Ako si vyrobiť rastlinné terárium: Vytvorte si vlastný kúsok prírody v skleAko si vyrobiť rastlinné terárium; Zdroj: Plantizia.sk

Ako si vyrobiť rastlinné terárium: Vytvorte si vlastný kúsok prírody v skle

Rastlinné teráriá, známe aj ako floráriá či plantáriá, sú modernou dekoráciou, ktorá si získava srdcia milovníkov interiérového dizajnu aj rastlín. Vďaka svojej nenáročnosti sú ideálnou dekoráciou pre zaneprázdnených ľudí a tiež pre všetkých, ktorí chcú mať doma jedinečný zelený doplnok. Čo sú teráriá, ako fungujú a ako si ich môžete vytvoriť doma? V tomto článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť.


V článku sa dozviete:

• čo je rastlinné terárium a aké sú jeho výhody,
• aký je rozdiel medzi otvorenými a uzavretými teráriami,
• aké rastliny sú vhodné do rastlinných terárií,
• ako si vybrať správnu nádobu na terárium,
• ako sa správne starať o rastlinné terárium, aby vydržalo čo najdlhšie.


Čo je rastlinné terárium?

Rastlinné terárium je malý ekosystém vytvorený v sklenenej nádobe. Môže byť uzavreté alebo otvorené, pričom každý typ má svoje výhody a je ideálny pre rôzne rastliny:

  • Uzavreté teráriá sú vhodné pre vlhkomilné rastliny, ako sú paprade, fittonie alebo machy. Skvele v nich vyniknú aj rôzne typy bonsajov. V uzavretom teráriu sa vytvára vlhké prostredie s minimálnou potrebou zálievky.

  • Otvorené teráriá poskytujú podmienky pre širší výber rastlín, vrátane sukulentov a kaktusov, ktoré preferujú nižšiu vlhkosť a viac vzduchu. Sú vhodné pre začiatočníkov - vďaka jednoduchej údržbe a dobrej cirkulácii vzduchu, ktorá znižuje riziko plesní.

História rastlinných terárií

Prvé rastlinné terárium, známe ako „Wardova skrinka“, vynašiel už v 19. storočí Dr. Nathaniel Bagshaw Ward. Objavil, že uzavreté sklenené nádoby sú ideálne pre pestovanie rastlín s minimálnou starostlivosťou. Tento koncept umožnil pestovanie exotických tropických druhov aj v európskych podmienkach. Teráriá sa tiež stali populárnymi medzi vyššími vrstvami. Dnes sa opäť tešia obľube vďaka svojej nenáročnosti a zaujímavému vzhľadu.

Rastlinné teráriá

Zdroj: Plantizia.sk

Ako si vyrobiť rastlinné terárium?

Rastlinné terárium je vytvorené z viacerých dôležitých vrstiev, ktoré spoločne vytvárajú ideálne prostredie pre rast rastlín, pričom zároveň zabezpečujú estetický vzhľad. Prezradíme vám naše tipy a postup, ako si jednoducho vytvoriť terárium.

1. Vyberte nádobu

Na výrobu terária môžete použiť akúkoľvek priehľadnú sklenenú nádobu – vázu, akvárium alebo špeciálne nádoby na teráriá. Môže byť otvorená alebo uzatvárateľná, napríklad korkom.

2. Zvoľte rastliny vhodné do terária

Do jedného teráriá vždy vyberajte rastliny, ktoré majú podobné požiadavky na svetlo a vlhkosť. Pre uzavreté teráriá sú ideálne napríklad fittonie, paprade, asparágy alebo machy, zatiaľ čo otvorené teráriá môžu obsahovať aj sukulenty ako echeveria či haworthia.

Ako vyrobiť rastlinné terárium

Ak si na výrobu rastlinného terária netrúfate sami, môžete navštíviť workshop. Zdroj: Plantizia.sk

3. Vytvorte drenážnu vrstvu

Na dno nádoby nasypte piesok, kamienky, štrk alebo perlit, ktoré zabezpečia odtok prebytočnej vody.

4. Zabezpečte si alebo namiešajte vhodný substrát

Použite pôdu prispôsobenú konkrétnym rastlinám. Pre sukulenty je ideálny piesčitý substrát, zatiaľ čo vlhkomilné rastliny potrebujú vzdušný substrát na izbové. Nezabudnite ani na aktívne uhlie, ktoré zabráni vzniku plesní.

5. Zasaďte rastliny

Rastliny opatrne vložte do substrátu. Dbajte na to, aby mali okolo seba dostatok miesta na rast.

Rastlinné terárium

Zdroj: Plantizia.sk

6. Pridajte dekorácie

Na vrch terária môžete pridať píniovú kôru alebo drobné kamienky. Na záver môžete pridať malé dekoratívne prvky, ako sú väčšie zaujímavé kamene, figúrky alebo mušle, aby ste terárium personalizovali.

 


Máte už vlastné konto na Nehnuteľnosti.sk?

Vďaka nemu si môžete vyhľadávať nehnuteľnosti presne podľa vašich zadaných kritérií. Keď pribudne na našom portáli podobný inzerát, zašleme vám ho, aby ste o svoju prípadnú budúcu nehnuteľnosť neprišli a nepredbehli vás ostatní kupujúci.

Aj takto získate prehľad o realitnom trhu na Slovensku.

VYTVORIŤ SI BEZPLATNÉ KONTO


 

Ako sa starať o rastlinné terárium?

  • Svetlo: Umiestnite terárium na miesto s rozptýleným svetlom. Priame slnko môže spôsobiť prehriatie a poškodenie rastlín.

  • Zálievka: Zalievajte rastlinné terárium zriedkavo – podľa veľkosti nádoby a zvolených druhov rastlín približne raz za 1 – 3 týždne.

  • Vetranie: Uzavreté teráriá občas otvorte, aby sa vymenil vzduch a zabránilo sa hromadeniu nadmernej vlhkosti.

  • Údržba: Pravidelne odstraňujte suché lístky a kontrolujte, či sa nevytvárajú plesne.

Rastlinné teráriá sú krásnym a nenáročným spôsobom, ako priniesť kúsok prírody do vášho domova. Či už si vyberiete otvorený alebo uzavretý typ, ich vytvorenie aj údržba sú jednoduché a zábavné. Skúste si vyrobiť svoje vlastné terárium a objavte čaro týchto malých rastlinných svetov.

Eva Varsik
Autor
Eva Varsik

Eva Varsik je spoluzakladateľkou rodinnej firmy Plantizia, ktorá už od roku 2017 prináša radosť z izbových rastlín do domácností. Zameriava sa na kvalitné starostlivo pestované rastliny, jedinečné kvetináče a odborné workshopy. Eva a jej tím pomáhajú zákazníkom vytvoriť príjemné prostredie v domácnostiach či kanceláriách. Majú už viac ako 85 000 spokojných zákazníkov a stovky firemných workshopov či inštalácií zelene do kancelárií.

web

Diskusia

Podobné články

Toto je pre väčšinu Slovákov skutočná vôňa domova. Platí to aj pre vás?

Toto je pre väčšinu Slovákov skutočná vôňa domova. Platí to aj pre vás?

Možno si to ani neuvedomujeme, no náš čuch je veľmi silný zmysel, ktorý dokáže ovplyvniť naše psychické prežívanie. Počas života sa nám niektoré vône nezabudnuteľne vryjú do našej pamäte a dokážu v nás spätne vyvolať rôzne emócie a spomienky. V exkluzívnom prieskume pre Nehnuteľnosti.sk sme zisťovali, aká vôňa vyvoláva v Slovákoch pocit domova.

...
4 spotrebiče pre praktickú kuchyňu v menšom úplne novom byte

4 spotrebiče pre praktickú kuchyňu v menšom úplne novom byte

Každý kto žije v malom byte vie, aké dôležité je efektívne využiť každý centimeter priestoru. Malé kuchyne môžu byť výzvou, ale správne zvolené spotrebiče a nábytok môžu spraviť zázraky. S týmito spotrebičmi bude vaša nová kuchyňa nielen funkčná, ale aj štýlová a praktická. Objavte naše tipy na spotrebiče, ktoré nájdu využitie v každom menšom byte.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon