Omrzel vás život na súši? Riešením pre vás môže byť plávajúci dom

Omrzel vás život na súši? Riešením pre vás môže byť plávajúci dom

Ak sa vám zdá život v byte či dome so záhradou už nudný a chcete zmenu, možno práve pre vás by bol riešením plávajúci dom. Takýto dom si môžete dopriať aj na Slovensku. Život na vode však nie je pre každého. Láska k vode je v prípade takéhoto bývania priam nevyhnutnosťou. Kto to však vyskúša, neoľutuje.

 

„Ľudia žijú na vode, pretože ju milujú. Kto raz skúsil žiť na vode prepadne tomu navždy. Túto lásku nepochopí nikto, pokiaľ to sám neskúsi,“ tvrdia lodní architekti.

 

Prvý plávajúci nízkoenergetický dom bol postavený na Slovensku v roku 2010. Nachádza sa pri Komárne na rieke Váh. Jeho nepotopiteľnosť zabezpečujú pontóny, ktoré sú vyplnené expandovaným polystyrénom. Tento dom  má aj nízkoenergetickú drevenú nadstavbu, ktorá má medziľahlú tepelnú izoláciu a odvetranú drevenú fasádu.

 

Vybavenie tohto priekopníka vás možno prekvapí. Disponuje vetraním s rekuperáciou či špeciálnym podlahovým kúrením. Jeho súčasťou je aj tepelné čerpadlo na vykurovanie a ohrev vody či vlastná čistiareň odpadových vôd.

 

V prípade plávajúcich domov nemusí ísť nutne len o rekreačné bývanie. V súčasnosti je možné ich vyrobiť tak, aby boli vhodné na bývanie „nastálo“. Vždy závisí od konkrétneho projektu. Dizajnové možnosti sú tiež rôzne a dokážu uspokojiť aj náročných. Výhodou plávajúce domu je zväčša tiché prostredie a blízky kontakt s prírodou.

 

Hlavné rozmery:

Celkový pôdorys: 12,9 x 8,50 m

Ponor: cca 1,20 m (plne zaťažené)

Výška domu nad hladinou: cca 7,00 m

Hmotnostný výtlak: cca 99,6 t (plne zaťažené)

Ročná potreba tepla: 33 kWh/m2.a

Celková hrubá plocha domu: 130,99 m2

Užitková plocha domu: 98,45 m2

Terasy a ochodze: 56,40 m2

Stojná výška prízemie: 2,40 m

Stojná výška 1. podlažie: 2,20 m

 

Ako zaistiť plávajúci dom?

 

Ako sme už uviedli, nepotopiteľnosť plávajúcich domov zabezpečujú najmä pontóny. Potrebné však je aj zaistiť, aby nám naša rezidencia niekam nedoplávala. Na ukotvenie resp. vyväzovanie plávajúceho domu existuje niekoľko možností v závislosti od podmienok, v ktorých sa nachádza.

 

„Pravdepodobne najpoužívanejším systémom je kombinácia mostíka a vzpery s vyväzovacími lanami. Ďalším, viac sofistikovaným systémom sú dalby. V neposlednom rade je tu najflexibilnejší systém, ktorý používa kotviace betónové bloky, ktoré sa položia na dno a s pontónom sa prepoja reťazou alebo systémom Seaflex v prípade väčšieho kolísania vodnej hladiny,“ hovoria architekti.

 

Tak čo, viete si predstaviť život na vode?

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk, MANDL ­ Living on Water ­ http://www.mandl­low.sk/

Foto: MANDL ­ Living on Water

Diskusia

Podobné články

Detská izba: Ako ju zariadiť pre jedno aj dve deti

Detská izba: Ako ju zariadiť pre jedno aj dve deti

Dobre navrhnúť detskú izbu tak, aby tam bol priestor na učenie sa, hru a spánok, chce určite skúsenosti a dobrý cit pre priestor. Obzvlášť tvrdý oriešok to býva, keď ide o menšiu detskú izbu. Nič ale nie je nemožné. Prečítajte si tipy od skúsenej interiérovej dizajnérky Jasny Opavskej.

...
Ako vybrať správny pozemok na stavbu rodinného domu? (rozhovor)

Ako vybrať správny pozemok na stavbu rodinného domu? (rozhovor)

Pred výberom pozemku zistite všetky detaily, ktoré môžu ovplyvniť stavbu a budúce užívanie. Ako sa vyhnúť rizikám a nečakaným prekážkam nám v rozhovore vysvetlí odborník na geofyziku RNDr. Maroš Nikolaj, PhD. zo spoločnosti Esprit z Banskej Štiavnice. Viac ako 30 rokov sa zaoberá problematikou životného prostredia v oblasti geológie, hydrogeológie, hydrológie, ekológie či modelovania prírodných procesov.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon