Tajomstvá nehnuteľností #30: Levitujúca terasa
O lietajúcom koberci ste už zaiste čítali. Ale videli ste už levitujúcu terasu? My áno.
Nezabúdajte na kontrolu exteriéru nehnuteľnosti
Občas sa nám stane, že sa záujemcovia čudujú, prečo je cena našej služby vyššia. Veď podľa zverejneného cenníka by to malo byť menej. Veľmi často je dôvodom fakt, že ľudia kalkulujú iba s výmerou interiérov. Lenže ak má byt/dom aj exteriérové spevnené plochy, vždy ich pripočítavame. Lodžie, balkóny, odkvapové chodníky, posedenia pod pergolami, terasy, parkovacie prístrešky.
Náš klient, volajme ho pán Martin, najprv vôbec nechcel, aby sme kontrolovali exteriér bytu na prízemí, ktorý si mal preberať od developera. Zdalo sa mu to zbytočné. Načo kontrolovať predzáhradku s terasou? Neustúpili sme a pánovi Martinovi sme povedali, že buď terasu skontrolujeme, alebo nech sa obráti na inú firmu. Za roky praxe dobre vieme, že aj vonkajšie plochy dokážu nemilo prekvapiť.
V byte sme poukázali na niekoľko nedostatkov, ktoré boli v kontexte exteriéru menej významné. Terasa vyzerala úplne štandardne – drevené dosky so schodíkom na trávnik.
Zdroj: Kvalitné bývanie
Pri bežnej chôdzi sme ale cítili akési zvláštne chvenie. Nie, nebolo to chvenie zaľúbenia sa do stavebníctva. Bol to zvláštny nepríjemný pocit. Priložili sme krátku vodováhu a identifikovali naklonenú rovinu, na ktorú ale nebol v tejto línii žiadny dôvod. Okrem toho sme si všimli evidentné klesanie celého povrchu terasy smerom od domu. To by sa možno dalo vysvetliť zámerom, ale až taký veľký sklon?
Zdroj: Kvalitnebyvanie.sk
Zdroj: Kvalitnebyvanie.sk
Ešte dvakrát sme sa prešli po povrchu a radikálne sme vyhlásili: Táto terasa sa bude musieť celá rozobrať a opraviť. Nie je normálne, aby dochádzalo k chveniu, až pohupovaniu povrchu! Zástupca developera nenamietal a nedostatok zapísal do preberacieho protokolu. Nedalo nám to a chceli sme priamo na mieste zistiť príčinu problému. Zboku sme spravili do konštrukcie malý otvor a našli sme... levitujúcu terasu.
Zdroj: Kvalitnebyvanie.sk
Čo je príčinou levitujúcej terasy?
Ak vás zaujíma, ako sa toto mohlo stať, potom je vysvetlenie pomerne jednoduché:
Robotníci sa pokúsili vytvoriť roznášacie základové pásy, na ktoré opreli nosný drevený rošt so stĺpikmi. Na rošt pripevnili zvrchu terasové dosky a vznikla krásna terasa. Potom v Dunaji pretieklo vody ako zvykne pretiecť za pár mesiacov a nastal deň preberacieho konania. Zemina pod kvázi roznášacími pásmi nebola vôbec zhutnená, prípadne nebola správne zhutnená (my hovoríme, že bola zhutnená developerským spôsobom). Vplyvom atmosférických zrážok došlo k jej dodatočným poklesom, ktoré spôsobili, že nosný rošt sa oddelil od amatérsky vytvorených roznášacích pásov (všimnite si tie naležato položené betónové chodníkové obrubníky) a zostal visieť vo vzduchu. Ako je to možné? Rošt je spriahnutý s terasovými doskami, ktoré sú naň priskrutkované. Tieto dosky držia rošt vo vzduchu. Pri chôdzi dochádza k priehybom dosiek a pohupovaniu celej terasy.
Ako dobre, že sme boli zásadoví a neustúpili sme pánovi Martinovi pri jeho žiadosti nekontrolovať exteriér. Táto terasa sa napokon kompletne rozobrala a opravila na náklady developera, resp. stavebnej firmy.
Máločo dokáže narobiť takú paseku, ako je problémová geológia. V druhej sérii nášho seriálu sme sa v jednom článku pristavili pri genetických faktoroch, ktoré môžu narobiť stavbám veľké problémy. Dnes sme ukázali príklad z konca výstavby – všetko je už postavené, stačí spraviť terasu... Nie vždy sa to podarí. V tomto prípade neboli geologické parametre rizikové a nezlyhal ani terén. Tu zlyhal realizačný proces exteriérových úprav – od navážky zeminy až po poslednú skrutku. Použitie obrubníkov ako základ pod rošt nekomentujeme radšej vôbec.
Seriál Tajomstvá nehnuteľností vám prináša firma Kvalitné bývanie – kolektív stavebných inžinierov, ktorí na Slovensku vymysleli a zaviedli do realitnej praxe inšpekciu nehnuteľností.
Vyhlásenie o zodpovednosti
Každý článok vychádza zo skutočnej udalosti. Identifikačné údaje a mená boli z dôvodu ochrany pozmenené. Dej príbehu je zjednodušený a upravený tak, aby bol ľahko pochopiteľný pre bežného čitateľa. Za žiadnych okolností nemožno situáciu zovšeobecňovať alebo generalizovať. Rovnako neplatí, že všetky obdobné charakteristiky sa týkajú aj ostatných bytov v danom projekte, prípadne podobných nehnuteľností. Každý príbeh je individuálny a bol zverejnený ako poučenie sa z chýb iných, resp. situácií, ktoré nie vždy bežnému kupujúcemu prídu na myseľ.
Ku každej nehnuteľnosti a jej časti je vždy potrebné pristupovať osobitne. Akékoľvek postupy v oblasti stavebných nedostatkov a sporov je potrebné najprv konzultovať s odborne spôsobilým stavebným inžinierom a následne s registrovaným advokátom.
Autori článku nepreberajú na seba žiadnu zodpovednosť za konanie podľa odporúčaní, ktoré sú v texte uvádzané. Pri každej nehnuteľnosťi je potrebné oboznámiť sa so skutkovým stavom, a to najmenej fyzickou obhliadkou, skúmaním príslušnej projektovej dokumentácie a podobne.
Zaujímajú vás aj iné príbehy z našej praxe? Prečítajte si tiež:
Tajomstvá nehnuteľností #23: Kupujete nový rodinný dom a spoliehate sa na kolaudáciu?
Tajomstvá nehnuteľností #22: Žblnkajúca podlaha
Tajomstvá nehnuteľností #21: Rodinný dom nie je kávovar