
Je viacgeneračné bývanie prežitok? Futbalista Jozef Vengloš si to nemyslí. Pozrite sa ako býva
Aj keď si už dnes väčšina mladých zrejme nevie predstaviť, že by žila v jednom dome s celou rodinou, slávny československý reprezentant vo futbale, zaslúžilý tréner a funkcionár, Jozef Vengloš, vám dokáže, že aj takéto spolužitie môže byť zaujímavé a viacgeneračné domy štýlové. Pozrite si, čo dokázal architekt s ich domom.
Najčastejším argumentom, prečo nebývať vo viacgeneračnom dome, je zrejme súkromie. Šikovný architekt však dokáže divy. Aj zo staršieho rodinného domu Venglošovcov dokázal, Norbert Šmondrk, vytvoriť skutočne štýlové bývanie s dostatočným súkromím.
S pomocou nadstavby vytvoril tri bytové jednotky. Práve vďaka nadstavbe a titánzinkovej fasáde získal dom nový, moderný a nadčasový vzhľad. Každý byt má navyše samostatnú veľkú terasu, ktorá poskytuje výhľad na údolie Dunaja.
Jednotlivé byty sú vzájomne prepojené vonkajším komunikačným schodiskom. Zo spoločných priestorov sa každý dostane nielen do svojho bytu, ale aj do wellnessu alebo garáže, ktoré sú súčasťou domu.
„Vznikol tak koncept akoby bytového domu s prístupom do bytových jednotiek z komunikačného systému, v tomto prípade schodiska, ktoré sa realizovalo samostatne a je vytiahnuté von z plášťa domu,“ opisuje svoj projekt architekt Norbert Šmondrk.
Na prízemí a prvom poschodí sú dva veľké trojizbové byty s rozlohou približne 140 m2. V prízemnom byte, kde bývajú starí rodičia, došlo k reorganizácii sociálneho zázemia a k vytvoreniu pracovne. Najmenší byt v suteréne obýva najmladší člen rodiny – syn alebo vnuk, ktorý najviac využíva fitnes a wellness v suteréne.
Vďaka nadstavbe vznikol ďalší priestranný štvorizbový byt. Pri jej realizácii boli využité menej tradičné materiály a postupy. Použili oceľovú konštrukciu bez železobetónu, aby nedošlo k veľkému zaťaženiu pôvodnej stavby.
Architekt pre ozvláštnenie stavby použil titánzinkovú fasádu, ktorá má dlhšiu životnosť a je aj vhodnejšia do lokalít, kde dážď býva vždy spojený s vetrom.
„Staré domy v Bratislave, ktoré používali azbestocementové dosky proti dažďu, majú problémy so zatekaním. Architekta preto vždy poteší, ak sa nájde investor, ktorý je ochotný zainvestovať do
takejto fasády,“ uviedol architekt projektu.
Viacgeneračné bývanie prináša aj ďalšiu výhodu. Spojením troch bytov do jedného domu sa znížili celkové prevádzkové náklady na bývanie aj na starostlivosť o záhradu. Energetickú náročnosť domu znižuje aj systém solárnych panelov, z ktorých vyrobená elektrická energia sa používa najmä na prevádzku bazéna.
Zdroj: Nehnuteľnosti.sk
Foto: Inoutic