Nehnuteľnosti sú najdostupnejšie vo svojej histórii. Najhoršie sú na tom Bratislavčania!
Kúpa domu alebo bytu na úver je v súčasnosti najdostupnejšia v histórii. Slováci si tak ešte nikdy vo svojej histórii nedokázali zaobstarať nehnuteľnosť výhodnejšie ako v súčasnosti.
K takýmto záverom sa dopracovali analytici Unicredit Bank v rámci výpočtu takzvaného indexu dostupnosti bývania.
Zlacneli byty aj úvery
Podľa analytika Unicredit Bank Ľubomíra Koršňáka v posledných rokoch sme na Slovensku zaznamenali výrazný pokles cien nehnuteľností na bývanie, čo pri pokračujúcom raste miezd robí nákup nového bývania pre zamestnancov dostupnejším. Veľká časť kúpy nehnuteľností je totiž financovaná prostredníctvom bankového úveru a zmena úročenia tak rovnako vplýva na dostupnosť bývania. Z pohľadu jednotlivých regiónov sú na tom najlepšie ľudia z Trenčianskeho a Nitrianskeho kraja. V týchto oblastiach sa index zlepšil oproti roku 2010 až viac ako dvojnásobne. Paradoxne najhoršie sú na tom zamestnanci s najvyššími platmi, teda obyvatelia bratislavského regiónu. V okolí hlavného mesta sa index za posledné štyri roky zlepšil len o necelých 30 percent.
Stabilizácia situácie
Odborníci predpokladajú, že situácia v oblasti dostupnosti bývania by sa už nemala v budúcnosti výraznejšie zlepšovať, aj keď ešte existuje nejaký malý priestor na zlacnenie pôžičiek. „V nasledujúcich mesiacoch by sme ešte mohli pozorovať mierny pokles úrokov, na druhej strane ceny nehnuteľností by sa s oživením ekonomiky mali postupne odlepiť od dna, hoci dynamiku ich rastu by mala stále brzdiť chýbajúca inflácia,“ odhadol budúci vývoj Koršňák.
Podobne vidí situáciu v ďalších mesiacoch aj realitný maklér Roman Bičiar. Podľa neho úroky môžu ešte trochu klesnúť vďaka konkurenčnému tlaku bánk a pri nehnuteľnostiach priestor na veľké zlacňovanie už tiež nie je. „Situácia by sa preto mala istým spôsobom stabilizovať,“ dodal Bičiar.
Hypotéky pomohli dostupnosti
Bankový trh s úvermi na bývanie sa začal výraznejšie rozvíjať v podstate až v úvode minulej dekády s nástupom hypoték, dovtedy reprezentovali jedinú formu úverov na bývanie len pôžičky od stavebných sporiteľní. Vysoké úročenie tak znižovalo dostupnosť bývania financovanú prostredníctvom bankového úveru. Výrazne lepší prístup k nehnuteľnostiam nastal v roku 2005, kedy zlacneli domy, byty a aj úvery. O rok neskôr však silný ekonomický rast začal tlačiť ceny nehnuteľností smerom nahor, pomer ceny nehnuteľností k priemernej mzde sa postupne zvyšoval.
V úvode krízy, v druhej polovici roka 2008, síce ceny nehnuteľnosti reagovali miernou korekciou smerom nadol, nedôvera na finančných však viedla aj k nárastu úrokov na peňažnom trhu. Index dostupnosti bývania tak dosiahol svoje dno až v druhej polovici roka 2008, kedy už nehnuteľnosti začali pozvoľna zlacňovať.
Autor: Martin Odkladal