ak budete skladovať drahšie druhy vín. Blokuje nielen svetlo, ale aj teplo.

  • LED osvetlenie sa postará o optimálne osvetlenie vnútorného priestoru bez zmeny vnútornej teploty. Predstavuje energeticky šetrné a mimoriadne elegantné osvetlenie vnútra vinotéky.

  • Možnosť otočenia dverí dovoľuje prispôsobiť si vínotéku podľa priestorových možností.

  • Ovládací displej sa postará o jednoduché a intuitívne regulovanie nielen teploty, ale aj vlhkosti.

  • Antivibračný systém minimalizuje vibrácie, pretože práve vibrácie môžu narušiť usadeninu vo fľaši a tým víno znehodnotiť.

  • Antibakteriálna ochrana je špeciálna látka na vnútorných stenách vínotéky, ktorá zabraňuje množeniu a rastu baktérií.

Pár tipov ako správne skladovať víno

Máme pre vás dobrú správu. Ak dodržíte niekoľko jednoduchých pravidiel na správne uloženie, aj nedopité víno si môže zachovať svoju kvalitu do ďalších dní. Vždy však záleží od konkrétneho druhu vína.

  • Červené vína obsahujú viac kyselín, trieslovín a kyselinu tanínovú, takže vydržia dlhšie otvorené - približne dva až tri dni, aj keď je lepšie ich spotrebovať do druhého dňa.

  • Biele vína sú na oxidáciu náchylnejšie a vplyvom kyslíka rýchlo strácajú svoju sviežosť. Suché biele vína vydržia otvorené aj niekoľko dní.

  • Šumivé vína sa uskladňujú najhoršie, pretože uvoľnenie uzáveru spôsobuje vyprchanie bubliniek. Uchovávajte ich vždy so špeciálnym vzduchotesným uzáverom, aby zostalo aj šumivé víno čo najdlhšie svieže.

Na uskladnenie vína príde vhod špeciálna vákuová pumpička, ktorá z fľaše odstráni nežiaduci vzduch. Jej použitie má však aj menšie mínusy. Zamedzí síce oxidácii, ale spolu so vzduchom odsaje aj časť arómy vína.

Červené víno. Zdroj: Planeo.

Ako správne skladovať víno:

  1. Pred odložením je dobré fľašu vína zatvoriť korkovou zátkou.

  2. Keďže vínu nesvedčí svetlo, priehľadnú fľašu radšej zabaľte do látky.

  3. Fľašu vložte do vínotéky v zvislej polohe.

Náš TIP: Ak sa vám náhodou stane, že vám ostane vo fľaši iba trochu vína a nechcete ho skladovať, nalejte ho do formičiek na ľad a zamrazte. Skvelo poslúži ako ingrediencia pri varení.

Rada na záver

Vínotéky sú síce primárne určené na skladovanie vína, ak však nie sú dostatočne zaplnené, môžete v nich pokojne skladovať aj fľaše piva. Podobne ako víno, aj špeciálne pivá s vyšším obsahom chmeľu a aktívnych kvasníc, dokážu starnúť do krásy, takže by sa mali skladovať pri teplote, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 7 až 10 °C. Okrem piva môžete vínotéku využiť aj na skladovanie syrov alebo čokolády.

PR článok

Diskusia

Podobné články

Samospráva varuje pred dvojitou krízou: Naďalej nefunkčný kataster a hroziaci kolaps stavebného zákona

Samospráva varuje pred dvojitou krízou: Naďalej nefunkčný kataster a hroziaci kolaps stavebného zákona

Napriek optimistickým vyhláseniam ministerstva vnútra o čiastočnom obnovení činnosti katastrálnych úradov, realita v slovenských mestách hovorí úplne iný príbeh. Masívny kybernetický útok na informačný systém Úradu geodézie, kartografie a katastra SR spôsobil bezprecedentný kolaps služieb, ktorý paralyzuje život občanov aj fungovanie samospráv.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon