8 dôvodov, prečo sa home staging oplatíZdroj: behance.net

8 dôvodov, prečo sa home staging oplatí

Chystáte sa predávať dom či byt? Alebo sa ho snažíte predať už celé mesiace a nikto sa nechytá? Potom by ste určite mali využiť službu home staging, predáte prekvapivo rýchlejšie a drahšie.

Zdroj: homestager.sk

Home staging je profesionálna príprava nehnuteľnosti na fotenie, prezentáciu a predaj. Dlhoročné skúsenosti realitných maklérov, dizajnérov a architektov potvrdzujú, že správna odborná úprava premení každý byt alebo dom na atraktívny pre široké spektrum záujemcov. Ak si vravíte, že ten váš je „v pohode“, možno k nemu máte citový vzťah a nedokážete posúdiť, ako bude pôsobiť na neznámeho človeka. Netreba tiež zabúdať, že väčšina záujemcov nemá oko dizajnéra a nevie si predstaviť, ako bude vyzerať priestor po vyprataní veľkej babkinej skrine či kopy časopisov alebo suvenírov. Home staging skrátka prináša presvedčivé výsledky. Tu je 8 pádnych dôvodov, prečo to tak funguje.Zdroj: homedesigners.czZdroj: homedesigners.cz

1. Prvý dojem je rozhodujúci

Podľa psychológov si záujemca o kúpu vytvorí názor na nehnuteľnosť za prvých 90 sekúnd. Skúsený home stager sa postará o to, aby pri prvom pohľade záujemca videl všetky prednosti vášho domu či bytu a naopak, aby chyby krásy ostali zakryté. Home staging pracuje s tými prvkami v interiéri, ktoré výsledný dojem najsilnejšie ovplyvňujú. Niekedy je to masívna pohovka, inokedy doplnky ako kvety, lampy, závesy a vankúše. V tom práve spočíva umenie home stagingu. Odhaliť, čo hrá v interiéri najväčšiu úlohu, a využiť to všetko k rýchlejšiemu predaju.

Zdroj: zenyvrealitach.czZdroj: zenyvrealitach.cz

2. Ukážete potenciál priestoru

Úlohou home stagingu je ukázať vašu nehnuteľnosť v najlepšom svetle. Nábytok a doplnky dizajnéri rozmiestnia tak, aby sa ukázal plný potenciál a funkčnosť nehnuteľnosti, bez ohľadu na jeho doterajšie využitie. Odborníci často nábytok presúvajú a niektoré nadbytočné kusy aj odstraňujú. Keď zariadenie stojí v takzvaných pohybových trasách alebo bráni prístupu denného svetla, interiér často pôsobí malý a tesný.

3. Vytvorí interiér pre každého

Dizajnér má pri home stagingu opačnú úlohu ako pri zariaďovaní nového bývania. Nemá vytvoriť domov podľa vášho vkusu a osobných preferencií, ale univerzálny priestor, ktorý bude príťažlivý pre čo najširší okruh záujemcov. Musia sa v ňom nájsť romantici, minimalisti, starší i mladší. Nemal by obsahovať žiadne osobné predmety predchádzajúceho majiteľa, aby nenarúšal neutralitu.

Zdroj: hlaskova-design.czZdroj: hlaskova-design.cz

4. Ušetríte na rekonštrukcii

Ak ste majiteľmi staršej nehnuteľnosti a obávate sa, že bez rekonštrukcie ju nepredáte, zvoľte radšej home staging. Rekonštrukcia obvykle nezdvihne cenu objektu  natoľko, aby ste na tom získali, dizajnová úprava nedostatkov je neporovnateľne rýchlejšia a lacnejšia. Šikovný dizajnér pretrie či zakryje fľaky na stene i ryhy na podlahe a upúta pozornosť na silné stránky vášho domu či bytu.

5. Holobyt sa ťažko predáva

Prázdne nehnuteľnosti bez jediného kusu nábytku pôsobia skľučujúco. Kupujúci si pri pohľade na fotografie, ani na mieste nedokážu predstaviť, ako by sa dal byt alebo dom zariadiť. Aby bolo na prvý pohľad jasné, aká veľká posteľ sa do izby zmestí a kam by sa hodil stôl, home stageri vám môžu nábytok a doplnky požičať a naplánovať ideálne rozmiestnenie.

Zdroj: hlaskova-design.czZdroj: hlaskova-design.cz

6. Zažiarite na portáloch

Určite ste už videli priemernú kvalitu amatérskych fotografií na realitných portáloch. Nekvalitná prezentácia často odrádza záujemcu nielen od prehliadky nehnuteľnosti, ale aj od samotného kliku na ponuku. Váš profesionálne upravený interiér medzi takými inzerátmi zažiari ako diamant.

7. Zvýšite cenu nehnuteľnosti

Najdôležitejší dôvod pre home staging je, samozrejme, získanie vyššej ceny pri predaji. Podľa realitných maklérov sa nehnuteľnosti po home stagingu predávajú o 5 až 10 % drahšie ako iné porovnateľné objekty. Cena tejto služby sa na Slovensku pohybuje približne na úrovni 80 – 100 €. V porovnaní s predajnou cenou zvýšenou o niekoľko tisíc eur je jasné, že investícia sa mnohonásobne vráti. Navyše, niektoré realitné kancelárie ponúkajú home staging zdarma, v rámci služieb spojených s predajom.

Zdroj: behance.net

8. Ušetríte mesiace času.

Rýchlosť býva pri predaji často dôležitejšia ako cena. Byty, ktoré prešli home stagingom, patria k rekordmanom. Skúseností slovenských realitných maklérov hovoria, že sa predávajú o 70 – 80 % rýchlejšie ako bežné byty. Podľa výskumu americkej Real Estate Staging Association sa akákoľvek nehnuteľnosť, ktorá prešla cez home staging, predá v priemere za 37 dní. Je to tiež recept pre väčšinu nehnuteľností, ktoré sú ležiakmi na realitných portáloch bez záujmu kupujúcich. Ich majitelia by ich mali miesto znižovania ceny podrobiť zásahu dizajnéra a inzerovať znovu.

Zdroj: behance.netZdroj: behance.net

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk, domadoma.sk, maxima.cz

Diskusia

Podobné články

Historicky prvý Veľtrh nehnuteľností a bývania na Slovensku: Nájdite svoje nové bývanie alebo investičnú príležitosť

Historicky prvý Veľtrh nehnuteľností a bývania na Slovensku: Nájdite svoje nové bývanie alebo investičnú príležitosť

V septembri sa Bratislava stane centrom realitného sveta. V dňoch 19. – 21. septembra 2024 sa v bratislavskej Inchebe po prvýkrát uskutoční prestížne podujatie Veľtrh bývania a nehnuteľností. Širokej verejnosti prinesie aktuálny prehľad ponúk a služieb na realitnom trhu. Svoje projekty a novinky budú prezentovať nielen developerské spoločnosti a realitné kancelárie, ale aj stavebné firmy, architekti, dizajnéri, ale tiež finančné a hypotekárne cen...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon