Seriál rozhovorov: Ceny novostavieb sú pre mnohých Zvolenčanov príliš vysoké | Nehnuteľnosti.sk
Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Seriál rozhovorov: Ceny novostavieb sú pre mnohých Zvolenčanov príliš vysoké

Seriál rozhovorov: Ceny novostavieb sú pre mnohých Zvolenčanov príliš vysoké

Vysoké ceny bytov v novostavbách vyhnali nahor vo Zvolene aj hodnotu starších bytov. Ako na to reagujú klienti realitných kancelárií, nám povedali odborníci Marta Severínyová, konateľka SEVOReal, Michal Zdycha, konateľ RK Krásne bývanie, Róbert Hiriak, realitný maklér ABC realitná a Ružena Babicová, realitný maklér AKM Kapital.

Prvú časť rozhovorov s realitnými kanceláriami vo Zvolene nájdete tu.

Zdroj: Adobe Stock

Keď sa ľudia rozhodujú pre spoluprácu s realitnou kanceláriou, na čo by sa mali zamerať?

Róbert Hiriak, ABC realitná: Určite by sa mali pýtať na referencie od ľudí, ktoré v konečnom dôsledku predstavujú skúsenosti realitnej kancelárie a konkrétneho makléra. Treba si preveriť tiež spôsob propagácie nehnuteľností, aby klient mal istotu, že sa spraví maximum pre predaj jeho nehnuteľnosti.

Michal Zdycha, Krásne bývanie: Jednoznačne na referencie a skúsenosti svojich známych. Pokiaľ ľudia poznajú kvalitného makléra, radi využijú jeho služby. Dobrým znakom je členstvo realitnej kancelárie alebo jej makléra v profesijnom združení, či už je to NARKS alebo Realitná únia. Benefitom je aj to, ak v meste alebo súvisiacom regióne má RK fyzickú kanceláriu. Krásne bývanie je členom Realitnej únie.

Ružena Babicová, AKM Kapital: Klienti by sa mali zamerať na spoľahlivosť realitnej kancelárie, dĺžku jej pôsobenia na trhu a skúsenosti.

Marta Severínyová, SEVOReal: Mali by sa zaujímať o to, aký servis RK ponúka za dohodnutú províziu. Vo Zvolene je veľký počet realitných kancelárií a realitných maklérov, takže výber je veľký. Ľudia by si mali dopredu zvážiť, s ktorou realitnou kanceláriou začnú spolupracovať. Mali by sa informovať  u známych, ktorí už predaj alebo kúpu realizovali, s kým boli a s kým neboli spokojní a prečo. Našu realitnú kanceláriu ľudia oslovujú z dôvodu odporúčania, nakoľko ich známi s nami majú dobré skúseností z minulosti.   

Čo zabezpečujete pre svojich klientov, aké služby môže klient od vás očakávať?

Marta Severínyová: Zabezpečujeme kompletné služby od inzerovania nehnuteľností až po zavkladovanie na katastri na nového majiteľa. Naša práca s klientom však končí až v januári nasledujúci rok po kúpe/predaji nehnuteľnosti, a to tým, že upozorníme klienta na to, že je potrebné podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti. Staráme sa o to, aby si klient splnil všetky svoje povinnosti, ktoré mu vyplývajú z predaja alebo kúpy. Ak si klient ešte nepreveril v banke, do akej výšky úveru by mohol ísť, zistíme to v spolupráci s licencovanými finančnými sprostredkovateľmi, aby sa klient vyhol nepríjemnému faktu, že si vyberie nehnuteľnosť, na ktorú nedostane hypotéku.

Ružena Babicová: Pre klientov zabezpečujeme kompletný servis pri predaji a kúpe nehnuteľností, všetky kroky od prijatia do ponuky až po predaj a odovzdanie nehnuteľnosti novému majiteľovi.

Róbert Hiriak: Úplným základom a štandardom je, samozrejme, právny servis ohľadom zmlúv, katastra a podobne. Ďalej je to spolupráca s našimi finančnými poradcami, s ktorými sme v úzkej komunikácii a snažíme sa nájsť pre klienta tú najlepšiu možnosť podľa jeho požiadaviek a finančných možností. Celkovo sa snažíme s klientom pracovať a predniesť mu ponuky, o ktorých možno ani nerozmýšľal.    

Michal Zdycha: Od roku 2008 sme toho zažili na trhu naozaj veľa. Vždy stojíme na strane našich klientov pri plánovaní a rozhodovaní, ako dosiahnuť svoju vytúženú nehnuteľnosť. Venujeme sa rezidenčným nehnuteľnostiam a rodinným domom. V našom tíme máme vzdelaných a skúsených špecialistov na rôzne oblasti, či je to už právo, financie alebo stavebníctvo. Rastieme a pracujeme vďaka referenciám od našich spokojných zákazníkov, ktorí tento typ služieb vedia oceniť. Nebojíme sa ani zložitých vlastníckych vzťahov, zastupovaniu vlastníkov alebo záujemcov žijúcich v iných mestách alebo dokonca v zahraničí. Samozrejme, spolu s našimi finančnými expertami „bojujeme“ s bankami pri získavaní toľko spomínaného financovania.

Ako sa v priebehu rokov zmenili požiadavky vašich klientov? Aké nehnuteľnosti vyhľadávajú vaši klienti najčastejšie?

Ružena Babicová: Naši klienti hľadajú stavebné pozemky v okolí Zvolena za primeranú cenu, v prípade domov majú záujem skôr o domy po rekonštrukcii s menšou obytnou plochou, s pozemkami ideálne od 700 m2 do cca 1 200 m2. Najlepšie sa predávajú byty v centre mesta, s výťahom a balkónom.

Marta Severínyová: Naši klienti najčastejšie hľadajú byty v centre mesta. Väčšina záujemcov začína s hľadaním ideálnej nehnuteľnosti. Ak ide o byt, žiadajú, aby bol rekonštruovaný, v centre mesta, s balkónom a výťahom, v tichej ulici s dobrými susedmi. Ak ide o dom, tiež v meste, rekonštruovaný, kde sa bude dať hneď nasťahovať, s ideálnou veľkosťou pozemku a s potôčikom. Výška cien takýchto nehnuteľností však donúti klientov skresať zo svojich požiadaviek a začínajú sa triezvejšie pozerať na to, čo a kde si môžu dovoliť z finančného hľadiska.

Michal Zdycha: Túžba po vlastnom bývaní sa nezmenila a rokmi silnie spolu s kúpnou silou obyvateľstva. Ľudia začínajú štartovacími bytmi a postupne, ako rastie ich príjem a počet členov domácnosti, hľadajú väčšie výmery. Tí, čo túžia po živote v rodinnom dome, aj roky hľadajú vhodný a cenovo dostupný pozemok. Vo všeobecnosti možno povedať, že nároky stúpajú a ľudia okrem lokality zvažujú modernú architektúru, funkčnú dispozíciu a samozrejme kvalitnú občiansku
vybavenosť a služby. Pre mladé rodiny sú veľmi  dôležitým faktorom ihriská, škôlky a školy, pre starších zase kultúra, zdravotnícke zariadenia a sociálne služby.

Aké sú najčastejšie chyby pri predaji/kúpe nehnuteľnosti, ktorých sa ľudia dopúšťajú?

Michal Zdycha: Veľa ľudí preceňuje aktuálne potreby a podceňuje výzvy, ktoré im môže priniesť budúcnosť. Mnohí kupujúci si myslia, že ich prvá kúpa bude zároveň poslednou na dlhé roky, ale dynamika  rodinného života je neúprosná, treba brať do úvahy možnosť, že sa v priebehu 5 - 10 rokov
budú musieť sťahovať. Nech už sú rozhodnutia akokoľvek náročné, je vždy dobré mať po svojom boku profesionálov, ktorí im s nimi kvalifikovane pomôžu.  

Marta Severínyová: Myslia si, že všetko zvládnu sami bez potreby nechať to na odborníkov, teda realitnú kanceláriu, a to hlavne, ak s predajom alebo kúpou nemajú žiadne skúsenosti. Potom nás prosia o radu, ako majú napraviť svoje chyby. Mnohí nechápu, čo všetko predaj alebo kúpa predstavuje. Nie je to len o tom nájsť si nehnuteľnosť, prípadne kupujúceho. Je to celý a často náročný proces, ktorý môže trvať aj niekoľko mesiacov. Mali by porozmýšľať, či sú ochotní zaplatiť za ideálnu nehnuteľnosť takú sumu a či by nebolo lepšie znížiť zo svojich nárokov a ušetriť si časť peňazí. V spolupráci s realitnou kanceláriu by sa samozrejme dalo hovoriť aj o ušetrenom čase.

Ružena Babicová: Neporadia sa s odborníkmi, nevedia aké sú reálne trhové ceny v danej lokalite. Často neodhadnú svoje schopnosti splácania úveru a nezvládajú následne jeho platenie, netvoria úspory už pred kúpou a nemajú potom dostatok financií na prerábky a zariadenie.

Čo všetko by mal mať človek ujasnené predtým, ako sa rozhodne pre kúpu nehnuteľnosti?

Michal Zdycha: Odpovedí, ktoré by mal mať ujasnené, je niekoľko. Koľko mám vlastných zdrojov? Hľadám byt alebo dom? Menší byt a potom pôjdeme do väčšieho? Alebo to bude naopak? Človek plánuje a život mení. Je dôležité, aby aj po kúpe alebo prípadnej rekonštrukcii ostal v rodinnom rozpočte priestor na prípadné zmeny v horizonte nasledujúcich rokov. Keď som prvýkrát pred rokmi čítal zahraničné štatistiky, že človek zmení bývanie každých 5 až 8 rokov a pozrel sa na svoje okolie, nechcel som veriť, že by sme to zažili aj u nás. A dnes? Stačí ak sa pozriete na štatistiky refinančných úverov za posledné roky, a uvidíte, že sme na tom rovnako. S lepšou ekonomickou situáciou ľudia snívajú a konajú odvážnejšie.

Ružena Babicová: Či má financie, či bude mať dostatočný príjem na splácanie úveru. Mal by si byť vedomý toho, že len ťažko nájde nehnuteľnosť, ktorá na 100 % splní jeho predstavy, čiže má byť pripravený aj na menšie ústupky z požiadaviek, hlavne v období, kedy je nehnuteľností na trhu nedostatok.

Marta Severínyová: Je to záväzok na niekoľko rokov. Mal by mať preto ujasnené hlavne to, či kúpu finančne zvládne. Musí si porátať mesačné náklady hypotéky s mesačnými nákladmi nájomného a energií.     

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Diskusia

Podobné články

Chcete sa stať profesionálnym realitným maklérom? Čo robiť, keď si chcete vybrať svet realít pre svoju prácu

Chcete sa stať profesionálnym realitným maklérom? Čo robiť, keď si chcete vybrať svet realít pre svoju prácu

Ešte donedávna si záujemcovia o maklérsku profesiu na Slovensku lámali hlavu, ako a kde získať potrebné vzdelanie a odborné vedomosti pre túto prácu. Dnes je však na trhu vzdelávací program „Realitný maklér“, ktorý je akreditovaný Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR a slúži na získanie realitnej živnosti.

...
Byt v Bratislave, alebo rodinný dom na vidieku?

Byt v Bratislave, alebo rodinný dom na vidieku?

Túto dilemu už nemusíte riešiť. Bývať v rodinnom dome je snom mnohých z nás. Oddych na vlastnom pozemku, parkovanie pri dome, susedská intimita, či blízkosť prírody sú silné argumenty pre kúpu domu. Keď sa však pozrieme na ponuky realitných kancelárií, prípadne developerov, zistíme, že cena rodinného domu v Bratislave násobne prekračuje naše finančné možnosti a jedinou alternatívou je kúpa domu v prímestských lokalitách či už južne od Bratislav...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame