Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Podlahové vykurovanie - teplovodné alebo elektrické?

Podlahové vykurovanie - teplovodné alebo elektrické?

Ako si vybrať? Je potrebné zvážiť, ktoré lepšie vyhovuje podmienkam vášho interiéru.

Výhody podlahového vykurovania už určite poznáte. Ak vás táto téma zaujala, pravdepodobne ho ešte nemáte, ale uvažujete nad ním. Podlahové vykurovanie znamená komfort, pohodu a slobodu obliekania, hlavne ponožiek. Ostáva však vyriešiť otázku – aké a kam?

Prečo elektrina

Na vyhrievanie podlahy pomocou elektrickej energie sa používajú odporové káble alebo rohože, ktoré sú napojené na elektrickú sieť. K premene elektrickej energie na tepelnú dochádza v odporovom vykurovacom jadre kábla, tým je ohrievaný a následne aj vrstvy nad ním, ktoré zas odovzdávajú teplo vzduchu, stenám a stropu miestnosti. Montáž elektrického podlahového vykurovania je jednoduchšia, pretože si nevyžaduje pripojenie na teplovodný zdroj tepla. Preto je tento typ podlahovky vhodný do bytových domov s centrálnym vykurovaním alebo do budov, kde nie je zavedený plyn.

Kedy sú ceny prijateľné

Elektrické podlahové vykurovanie sa dá ľahko a veľmi presne regulovať, vyžaduje si nižšie investičné náklady ako teplovodný systém a nepracuje s centrálnym zdrojom tepla. Keďže elektrická energia ako zdroj tepla je drahšia ako zemný plyn, prevádzkové náklady stále prekračujú účty za plyn o 30 až 50 %, takže na dosiahnutie ideálneho pomeru cena/ výkon je lepšie inštalovať ho na menšie plochy, napríklad do kúpeľne alebo na oddychové miesta. Elektrické káble si vyžadujú na inštaláciu nižšiu hrúbku vykurovacej vrstvy pod podlahou, ich akumulácia tepla je však menšia. Znamená to, že podlaha vyhriata pomocou elektriny neudrží teplo tak dlho ako podlahová konštrukcia s teplovodným vykurovaním. Vykurovaná podlaha je konštruovaná ako plávajúca betónová doska s vykurovacími káblami, ktorá je od podkladu oddelená vrstvou tepelnej izolácie. Pri inštalácii treba počítať s celkovou hrúbkou 10 až 15 cm. Pre podlahy, pri ktorých sa vyžaduje malá konštrukčná výška sú vhodné elektrické rohože, ktoré sa ukladajú na betón alebo starú podlahu a zvýšia ju približne o 1,5 – 2 cm. Rýchlejšie vyhreje miestnosť, ale nemá dlhú zotrvačnosť. Elektrické podlahové vykurovanie je, samozrejme, výhodné aj v prípade, keď teplú vodu v domácnosti pripravuje elektrický ohrievač. Vtedy môžete mať nárok na zvýhodnenú sadzbu za odber elektriny a náklady sa znižujú.

K plynovému kotlu teplovodné

Ak domácnosť zásobuje teplom plynový kotol a nie elektrický, je výhodnejšie zvoliť teplovodné podlahové vykurovanie, ktoré  využíva na vykurovanie teplú vodu. Jeho základným článkom sú rúrky – je dôležité, aby boli z kvalitného materiálu a odolné voči prenikaniu kyslíka do vykurovacej vody. Na tento účel sa odporúča polybutén, ktorý dnes predstavuje najvyspelejší materiál. Priemer rúrky by mal byť okolo 15 mm.  Teplovodné podlahové vykurovanie sa dá inštalovať mokrým alebo suchým spôsobom. Pri mokrom spôsobe  sa vykurovacie rúrky zakryjú poterom z betónu alebo anhydridu. Veľmi praktické je použiť pri inštalácii systémovú dosku z tvarovaného polystyrénu, ktorá presne fixuje polohu vykurovacích rúrok a chráni ich pred poškodením hlavne pri nanášaní poteru. Pri mokrom systéme, ktorý tvorí poter, vykurovacia a izolačná vrstva, má celá vrstva hrúbku 10 až 15 centimetrov, s ňou treba rátať pri návrhu svetlej výšky miestnosti. Na rozdiel od neho si suchý systém vyžaduje celkovú hrúbku vrstvy približne 11 až 12 cm. Je vhodný pri potrebe nízkej skladby podlahy alebo do priestorov, v ktorých nie je možné zaťažiť konštrukciu betónovým poterom.

Na čo si dať pozor pri teplovodnom vykurovaní

Výhodou teplovodného vykurovania je možnosť pripojenia systému na energiu z obnoviteľných zdrojov, akými sú teplovodné kozuby, kotly na drevo, tepelné čerpadlá alebo solárne kolektory. Pri nastavení nízkoteplotného režimu je podlahové vykurovanie maximálne hospodárne, oproti radiátorom sa dá takto ušetriť až 30 % bežných nákladov. Je potrebné venovať veľkú pozornosť materiálu rúrok, pri použití nevhodného materiálu dochádza k ich zanášaniu, ktoré môže mať v krajnom prípade za následok znepriechodnenie a upchatie rúrok, potrebu rozbitia podlahy a jej výmenu. Preto dôverujte polybuténu. Zo všetkých dostupných materiálov má najdlhšiu životnosť a vytvára bariéru proti prestupu vzdušného kyslíka do vykurovacej vody. Tým bráni vzniku korózie a vytváraniu nepríjemných usadenín a kalov v celej sústave. Pri teplovodnom systéme je možné plynule meniť výkon vykurovania podľa požiadaviek, renomovaní výrobcovia ponúkajú aj univerzálny ovládací modul, ktorý riadi nielen kotol, ale aj solárny systém s doplnkovým solárnym modulom.

Orientačné ceny podlahového vykurovania

Teplovodné podlahové vykurovanie ... od 28 EUR / m2 s DPH (bez montáže a poterov)

Elektrické podlahové vykurovanie ... od 22 Eur/ m2 s DPH  (bez montáže, v cene je aj termostat)

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Diskusia

Podobné články

Ako ošetriť okná po zime

Ako ošetriť okná po zime

Mráz a zrážky počas chladného obdobia preveria trvanlivosť našich okien. Aj keď majú len zopár rokov a vyzerajú ako nové, nemali by ste zanedbať ich údržbu po zime. Stačí málo a okno sa začne zadrhávať, alebo počas jarných a letných búrok zatekať.

...
10 krokov k výberu dobrého realitného makléra

10 krokov k výberu dobrého realitného makléra

Pri predaji alebo kúpe nehnuteľnosti sa jedná o vysoké sumy, a tak sa mnohým zdá zbytočné platiť navyše aj províziu realitnej kancelárii. Prax nám však potvrdzuje, že transakcie s nehnuteľnosťami, ktoré sa rozhodnú riešiť laici svojpomocne, prinášajú mnoho problémov, stratu času a nakoniec aj peňazí. Dobrý realitný maklér vás od toho môže oslobodiť. Ako ho hľadať? Poradíme vám.

...