Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vlani si svoje bývanie rekonštruovala štvrtina Slovákov

Vlani si svoje bývanie rekonštruovala štvrtina Slovákov

Do rekonštrukcie alebo aspoň čiastočnej obnovy svojho bytu, domu či chalupy sa minulý rok pustila štvrtina Slovákov. Väčšina z nich na to minula sumu do 10-tisíc eur. Prezrádza to reprezentatívny prieskum, ktorý si dala urobiť spoločnosť Home Credit.

V minulom roku Slovensko zaznamenalo nielen masívny rozvoj trhu s novým bývaním, ale aj nárast renovácií starších nehnuteľností. Pustilo sa do nich viac takmer 26 % Slovákov. Väčšina opýtaných minula na rekonštrukcie do 10-tisíc eur. Nie vždy sa však zmestili do plánovaného rozpočtu. Štyria z desiatich totiž uviedli, že sa im rekonštrukcia oproti pôvodným plánom predražila.

Najviac bolo prerobených kuchýň a kúpeľní

Najčastejšie išlo o úpravu a prebudovanie kuchyne, ktoré bolo súčasťou takmer polovice realizovaných rekonštrukcií. Štyria z desiatich Slovákov prerábali kúpeľne, podobne často to boli aj spálne, detské izby či obývačky. Takmer tretina respondentov sa pustila do výmeny alebo opravy okien, 14 % menilo rozvody elektriny či plynu. Každá desiata domácnosť menila alebo opravovala strechu, 7 % pivnicu či garáž. Celkovú rekonštrukciu nehnuteľnosti vlani zvládli 2 percentá Slovákov.

Ďalšie rekonštrukcie sa plánujú

Väčšina oslovených účastníkov prieskumu – ôsmi z desiatich Slovákov, minula na svoje rekonštrukcie sumu do 10 tisíc eur, pätina domácností sa dokázala zmestiť s výdavkami do rozpätia 1 500 až 3 000 eur. „Samozrejme, boli aj nákladnejšie rekonštrukcie, hoci ich bolo v porovnaní s tými lacnejšími, výrazne menej. Približne každý desiaty minul viac ako 20 000 eur,“ dopĺňa analytik trhu Jaroslav Ondrušek zo spoločnosti Home Credit. V prieskume sa Slovákov pýtali aj na to, koľko by do rekonštrukcie investovali v budúcnosti. Najviac oslovených domácností, vyše 40 %, by do obnovy svojho bývania investovalo od tisíc do 3 000 eur. Našlo sa však aj 7 % Slovákov, ktorí by na opravy či modernizácie dali aj viac ako 25-tisíc eur.

Viac ako polovica investuje úspory

Pri otázke, z akých zdrojov investovali alebo plánujú investovať do rekonštrukcií, najčastejšie respondenti uviedli vlastné usporené peniaze. Vyjadrilo sa tak vyše polovice účastníkov prieskumu. Každý desiaty Slovákov to rieši spotrebiteľským úverom od banky alebo nebankovej spoločnosti, 6 % ľudí si vezme hypotéku, 3 % si požičajú od rodiny alebo priateľov.

Zdroj: Home Credit

Diskusia

Podobné články