
Susedské spory: Zelené susedské vojny - keď sa vegetácia stáva problémom (5. časť)
„Susedove tuje mi zatieňujú záhradu!“ „Ich burina sa rozrastá do môjho trávnika!“ „Z ich postrekov mi odumierajú kvety!“ Poznáte tieto sťažnosti? Vegetácia patrí medzi časté rozbušky susedských konfliktov, ktoré dokážu pokojné spolunažívanie zmeniť na nekonečnú studenú vojnu ponad plot.
V našom pokračovaní seriálu o susedských sporoch sme vyspovedali advokáta Milana Ficeka z advokátskej kancelárie Ficek & Partners, ktorý nám objasnil, čo na tieto zelené šarvátky hovorí zákon a ako sa môžete brániť, keď susedova flóra prekračuje hranice vášho pozemku.
V článku sa dozviete:
• čo presne hovorí Občiansky zákonník o vegetácii v susedských vzťahoch,
• ako postupovať, keď vám do záhrady preniká burina od suseda,
• čo robiť, keď vás ohrozujú susedove chemické postreky,
• skutočné prípady z praxe advokáta a ich riešenia.
Čo hovorí zákon o vegetácii v susedských vzťahoch?
Základnou právnou normou pre susedské spory súvisiace s vegetáciou je Občiansky zákonník, konkrétne ustanovenia o susedských právach (§ 127 a nasledujúce). „Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval susedov alebo čím by vážne ohrozoval výkon ich práv," vysvetľuje advokát Ficek.
To zahŕňa aj povinnosť zdržať sa takého konania, keď vegetácia zo susedného pozemku zasahuje na váš pozemok, spôsobuje škodu alebo vás nadmerne obťažuje. „V niektorých prípadoch môžu byť aplikovateľné aj osobitné predpisy, napríklad zákon o ochrane prírody a krajiny alebo zákon o ochrane poľnohospodárskej pôdy," dopĺňa odborník.
Zdroj: Nehnuteľnosti.sk
Burina od suseda: ako sa brániť?
Kedy sa môžete brániť, ak na váš pozemok preniká burina zo susednej záhrady? „Vlastník pozemku je povinný udržiavať svoj pozemok tak, aby neohrozoval alebo neobťažoval susedov, napríklad aj šírením buriny," hovorí JUDr. Ficek.
Ak váš sused túto povinnosť porušuje, advokát odporúča tento postup:
• najprv ho písomne vyzvite na nápravu;
• ak nereaguje, obráťte sa na obecný úrad, ktorý môže v niektorých prípadoch nariadiť odstránenie buriny;
• v krajnom prípade môžete podať žalobu na súd na ochranu vlastníckeho práva alebo na zdržanie sa protiprávneho konania.
Keď sused používa chemické prostriedky
Problémom môže byť aj používanie pesticídov a iných chemikálií. „Používanie chemických látok je regulované nielen Občianskym zákonníkom, ale aj osobitnými predpismi, napríklad zákonom o ochrane rastlín či zákonom o ochrane zdravia,“ upozorňuje Ficek.
Ak sused používa chemikálie v rozpore s predpismi a tieto zasahujú na váš pozemok, môžete:
• vyzvať ho na zdržanie sa takého konania;
• podať podnet na príslušný orgán (napríklad Regionálny úrad verejného zdravotníctva);
• v krajnom prípade podať žalobu na súd.
Zdroj: Nehnuteľnosti.sk
Padajúce lístie: problém alebo prirodzený jav?
Mnohí susedia sa hádajú kvôli padajúcemu lístiu, avšak nie vždy ide o oprávnenú sťažnosť. „Podľa judikatúry a výkladu § 127 Občianskeho zákonníka sa za nadmerné obťažovanie považuje len také konanie, ktoré presahuje mieru primeranú pomerom," vysvetľuje advokát.
„Padajúce lístie je vo všeobecnosti považované za bežný prejav užívania pozemku a nie je dôvodom na zásah, pokiaľ nejde o extrémne prípady," dodáva advokát. Takým extrémnym prípadom by mohlo byť napríklad veľké množstvo lístia spôsobujúce preukázateľnú škodu.
Príklady z advokátskej praxe
Ficek sa vo svojej praxi stretol s viacerými prípadmi susedských sporov súvisiacich s vegetáciou:
Prípad nekontrolovaného paviniča
Majiteľ radového domu nechal zo „svojej" strany spoločného plota nekontrolovane rásť popínavý pavinič. Výhonky presahovali do susedovej záhrady, škrtili tuje a upchávali odkvapy.
Keď po výzve rastliny neostrihal, sused bol oprávnený ich na svojej strane zrezať. Advokát následne úspešne uplatnil voči vlastníkovi náhradu škody za poškodené dreviny.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk
Previsnuté konáre nad detským ihriskom
Druhý spor sa týkal ovocných konárov previsnutých z vyššie položeného pozemku nad pozemkom, kde sa hrávali deti. Vlastník odmietol orez, hoci konáre predstavovali bezpečnostné riziko. Klient preto objednal firmu, práce zdokladoval faktúrou a v mimosúdnej dohode susedovi vznikla povinnosť nahradiť 480 €.
„Odkazovali sme sa na § 127 ods. 2 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého možno odstrániť presahujúce časti a žiadať náhradu účelne vynaložených nákladov," vysvetľuje advokát.
Súdny spor o odstránenie topoľa
Najzávažnejší prípad sa dostal až pred súd: „Koreňová sústava starého topoľa zo susedného pozemku podvihla chodník a koruna sa opierala o fasádu domu, pričom hrozilo poškodenie strešnej krytiny," približuje Ficek.
Po znaleckom dokazovaní Okresný súd rozhodol, že strom treba úplne odstrániť a vlastníkovi uložil nahradiť klientovi trovy konania.
Ako postupovať pri susedských sporoch?
Odborník odporúča nasledovný postup:
• Začnite mimosúdnym riešením - osobná alebo písomná výzva susedovi je prvým krokom. Výzva cez advokáta má väčšiu váhu, ale nie je nevyhnutná. Ľudia si však uvedomia, že riešenie sporu môže byť nákladné.
• Obráťte sa na obecný úrad - ak mimosúdne riešenie zlyhá, je vhodné kontaktovať príslušný správny orgán.
• Podajte žalobu na súd, až keď zlyhajú predchádzajúce kroky, zvážte súdnu cestu podľa § 127 Občianskeho zákonníka.
„Pri riešení sporov je dôležité rozlišovať medzi bežným užívaním pozemku a nadmerným obťažovaním," zdôrazňuje advokát na záver. Najlepším riešením je vždy rozumná dohoda medzi susedmi, súdne spory bývajú zdĺhavé a finančne náročné.
Portál Nehnuteľnosti.sk vám prináša sériu článkov, v ktorej sa bude podrobne venovať najčastejším typom susedských sporov, s ktorými sa Slováci stretávajú.
Každý článok prinesie nielen teoretický pohľad na problematiku, ale aj praktické príklady riešení z reálnej právnej praxe.
Prečítajte si tiež:
Susedské spory: Keď sa z domova stáva zvuková nočná mora: Ako riešiť hlučných susedov? (2. časť)