Coliving, moderná forma bývania v komunite: Je vhodný aj pre vás?Coliving v Japonsku; Zdroj: Masao Nishikawa

Coliving, moderná forma bývania v komunite: Je vhodný aj pre vás?

Stretli ste sa s pojmom coliving? Ide o koncept, nazvime to, alternatívneho bývania, ktorý sa u nás zatiaľ veľmi neudomácnil, no v zahraničí je už pomerne rozšírený. Má predstavovať riešenie mnohých neduhov dnešného sveta a zároveň je odrazom niektorých súčasných hodnôt. Myslíte si, že by takýto experiment mohol byť aj pre vás? V článku zistíte či ladí s vaším pohľadom na život.


V článku nájdete:

• čo je to coliving, prečo vznikol a prečo sa rozširuje,

• aké sú prednosti a možné nevýhody colivingu,

• koho by mohol osloviť coliving,

• kam by sa mohol ďalej posunúť,

• príklady colivingu zo zahraničia a aj Slovenska.


Čo je to coliving?

Coliving je forma bývania, v ktorej niektoré priestory využívajú spoločne všetci obyvatelia zariadenia. Obvykle má každý svoju vlastnú izbu-spálňu, ale delí sa o kuchyňu, obývačku alebo pracovňu, niekedy aj o hygienické miestnosti. Okrem jednoduchého prespávania bývajú poskytované tiež rozličné služby, od upratovania, internetu až po aktivity podporujúce formovanie komunity.

A práve komunita, ktorá patrí k podmienkam spokojného, zdravšieho života, sa pravidelne uvádza medzi hlavnými prednosťami coliving-u.

V porovnaní s tradičnejšími spôsobmi bývania, teda s prenájmom alebo s vlastníctvom nehnuteľnosti, prináša viac príležitostí na vytvorenie sociálnych kontaktov. Coliving totiž býva chápaný ako náplasť na pocit osamelosti, ktorý mnohí v dnešnej aktívnej, rozcestovanej spoločnosti zažívajú. Vôbec nie prekvapivo, si ho preto volia tí, ktorí často menia svoje pôsobisko.

Za vznikom a úspešnosťou tohto modelu však rozhodne nestojí len túžba po medziľudských interakciách. 

Prečo coliving vznikol a prečo je populárny?

Popri podpore sociálnych väzieb hrá zásadnú rolu aj ekonomické hľadisko a prepojenie na veľmi aktuálne kritérium udržateľnosti v rozvoji miest a vlastne v živote celkovo. Coliving reaguje na: 

Zvyšovanie nákladov na bývanie

Dostať sa k vlastnej nehnuteľnosti je čoraz ťažšie, najmä pre určité skupiny obyvateľstva a rast cien sa samozrejme dotýka aj nájmov. V coliving-u možno stlačiť náklady spojené s metrami štvorcovými vyhradenými jednej osobe a získať slušné ubytovanie s častokrát atraktívnym dizajnom za výhodnejšiu cenu. 

Osamelosť v mestách

Väčšina z nás potrebuje cítiť, že niekam patrí. Keďže niektoré z priestorov sú určené pre všetkých, každý deň prináša interakcie a teda možnosti ako sa jednoducho spoznať s novými ľuďmi. Izolácia, nezriedka pociťovaná vo veľkomestách, sa tak prirodzene narúša.

Efektívne využívanie kapacít

Medzi súčasnými ideálmi rezonuje snaha o zmysluplnejšie využívanie zdrojov a priestoru. O to sa opiera carsharing alebo coworking a obdobne sa dá podeliť i o kuchyňu, práčovňu, pracovňu. Popri menšom množstve napríklad spotrebičov či nábytku sa znižuje výmera bývania, pretože okrem vlastnej spálne sa časť podlahovej plochy vyhradzuje všetkým obyvateľom.

Dopyt po flexibilite

Dnes je zmena miesta pobytu oveľa bežnejšia, coliving s voľnejšími zmluvnými podmienkami a možnosťou aj krátkodobého ubytovania sa tak víta ako nanajvýš praktický.

Vďaka čomu je coliving populárny? 

Za popularitou možno bezpochyby hľadať súčasné náhľady na život a z nich vyplývajúce priority. Vyzdvihujú sa zážitky nad hmotnými statkami, za atraktívne sa považuje objavovanie sveta, ktoré vyžaduje častejšie cestovanie. 

Nebývalú pohyblivosť dovoľuje i nezávislosť mnohých spôsobov zárobku od pevného pracoviska. Pomerne sa zaužíval aj tzv. sabbatical, alebo pauza v práci, ktorá znamená príležitosť odkloniť sa od rutiny a bežne sa venuje spoznávaniu cudzích krajín.

Ubytovanie na dobu dočasnú sa tak stáva logickou voľbou, popričom láka aj šancou začleniť sa do skupiny ľudí, s ktorými vás spájajú príbuzné záujmy a hodnoty. Slušný predpoklad súznenia s komunitou predstavuje už samotná ochota vyskúšať nie celkom tradičnú domácnosť. 

Aké sú hlavné výhody colivingu?

1. Úspora financií

Pochopiteľne, keďže časť priestorov je spoločná, náklady by mali byť nižšie ako pri bežnom podnájme. Prispieva teda k zlepšeniu dostupnosti bývania aj pri znevýhodnených skupinách obyvateľstva, akými sú napríklad mladí ľudia bez dostatočnej finančnej rezervy.

2. Užitočný komfort

Mnohé zariadenia ponúkajú okrem štýlových priestorov v dobrých lokalitách aj balík služieb, ktoré uľahčujú život. Dostupné býva upratovanie, dobrý internet alebo tiež aktivity podporujúce komunitného ducha. Súčasťou bývajú vybavené pracovné zóny, spoločenské miestnosti, prípadne wellness a fitness zázemie. Zároveň by ste mali mať menej starostí, je postarané o správu nehnuteľnosti a potrebné opravy sa riešia za vás. 

3. Komunita-networking

Coliving prináša potenciál zapojiť sa do zaujímavých projektov a môžete v ňom naštartovať kariéru. V prostredí priaznivom pre vytváranie kontaktov obvykle stretnete ľudí, ktorí sa venujú príbuzným povolaniam. 

4. Flexibilita

Zahŕňa menej komplikovaný proces vybavenia podnájmu, kratšie výpovedné lehoty a možnosť zvoliť si bývanie len na krátku dobu.

5. Inšpiratívne prostredie

Spoločnosť rôznorodých osobností a zmena bežného fungovania v netypických podmienkach prináša odlišné podnety, ktoré môžu podnietiť nové nápady.

6. Príspevok k udržateľnosti

Prísľubom ohľaduplnosti k životnému prostrediu je spomínané šetrnejšie narábanie so zdrojmi a optimalizácia využívania priestoru v meste. V mnohých svetových metropolách má pomôcť riešiť problém s hustotou zástavby, k cieľom patrí, aby bolo efektívnejšie a teda hustejšie obývané územie vo výsledku vnímané možno paradoxne, ako príjemnejšie na život. 

Čo patrí medzi možné nevýhody colivingu?

Pochopiteľne, aj táto forma bývania prináša viacero výziev, ktoré nemusia byť pre každého stráviteľné. Z konceptu sa dajú ľahko odhadnúť problematické témy, napríklad zaistenie súkromia a slobody.

Za najčastejšie nevýhody colivingu sa zvykne považovať:

1. Menej súkromia

Deľba priestorov prináša stret s ostatnými, spočiatku vlastne cudzími ľuďmi.

2. Rozdielne zvyklosti podnájomníkov

Každý jednotlivec môže mať osobité predstavy o tom čo je norma, svoje zohrávajú aj kultúrne rozdiely, na ktoré pri deľbe o domácnosť s obyvateľmi z rôznych krajín prirodzene narazíte. 

3. Nutnosť dodržiavať pravidlá

Vyššie uvedený bod by mal do veľkej miery pomôcť ošetriť súbor pravidiel, ktoré je v záujme čo najhladšieho spolužitia potrebné dodržiavať. Samozrejme, vám osobne tiež nemusí na 100 % vyhovovať.

4. Určitá nestabilita

Je potrebné rátať s tým, že spolubývajúci sa budú pravdepodobne častejšie meniť.

5. Náklady

Prípadný balík poskytovaných služieb môže nakoniec viesť k vyšším mesačným poplatkom.

6. Malý dosah na priestor

Bývanie nemôžete zariadiť celkom podľa seba, vo svojej izbe máte určitú kontrolu, spoločné priestory však len tak upravovať nemôžete.

Kto coliving využije?

Nekonvenčné bývanie spravidla ocenia spoločenskí jedinci s otvorenou mysľou, ktorí sú schopní adaptácie. Naopak, so spoločným užívaním priestorov sa pravdepodobne nestotožnia introverti a osobnosti s potrebou stability či víziou zakladania rodiny. K ideálnym užívateľom môžu patriť:

Mladí profesionáli

Sťahujú sa za prácou do nového sídla a nemajú čas, chuť alebo prostriedky na hľadanie a platenie vhodného nájmu alebo dokonca kúpu vlastnej nehnuteľnosti.

Digitálni nomádi

Pracujú online a nie sú viazaní potrebou dochádzania za prácou do konkrétnej budovy, zvyknú často meniť krajiny. Potrebujú krátkodobé bývanie, ideálne so zariadeným pracoviskom s kvalitným internetom. V colivingu nachádzajú nové známosti.

Expati a cudzinci

Po presťahovaní do novej krajiny s neznámymi špecifikami na trhu s nehnuteľnosťami prichádza vhod pohodlné riešenie. Adaptáciu navyše uľahčí komunita.

Osamelí alebo tí, ktorí chcú niekam patriť

Pri pociťovaní nedostatku sociálnych kontaktov môže byť prostredie podporujúce interakcie hodnotené ako výhodné a osviežujúce. 

Študenti a čerství absolventi

Potrebujú/chcú sa osamostatniť a bývať na určitej úrovni, no prípadne by neradi bývali osamote. 

„Minimalisti"

V snahe o udržateľnejší spôsob života môže byť odpoveďou coliving so svojou optimalizáciou.

Coliving, inšpirácie a vyhliadky

Coliving je síce trendy, ale nie celkom neznámy koncept. Myšlienka využívania spoločného zázemia nie je vôbec nová. V minulosti bolo celkom bežné, že dohromady bývali viaceré generácie. Bližšie k sebe sa sťahovali aj jedinci s obdobnými záujmami, napríklad rôzne kreatívne osobnosti a intelektuáli, ktorí spoločne žili a pracovali. 

Dobrým príkladom je Bauhaus, nemecká vysoká škola kombinujúca výuku umeleckej tvorby a remesiel, známa vďaka silnej komunite tvorivých osobností. 

Za zmienku stoja tiež izraelské kibuce inšpirované ideológiou socializmu. Ich základom je komunita a kolektívna snaha na prosperite týchto osád, ktoré majú fungovať ako sebestačné jednotky. Práca sa prideľovala medzi jednotlivých členov, spoločne sa stolovalo, vychovávalo deti a zárobok sa rozdeľoval podľa veľkosti rodiny. Dnes sa už mnohé kibuce prispôsobili súčasnej dobe a sú súkromné, no stále si ponechali komunitný ráz.

Obdobne ako v minulosti, mnohé súčasné coliving projekty sú postavené na konkrétnych cieľoch a priťahujú určité osadenstvo. Popri komerčných, v ktorých sa poskytuje bývanie čisto ako služba existujú i predovšetkým na komunitu zamerané coliving priestory. Zakladajú ich ľudia so spoločnými hodnotami, pričom na prvé miesto sa kladie spolupráca. Nejde teda len o pohodlné prespávanie v trendy zariadení, ale skôr o angažovanosť a záujem byť prínosom pre konkrétnu komunitu.

Budúcnosť?

V blízkej budúcnosti možno predpokladať, že coliving pritiahne viac pozornosti a budú vznikať koncepty s užšou špecializáciou. Existujú napríklad projekty pre seniorov, také čo prepájajú viaceré generácie alebo projekty zamerané na určité profesie.

Ako náplasť na zhoršujúcu sa dostupnosť bývania oslovuje nielen komunitne zmýšľajúcich jedincov. Pracujú s ním teórie zaoberajúce sa udržateľným rozvojom urbanizovaného prostredia. Smerujú napríklad k vytváraniu fungujúcich miest s tzv. dobrou hustotou, v ktorých sa napriek väčšiemu množstvu obyvateľov dosiahne dojem riedko obývaného územia. Coliving môže tiež sústreďovať vysoko produktívne komunity, ktoré napomáhajú sebestačnosti sídel.


Ako si vybrať správny coliving?

Tak ako pri výbere ostatných foriem bývania, aj v tomto prípade treba posudzovať podobné kritéria, ktoré sú, s ohľadom na neznáme prostredie, v ktorom si zvyčajne hľadáte ubytovanie, snáď ešte dôležitejšie. Za zváženie rozhodne stojí:

Lokalita a možnosti prepravy. Nezanedbateľné kritériá, ktoré zásadne ovplyvňujú kvalitu života. Súvisí s nimi napríklad pocit bezpečnosti alebo tiež dostupnosť do ďalších predpokladaných cieľov. 

Cena. Treba si vopred zistiť, čo všetko vám prinesie mesačná splátka. Môže pokrývať čisto len ubytovanie, v lepšom prípade však zahŕňa napríklad internetové služby. 

Spätná väzba. Na internete dnes nie je problém vyhľadať recenzie ubytovania, ktoré môžu poskytnúť cenný náhľad o kvalite priestorov, služieb či o bežnej prevádzke a možno i o typickom osadenstve.

Príklady spoločného bývania

Pre zaujímavosť si prezrite zopár, aj zahraničných, príkladov, ktoré prezentujú, ako nápadito môže byť uchopený koncept coliving-u. V uvedenej vzorke uvidíte skôr menšie realizácie, zaujímavé vďaka experimentovaniu s priestorom a dizajnom interiéru, ktorého prvky plnia častokrát viac ako len dekoratívnu funkciu.

Priložené sú aj pôdorysy, ak sa chcete naučiť ako im lepšie rozumieť, prezrite si tento článok.



LT Josai Shared House / Naruse Inokuma Architects

Novostavba domu v Japonsku zaujme osviežujúcou hrou s priestorom. Spoločné miestnosti prerastajú hmotou stavby, podlažia sú členené jednotným rastrom, ale vyskladané sú odlišne. Najviac súkromia ponúkajú spálne, pričom kuchyňa, jedáleň, hygienické zázemie a obývacie priestory sa delia medzi všetkých obyvateľov.

Coliving v JaponskuColiving v Japonsku; Zdroj: Masao Nishikawa, archdaily.com

Coliving v JaponskuColiving v Japonsku; Zdroj: Masao Nishikawa, archdaily.com

Coliving v JaponskuColiving v Japonsku; Zdroj: Masao Nishikawa, archdaily.com

Coliving v JaponskuColiving v Japonsku, žltým sú vyznačené spoločné priestory, na ktoré sa napájajú bunky-spálne; Zdroj: archdaily.com



Garden Coliving House / Teatum + Teatum Architects

Kreativita nechýba ani projektu menšej mierky v Londýne, v rámci ktorého bola adaptovaná staršia stavba, tzv. mews house. Podlažia v kompaktnej hmote sa prelínajú, spoločne využívané priestory odlišujú vyššie stropy a presahy do ďalších úrovní. Atmosféru ovplyvňuje svetlo prenikajúce z rôznych smerov. Netradične, na najnižšom podlaží sa nachádzajú spálne, nasleduje obytná zóna s kuchyňou a najvyššie bola navrhnutá študovňa.

Coliving v Londýne
Coliving v Londýne; Zdroj: Luke Hayes, archdaily.com

Coliving v LondýneColiving v Londýne; Zdroj: Luke Hayes, archdaily.com

Coliving v LondýneColiving v Londýne, schody do študovne ako súčasť nábytku; Zdroj: Luke Hayes, archdaily.com

Coliving v Londýne

Coliving v Londýne, najnižšie podlažie so spálňami; Zdroj: Luke Hayes, archdaily.com

Coliving v LondýneColiving v Londýne, kuchyňa s obývačkou a schodami do študovne vyriešenými v rámci nábytkovej steny; Zdroj: Luke Hayes, archdaily.com

Coliving v LondýneColiving v Londýne, študovňa s terasou; Zdroj: Luke Hayes, archdaily.com

 

 

Tetuan Coliving / ch+qs arquitectos

Na coliving pre 20 ľudí bola transformovaná rezidenčná budova zo 60 rokov minulého storočia v Madride. Cieľom projektu bolo vytvorenie živého miesta na bývanie, a to za súčasného rešpektovania pamäte stavby a uchovania časti z jej originálneho charakteru. Vytvorené boli spálne, každá s vlastnou kúpeľňou, a spoločné priestory zahŕňajúce kuchyňu, coworking, obývačku a tiež parkovisko pre bicykle a terasu. 

Coliving v MadrideColiving v Madride; Zdroj:Imagen Subliminal (Miguel De Guzman & Rocio Romero), archdaily.com

Coliving v MadrideColiving v Madride; Zdroj: Imagen Subliminal (Miguel De Guzman & Rocio Romero), archello.com

Coliving v MadrideColiving v Madride; Zdroj:Imagen Subliminal (Miguel De Guzman & Rocio Romero), archdaily.com

Coliving v MadrideColiving v Madride; Zdroj:Imagen Subliminal (Miguel De Guzman & Rocio Romero), archdaily.com

Coliving v MadrideColiving v Madride, v pravej časti pôdorysu sú spoločné priestory, na ľavo sa nachádzajú izby; Zdroj:Imagen Subliminal (Miguel De Guzman & Rocio Romero), archdaily.com

Slovenské príklady colivingu

Na Slovensku, v Bratislave, je k dispozícií koncept BE ONE, ktorý predstavuje menej extrémny príklad coliving-u. Nájdete ho v dvoch lokalitách, konkrétne BE ONE Metropol na Špitálskej ponúka apartmány vo veľmi trendy dizajne, v rôznych výmerách, pričom potešujúcou súčasťou zariadenia sú malé kuchynské kúty. Cena okrem ubytovania pokrýva rýchly internet a prístup do spoločných priestorov ako práčovňa, coworking, lounge, kuchyňa, za príplatok sa poskytuje upratovanie. 

Coliving BE ONE MetropolColiving v Bratislave - spoločné priestory, BE ONE Metropol; Zdroj: beone.apartments

Coliving BE ONE MetropolColiving v Bratislave - spoločné priestory, BE ONE Metropol; Zdroj: beone.apartments

Coliving BE ONE MetropolColiving v Bratislave - spoločné priestory, BE ONE Metropol; Zdroj: beone.apartments

Coliving BE ONE MetropolColiving v Bratislave - apartmán, BE ONE Metropol; Zdroj: beone.apartments

Coliving BE ONE MetropolColiving v Bratislave - apartmán, BE ONE Metropol; Zdroj: beone.apartments

Nesto

Coliving bol avizovaný aj v rámci už rozostavaného developerského projektu Nesto v bratislavskej Petržalke, ktorý má byť vybudovaný podľa pricípov tzv. 20-minútového mesta. Ide o obľúbený koncept využívaný pri plánovaní súčasných odolných sídel, založený na pohodlnom dosahu k bežnej vybavenosti. Coliving ako jeden z možných nástrojov efektívneho využívania územia, by mohol ďalej prispieť k udržateľnosti tejto novej rastúcej štvrte.

Je coliving pre vás vhodná voľba?

Coliving patrí k novým, do istej miery experimentálnym, a vzhľadom na možné výhody, aj atraktívnym formám bývania. Napriek tomu, že deľba priestorov nevyhovuje každému, jeho rozširovanie v rôznych variantoch nachádza v rámci mestskej štruktúry svoje opodstatnenie. Objavuje sa v experimentálnych teóriách zameraných na tvorbu príjemných, živých sídel, môže pomôcť v boji s osamelosťou, prispievať k zlepšeniu dostupnosti bývania, prepájať generácie alebo združovať podobne naladených ľudí. 

Ak veľa cestujete, či z rozličných dôvodov trávite viac času v zahraničí a hľadáte rýchle, pohodlne dostupné bývanie, prípadne skrátka potrebujete spoločnosť, coliving by pre vás mohol byť riešením.

Viete si teda predstaviť, že by ste ho vyskúšali?

Autor
Natália Mokoš Hulmanová

Natália Mokoš Hulmanová je redaktorkou portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2018. V rámci magazínu sa zameriava na developerské projekty a celkovo štýlovú architektúru, pričom sa snaží identifikovať riešenia, ktoré by mohli poslúžiť ako pozitívne príklady pre ďalšiu výstavbu. Z inzercie vyberá zaujímavé ponuky, ktoré bližšie prezentuje čitateľom.

Podobné články

List vlastníctva – ako získať výpis z katastra nehnuteľností

List vlastníctva – ako získať výpis z katastra nehnuteľností

List vlastníctva. Poskytuje informácie o vlastníkovi nehnuteľnosti, upozorňuje na vecné bremeno a iné ťarchy, prikladá sa ako príloha ku kúpno-predajnej zmluve. Nielen na tieto účely slúži list vlastníctva, bez ktorého sa pri realitných obchodoch alebo iných administratívnych úkonoch súvisiacich s nakladaním s nehnuteľnosťou nezaobídete.

...
Priepastné rozdiely: Za cenu jednej novostavby v Bratislave kúpite v Poltári šesť bytov

Priepastné rozdiely: Za cenu jednej novostavby v Bratislave kúpite v Poltári šesť bytov

Na Slovensku je aktuálne v ponuke približne 28-tisíc novostavieb, čo predstavuje asi tretinu všetkých predávaných bytov a domov. Najväčší vplyv na cenu má jednoznačne lokalita, pričom rozdiely medzi regiónmi sú priepastné. Kým v centre Bratislavy stojí meter štvorcový novostavby bežne takmer 6 000 eur, v niektorých okresoch stredného a východného Slovenska je to menej ako 950 eur. Vyplýva to z údajov aplikácie Trhové reporty realitného portálu Ne...
Susedské spory: Zápach a znečistenie - tichí, no neprehliadnuteľní narušitelia pokojného bývania (3. časť)

Susedské spory: Zápach a znečistenie - tichí, no neprehliadnuteľní narušitelia pokojného bývania (3. časť)

Otvoríte dvere svojho domova a okamžite vás zasiahne vlna nepríjemného zápachu. Namiesto relaxu po práci premýšľate, či otvoriť okná alebo ich radšej nechať zatvorené. Možno sa na vašej záhrade objavujú stopy znečistenia z vedľajšieho pozemku, alebo sa potýkate s nevysvetliteľnými škvrnami na fasáde. Nepríjemné pachy a znečistenie okolia patria medzi najproblematickejšie zásahy do pohody domova, ktoré sa často ťažko dokazujú, no ich vplyv na kval...
Ako bicykle menia mestá k lepšiemu: Prečo ich chceme viac?

Ako bicykle menia mestá k lepšiemu: Prečo ich chceme viac?

Môže byť bicykel prostriedkom zlepšujúcim kvalitu života v mestách? Niet pochýb, že bicyklovanie má pozitívny vplyv na zdravie jednotlivca. Tento spôsob prepravy však v súčasnosti zohráva dôležitú úlohu aj pri tvorbe udržateľného mestského prostredia. Viete aké kvality majú cyklomestá?

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon