
Z panelákovej nudy dizajnový zážitok: Pozrite si šokujúce premeny bytov
Aj bývanie v panelových bytových domoch môže byť nečakane štýlové. Pozrite si 5 zaujímavých bytov, ktorých autori sa nebáli experimentovať. Menia pohľad na zaužívané dispozičné schémy a narúšajú, či celkom odstraňujú typickú deľbu priestorov. Medzi panely bytových domov prinášajú odlišné kvality.
V článku nájdete byt, v ktorom:
• pribudla ďalšia izba, ale pôsobí vzdušnejšie,
• zaujmú jednoduché účelné riešenia a ohúri minimalizmus,
• sa hľadá cesta k trendy otvorenému priestoru a nepopiera paneláková minulosť,
• sa odstraňuje pôvodná dispozícia a prekvapuje multifunkčné jadro,
• priestor ovládajú tri nové prvky z recyklovaných materiálov,
Paradox, vzdušnejší pocit a izba navyše
Lennox architekti prerobili trojizbový byt v pražskom Jarove tak, aby zodpovedal zmeneným požiadavkám rodiny s dvomi deťmi. Pôvodná dispozícia nebola celkom ideálna už od začiatku, v priebehu rokov však potreba väčšieho súkromia pre všetkých členov domácnosti ešte prirodzene zosilnela.
Nesporným pozitívom novej verzie je efektívnejšie i efektnejšie narábanie s pôdorysom. Vznikla izba naviac, každé z detí má teraz tú svoju, a dva hygienické priestory, oba s toaletou. Odstránené boli čisto monofunkčné chodby a ich priestory sa stali jednoznačnou súčasťou celku, ktorý pôsobí vzdušnejšie. A to napriek tomu, že z obývačky bola ukrojená časť na spálňu s pracovným kútom.
K príjemnému výsledku prispievajú účelné, dizajnovo jednotné vstavané nábytky z rovnakých materiálov, dominuje biela doplnená pastelovou ružovou a modrou v hygienických miestnostiach a jasne tyrkysovou v obývačke a kuchyni.
V znamení minimalizmu
Potrebu vlastnej spálne prehodnotila počas spolupráce s ateliérom RDTH architekti majiteľka trojizbového bytu v Prahe 9 - Vysočanoch. Osoba s až asketickým prístupom k životu zistila, že priestor jednoznačne oddelený priečkami nepotrebuje, naopak ale chcela, aby každý zo synov mal svoju samostatnú izbu.
Autori teda uchopili zadanie „záujem mať čistý byt“ pomerne racionálne. Dispozícia bola vyladená, pričom zásadnú úlohu zohráva zostava bieleho nábytku integrujúca kuchyňu, skladovacie systémy, práčku a vstup do toalety. Obdobne poňatý vstavaný nábytok sa objavuje i v chlapčenských spálňach. Miesto pre majiteľku bolo vyhradené priamo v obytnom priestore. Spáva na gauči, okolo ktorého možno vytvoriť spálňu roztiahnutím blackout závesu, no funguje aj ako kino, keďže v prípade použitia slúchadiel nerušíte ostatných spolubývajúcich.
Na prvý pohľad dominuje biela, no naprieč celým bytom prekvapuje na viacerých miestach modrá, obľúbená farba domácej panej.
Nové priehľady v paneloch
Ide o jedno z diel potvrdzujúce osobitý pohľad pri práci s priestorom, ktorý bežne vidíme pri projektoch ateliéru Kilo/Honč. Do rúk sa im dostala dispozícia jasne vymedzená skeletovo-panelovým systémom s osovým rozmerom 3,9 x 3,9 metra. Pracujú s ňou s ohľadom na predpokladaný vkus súčasných mladých ľudí.
Miestnosti, na dnešné pomery snáď až striktne uzatvorené, prepájajú niekoľkými novými otvormi dimenzovanými tak aby nebolo nutné použiť oceľové preklady a rámy. Redukujú počty dverí, lepší kontakt získala napríklad kuchyňa s obývacou izbou, čím sa priblížili dnes aktuálnej obľúbenej podobe denných zón. Vďaka, v podstate, minimálnym zásahom docielili v tomto trojizbovom bratislavskom byte celkom odlišnú atmosféru.
Otvorenosť je vlastná i nábytku, popri skutočne jednoduchých prvkoch fungujúcich ako šatník či obývačková zostava sa abstrakcia dotkla aj kuchynskej linky. Materiálové riešenie napovedá, že sme stále v paneláku.
Voľný priestor okolo multifunkčného jadra
Dávku voľnomyšlienkárstva použil pri prestavbe v minulosti bežnej trojizbovej jednotky v košickom paneláku aj architekt Tomáš Boroš. Stavebný panelový systém bez nosných prvkov vnútri mu umožnil experimentovať a zrealizovať myšlienku tzv. cetrálneho násobenia stien.
Prvú „radiálu” tvoria steny okolo vertikálnych rozvodov umiestnené uprostred bytu, na ktoré sa zavesila sanita. Toto hygienické zázemie je od obytného priestoru oddelené ďalším násobením, teda pevnými stenami, tvoriacimi základ pre úložný priestor o šírke 650 mm. Dotýka sa piatich miestností a zodpovedajúco reaguje na ich funkciu. V kuchyni skrýva kuchynskú linku v obývačke zase knižnicu a písací stôl. Koncept bez dodatočných priečok dovoľuje nerušený pohyb dookola, lákavý najmä pre deti.
K zaujímavostiam patrí vstup do kúpeľne vybavený dvojicou pivotových panelov navrhnutých tak, aby indikovali či sa vnútri niekto nachádza. Panelový stavebný systém sa prezentuje pomerne pravdivo, podlaha odkazuje na pôvodné linoleum, len už v súčasnej podobe.
Tri boxy z recyklovaných materiálov
Papundekl Architekti sa pohrali s netradičným materiálom a k tomu zásadne prekopali dispozičnú schému bytu v časti Praha - Prosek. Bol menší, pôvodne trojizbový, no s výhodným umiestnením presklených otvorov na dvoch protiľahlých stenách, pričom vnútri nemal žiadne nosné prvky.
Tvorcovia aktuálneho konceptu tak mohli odstrániť všetky ľahké montované priečky. Do novovzniknutého priestoru zjednoteného betónovou podlahou, v ktorom sa naplno prejavujú prednosti preslnenia z dvoch strán vložili tri jednoduché boxy. Sú z rovnakého materiálu, z dosiek vyrobených z recyklovaných nápojových obalov, zomletých a následne lisovaných za tepla. Účel však majú odlišný.
V byte vymedzujú, respektíve naznačujú existenciu rôznych zón, výsledok ale zostáva príjemne veľkorysý. Jeden funguje ako kuchynská linka-dominanta obytného priestoru, druhý je úložným systémom a oddeľuje posteľ od vstupných dverí, v treťom bola zriadená kúpeľňa s efektnou sklenenou stenou, ktorá sa však môže prekryť roletou.
Zdroj textu: Nehnuteľnosti.sk
Zdroj foto: Alex Shoots Buildings / archdaily.com, Radek Úlehla / earch.cz, Filip Beránek / earch.cz, Matej Hakár / archinfo.sk, David Hanko / konceptmagazin.sk