Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Ako ošetriť okná po zime

Ako ošetriť okná po zime

Mráz a zrážky počas chladného obdobia preveria trvanlivosť našich okien. Aj keď majú len zopár rokov a vyzerajú ako nové, nemali by ste zanedbať ich údržbu po zime. Stačí málo a okno sa začne zadrhávať, alebo počas jarných a letných búrok zatekať.

Základnú údržbu okna zvládne aj laik a nepotrebuje k nej žiadne špeciálne náradie. Ak vaše okno zatiaľ funguje, ako má, postačí vám handrička, vysávač, olejnička, štetec, skrutkovač a imbusový kľúč. Ak ste s oknom už v zime mali citeľný problém, je bezpečnejšie obrátiť sa na odborníka. Bežnú údržbu by ste mali robiť aspoň raz za rok, aby nedošlo k vážnejším poruchám.

Umývanie a čistenie

Umývať okná nie je dôležité len preto, aby vás susedia neohovárali. Pri čistení sa teda treba zamerať nielen na sklá, ale aj na rám a krídla okna. Najprv štrbinovou hubicou vysávača vysajte nečistoty zo všetkých drážok v ráme. Nachádzame tam nielen prach, ale aj zvyšky malty, farieb či tmelov. Saponátová voda a bavlnená handrička sú ideálne na vyčistenie rámov a okenných krídel. Zotriete tak nánosy, ktoré nemožno odprášiť. Ak sú odvodňovacie kanáliky nepriechodné, vyčistite ich. Bránia odtekaniu vody na vonkajší parapet a spôsobujú zatekanie okien.

Skontrolujte kľučky

Používaním sa skrutky na kľučkách uvoľňujú. Pri kontrole teda pootočte kryt a utiahnite skrutky, ktoré upevňujú kľučku k rámu. Ak stará plastová kľučka praskla, vymeňte ju za kovovú.

Tesnenia sú dôležité

Gumové tesnenia najlepšie ošetríte silikónovým olejom alebo glycerínom. To obnoví ich pružnosť, zastaví povrchovú koróziu a zabráni netesnostiam. Životnosť tesnení je dnes veľmi vysoká, môže sa však stať, že pri nesprávne doliehajúcich oknách sa po dlhšom čase zdeformujú a unavia. Ak nepomôže premazanie, je potrebné tesnenie vymeniť. Napriek tomu, že na väčšine okien je tesnenie zasadené v drážke a možno ho vytiahnuť a vložiť nové, je dôležité konzultovať výber nového tesniaceho profilu s odborníkom, prípadne zveriť prácu do jeho rúk.

Premazať treba aj kovové časti

Pohyblivé miesta kovania treba namazať olejom. Použite nevysychavý olej na šijacie stroje alebo pneumatické náradie. Trecie plochy ošetrite plastickým mazivom. Vazelínu odolnú proti vode nanášajte na plochy štetcom, aby sa znížil odpor pri zatváraní. Potom namažte aj pánty a tzv. nožnicu okna, ktorá zaisťuje ich vyklápanie.

Správny prítlak

Ak sa okno nedá pohodlne zavrieť, aby priliehalo, je potrebné ho nastaviť. Ak cez okná prefukuje, na tých bez stĺpika upravte excentrom polohu stredového upínacieho kovania. Vtiahnutím západky do rámu zvýšite prítlak krídel. Upraviť možno aj prítlak jednotlivých krídel. Povolením excentrov vytvoríte štrbinu na mikrovetranie, utiahnutím zvýšite tesnosť. Ak sa okno pri dovieraní zadrháva, upravte nastavenie spodného pántu. Pritiahnutím skrutky podvihnite okenné krídlo o milimeter nahor. Okno je možné nastaviť len vtedy, keď sa ako nové namontovalo a nastavilo správne. Ak bolo namontované neporiadne a nemožno ho nastaviť, amatér si s ním neporadí. Vtedy ho treba odborne posúdiť a opraviť.  

Rada na záver

Údržbe okna by ste mali venovať čas nielen v každej sezóne, ale aj pred jeho reklamáciou. Práve zanedbanie priebežnej údržby podľa pokynov výrobcu je častým dôvodom na odmietnutie záručného plnenia a vyúčtovanie nákladov na výjazd technika, ktorý uskutoční údržbu či drobné nastavenie za vás.

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Diskusia

Podobné články

Detské ihriská z vyradených veterných turbín

Detské ihriská z vyradených veterných turbín

Masová inštalácia veterných turbín stavia svet pred nový problém. Vyradené zariadenia môžu nadmerne zaťažiť skládky. Predísť tomuto riziku je možné recykláciou. Možnosti opätovného využitia ukazujú detské ihriská v holandských mestách.

...
Tajomstvá nehnuteľností #21: Rodinný dom nie je kávovar

Tajomstvá nehnuteľností #21: Rodinný dom nie je kávovar

Pri kúpe kuchynského elektrospotrebiča dostanete celú kopu dokumentov. Návod na používanie, vyhlásenie o zhode, certifikát o možnosti predaja na území EÚ, bezpečnostné inštrukcie a tak ďalej. Možno ste zachytili, že v niektorých štátoch sveta dostanete aj písomné poučenie, čo by ste so spotrebičom naozaj nemali robiť. Napríklad sušiť v mikrovlnke mačku, alebo nalievať do kávovaru kolový nápoj. Niekedy zaberá dokumentácia v škatuli toľko miesta čo...
Farby dodajú kúpeľni jedinečnosť a štýl

Farby dodajú kúpeľni jedinečnosť a štýl

Klasické chrómové alebo biele príslušenstvo a doplnky zariaďovacích predmetov už pomaly ale isto strácajú na popularite. Moderné kúpeľne a toalety vyžadujú nevšedný farebný koncept, a preto sú aktuálne obľúbené tmavšie farby, ako je antracitová, matná alebo lesklá čierna, prípadne rôzne odtiene sivej. Žiadaná je tiež zlatá alebo bronzová farba. Takto kreatívne tónované sprchové žliabky, odtokové sústavy, ovládacie dosky alebo ďalšie vybavenie zaž...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon